Stres je silný hráč pri vzniku rakoviny
Prečo niektorí ľudia na rakovinu ochorejú napriek tomu, že žijú zdravo, no iní nie? Aj o tom sa v podcaste Všeobecne o zdraví s Miroslavom Chovancom zo Slovenskej akadémie vied rozprávala Eva Peterová.
Keď sa o niekom dopočujeme, že má rakovinu, väčšinou nám napadne: Ktovie, z čoho to má? Čo je príčinou tohto ochorenia?
Rakovinu spôsobujú viaceré faktory, nie je to také jednoduché ako pri iných ochoreniach. Zjednodušene by sme ich mohli rozdeliť na dve skupiny: na genetiku – teda dedičné faktory, a na environmentálne faktory, s ktorými sa stretávame počas svojho života a prijímame ich, či už vedome, alebo nie. Napríklad vzduch musíme dýchať, ale vedome fajčíme, aj keď vieme, že nám cigarety škodia. Tieto dve skupiny dohromady tvoria 90 až 95 percent faktorov, ktoré majú s rakovinou niečo do činenia.
Kolagén je zázrak pre pohybový aparát
Ktoré typy rakoviny sú dedičné?
Tu by som to znovu rozdelil na dve podskupiny. Ukazuje sa, že dedičnosť zohráva úlohu naprieč všetkými druhmi rakoviny, ale nie vždy má rovnakú váhu. Niekde je významná, dokonca viazaná len na nejaký malý počet génov, niekedy len na jeden. Existuje napríklad dedičná forma rakoviny prsníka, ktorú spôsobuje mutácia v jednom, maximálne v dvoch génoch. Vtedy je až 30-percentná šanca, že túto rakovinu dostanete.
Určite poznáte prípad herečky Angeliny Jolie, ktorá si dala odstrániť prsníky práve preto, že jej zistili takýto typ poruchy. Potom sú druhy rakoviny, ktoré sú stále nadmieru dedičné, ale repertoár génov je ďaleko širší, pomaly až sto génov. Sem patria napríklad rakoviny semenníka. To znamená, že v prvom prípade majú genetickí hráči silný vplyv a ochorenie je skôr „čierno-biele“, no v druhom prípade genetika nemá až takú váhu, k ochoreniu len prispieva a paleta možných bunkových odpovedí a celkovo aj manifestácie onkologického ochorenia – napríklad čas, kedy sa prejaví – je potom vyskladaná z účinkov viacerých „hráčov“.
Vieme už dnes zistiť na základe testovania, pre ktorý typ dedičnej rakoviny máme predispozíciu a akú vysokú?
Dá sa to. Dokonca sa v tomto smere snažíme nadviazať spoluprácu s komerčnými subjektmi. Na Slovensku ale už existujú firmy schopné otestovať niektoré gény, o ktorých sa vie, že majú silnú asociáciu s určitým typom onkologického ochorenia.
A čo zdravý životný štýl? Nie je to iba marketingový výmysel, ale skutočne prispieva k prevencii nádorových ochorení?
Určite áno. Pred niekoľkými rokmi vyšli v renomovaných biologických časopisoch rozsiahle štúdie, kde autori prišli k pomeru 30 : 70. Neviem, ako sa dostali k týmto číslam, ale kým oni tvrdili, že 30 % tvorí vplyv prostredia a 70 % je genetika, iní zistili presný opak. Neviem vám povedať, čo má na vznik ochorenia väčší vplyv, ale náš životný štýl – to, ako sa slníme, čo jeme, či máme nejaké neduhy – tvorí podstatnú časť celého spektra faktorov, ktoré prispievajú k onkologickému ochoreniu.
Poznám ľudí, ktorí nežili zdravo, a zomreli až vo vysokom veku. A vo svojom okolí mám onkologických pacientov, ktorí pred vypuknutím choroby športovali, dávali si pozor na stravu, no predsa ochoreli. Prečo?
Poviem vám jednu zaujímavosť. Napríklad jedna špecifická genetická zmena – a nie je to len taká jednoduchá zmena, ale doslova prestavba, s ktorou sa narodí každé sté dieťa – spôsobí určitú hematologickú malignitu. A teraz sa pýtajte prečo…