Tajomstvo dlhej mladosti je v hlave

12. decembra 2020
Relax 8/2020

Prežiť dlhý život v zdraví nie je žiadna náhoda. Základom je dobrá genetická výbava, ale podstatnú úlohu hrajú dobré návyky tvrdí v decembrovom magazíne Relax športový lekár Pavel Malovič.

Podľa rôznych výpočtov a úvah by sme sa mohli dožívať až stodvadsať rokov. Nie je to iba teória, čoraz viac tomu nasvedčuje aj prax.

Dobre to vystihol populárny americký lekár a esejista Lewis Thomas. Mali by sme sa podľa neho snažiť „dosiahnuť taký stav, pri ktorom môže 120-ročný človek odísť z tenisového kurtu odpočívať na smrteľnú posteľ“.

Takže nejde čisto len o dožitie sa vysokého veku. Každý by chcel posledné roky prežiť svieži a sebestačný bez toho, aby musel byť pripútaný na invalidný vozík alebo lôžko, bez pobytu v ústave pre prestarnutých, podľa možností s čo najmladšími pocitmi. Tak, aby si mohol vychutnávať všetko, čo život ponúka, a aby sa jeho možnosti a príležitosti žiť dlhý a zdravý tvorivý život neustále rozširovali.

Ideálom nie je pridávať roky životu, ale pridávať život rokom. Na to je však iba jediný recept – pokúsiť sa zostať čo najdlhšie mladý…

Žijeme dlhšie, ale…

Na začiatku nášho letopočtu bol priemerný ľudský vek dvadsaťdva rokov. V staroveku bol šesťdesiatnik rovnakou raritou, akou sú dnešní storoční. V 19. storočí vekový priemer nepresiahol štyridsaťpäť rokov. Naopak, na prelome 20. a 21. storočia sa považovala smrť pred dovŕšením 65 rokov za predčasnú.

V súčasnosti je priemerná dĺžka života vo vyspelých krajinách 79 a viac rokov. U nás toto číslo „kazia“ najmä muži. Zatiaľ čo ženy takmer dobiehajú vyspelé krajiny, slovenskí muži žijú stále v priemere o päť až deväť rokov kratšie ako chlapi v západných krajinách a zároveň o sedem rokov kratšie ako naše ženy. To sú čísla, ale aká kvalita je ich obsahom?

Rozsiahla štúdia Leicesterskej univerzity vo Veľkej Británii z ostatných piatich rokov prináša pomerne prekvapujúce výsledky a porovnáva, ako sa v jednotlivých krajinách Európy líši zdravotný stav obyvateľov vo veku nad päťdesiat rokov. 

Vedci pracovali s množstvom štatistických údajov o priemernej dĺžke života obyvateľov v každom európskom štáte. Počas trvania výskumu sa zameriavali najmä na staršie skupiny obyvateľov – sledovali ich návyky a najmä zisťovali, či títo ľudia pociťovali, že by im choroba a zdravotné problémy bránili akýmkoľvek spôsobom vykonávať bežné životné a pracovné aktivity. Zo zistených údajov sa pokúsili odhadnúť číslo, ktoré označuje približný počet „zdravých rokov života“, s ktorými by mohli muži a ženy európskych štátov počítať po oslave  dovŕšenia svojich päťdesiatych narodenín.

Ako zostať čo najdlhšie aktívnym a mladým?

Táto otázka vzrušovala a vzrušuje takmer každého. Dejiny zaznamenali najrozličnejšie pokusy ľudí vyrobiť komplikovaným spôsobom elixír mladosti, nájsť prameň dlhovekosti alebo spoznať recept na spôsob života, ktorý zaručí nesmrteľnosť. No i sami chválenkárski šamani, ktorí sa vystatovali, že objavili „elixír života“, zomierali, paradoxne, pomerne skoro. Klasickým príkladom je povestný Cagliostro, ktorý síce hlásal, že objavil „zázračný nápoj” z kôpru a korenia, ale sám sa dožil iba päťdesiatdva rokov.

Zostať mladým je pritom v podstate veľmi jednoduché! Stačí si upraviť spôsob života podľa pomerne známych pravidiel (alebo sa poučiť od iných národov aj sociálnych skupín, zalistovať dejinami) a zásad:

začať sa o čosi viac aktívne pohybovať „po vlastných“, zmeniť režim dňa i stravovanie na striedmejší spôsob, prijímať čo najmenej škodlivín a čo najviac látok dôležitých pre život. Nepodliehať stresovým situáciám a panike, naučiť sa nadmerné psychické zaťaženie likvidovať rozličnými psychologickými a mentálnymi technikami, starať sa o svoje fyzické zdravie a zdisciplinovať si myslenie. Určite to funguje!

Ak sa však chcete dočítať aj o športovcoch, ktorí slávia najväčšie úspechy svojej kariéry v zrelom veku alebo o umelcoch, ktorí vytvorili svetoznáme umelecké diela na sklonku svojho života, prelistujte si magazíne Relax. Nájdete v ňom aj ďalšie zaujímavé témy: Ako nehovoriť a povedať o sebe všetko, Či je ranný beh nalačno dobrý nápad alebo Prečo si túto zimu lyžiarsky výstroj len požičať, Či je bezpečnosť na zjazdovke otázkou technológii alebo rozumu a Ako si kúpiť lyžiarsku prilbu v e-shope. V magazíne Relax nájdete užitočné informácie o zdravom životnom štýle.    

Relax 8/2020, strany 30-31
Relax 8/2020, strany 30-31
Relax 8/2020, strany 24-25
Relax 8/2020, strany 24-25
Relax 8/2020, strany 38-39
Relax 8/2020, strany 38-39
Relax 8/2020, strany 42-43
Relax 8/2020, strany 42-43
Relax 8/2020, strany 46-47
Relax 8/2020, strany 46-47

Náš tip: Objednajte predplatné magazínu Relax ako vianočný darček a získajte teraz aj Fusakle alebo multivitamíny zadarmo: www.sportmedia.sk/predplatne/relax

Relax 8/2020
Relax 8/2020

Text: Pavol Malovič
FOTO: isifa/shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu