Toxický život? 6 vecí, ktorým sa určite treba vyhnúť

19. mája 2017
Zlá strava, stres, nedostatok spánku, alkohol a fajčenie vám neprospievajú. Foto: Shutterstock

Hrešiť či nehrešiť? To je otázka. Život by bol predsa nudný bez tých chvíľkových potešení, bez stresu z práce a bez vysedávania pred telkou do neskorej noci. Ale naozaj ste zvážili všetky riziká?

Dali ste si niekedy cieľ viac športovať a lepšie sa stravovať? Ako sa vám darí? Žiť zdravo však v súčasnosti nie je vôbec ľahké – lákadiel je viac než príliš.

Disciplína je teda veľmi dôležitá. Nemali by ste ju brať ako nutné zlo, ale ako účinný prostriedok k šťastnejšiemu životu. Pretože problémy majú tendenciu nabaľovať sa na seba, a ak poľavíte v jednom smere, je veľmi pravdepodobné, že z dlhodobého hľadiska sa postupne začne rúcať všetko, čo ste sa snažili vybudovať. Preto nasledujúce strany čítajte pozorne a neberte ich na ľahkú váhu.

1. Prázdna strava

V súčasnosti si hádam už ani neprečítame správy bez toho, aby sa zo všetkých strán na nás nevalilo, že sme tučnejší ako kedykoľvek predtým. Podpisuje sa pod to hlavne fakt, že konzumujeme viac vysokokalorických potravín a viac polotovarov ako naši predkovia.

Je pravda, že polotovary nám značne uľahčujú život, ale zároveň nám ho sťažujú v iných, možno ešte dôležitejších oblastiach. Nehovoriac o tom, že vyradenie polotovarov a fast foodov z jedálnička vám pomôže v snahe o lepšie športové výkony.

„Kľúčový problém takejto potravy je, že jej chýbajú živiny, ktoré by naše telo dokázalo spracovať,“ hovorí Simon Jobson, fyziológ na Univerzite vo Winchestri. „Polotovary obsahujú toxíny a balastné látky a v konečnom dôsledku sú pre nás horšie ako potraviny s vyšším obsahom tuku, ktorý je však prirodzený.“

Určite by ste nemali mať mylnú predstavu, že môžete jesť burgery a kebaby každý deň len preto, lebo športujete Foto: Shutterstock
Určite by ste nemali mať mylnú predstavu, že môžete jesť burgery a kebaby každý deň len preto, lebo športujete Foto: Shutterstock

Carl Hulston z Loughborough University dopĺňa: „Ak športujete, potrebujete vysokokvalitné sacharidy a bielkoviny – a tie z prázdnych potravín nedostanete. Medzi to najhoršie, čo si môžete dať na tanier, patrí jedlo z fast foodov, predpripravené potraviny v konzervách a mrazené polotovary, napríklad pizza. Je dokonca dokázané, že takáto strava robí ľudí letargickými. Nedávno som dokončila štúdiu, v ktorej sa subjekty stravovali na vysokokalorických polotovaroch. Zistili sme, že ich fyzická aktivita sa znížila a zvýšila sa ich tolerancia na inzulín a riziko cukrovky 2. typu. Všetko to boli aktívni zdraví študenti a po niekoľkých dňoch sme zistili, že je menej pravdepodobné, že pôjdu do posilňovne. A keď aj šli, odcvičili menej ako zvyčajne.  Ľudia, ktorí športujú často, hovoria, že môžu jesť, čo chcú, pretože to spália pri fyzickej aktivite. Ale zabúdajú na to, že nezdravé jedlo nie je len o tom, že je (pravdepodobne) vysoko kalorické. Áno, ak spálite veľa glukózy, môžete si ju dopriať, pretože ju využijete. Ale neznamená to, že vaše nezdravé jedlo neovplyvní bunky a tkanivá.

Takže určite by ste nemali mať mylnú predstavu, že môžete jesť burgery a kebaby každý deň, keď sa vrátite z behu alebo z posilňovne.

2. Fajčenie

V budúcich storočiach sa naši potomkovia budú určite s úsmevom a pobavením pozerať na tento zlozvyk našich čias a nebudú chápať, prečo sme sa mu oddávali. A to ešte dobrovoľne a za peniaze.

Už teraz vidieť, že fajčenie je na ústupe – štatistiky hovoria, že mladí fajčia menej ako v minulosti a aj množstvo predaných cigariet a tabaku v obchodoch klesá. Plus spoločnosť sa sama bráni a fajčiarov sa snaží vytesniť z verejných priestorov – miest, kde je zakázané fajčenie, je čoraz viac.

Napriek všetkým varovaniam o škodlivosti tohto zlozvyku je stále dosť ľudí, ktorí si zapaľujú cigaretu niekoľkokrát denne. A to aj medzi aktívnou športujúcou populáciou. „Kde začať?“ reaguje lekár Andy Ward na našu otázku, aké škodlivé účinky má fajčenie.

„Efekt, ktorý pocítite hneď, súvisí s tým, že monoxid uhlíka sa naviaže na hemoglobín pevnejšie ako kyslík, čo značne limituje schopnosť krvi okysličovať. Výsledkom je, že sa rýchlejšie unavíte.

Fajčenie taktiež dlhodobo zanáša cievy, čo zapríčiňuje, že váš pokojový tep sa bude dvíhať. Vaše pľúca budú starnúť rýchlejšie a čím dlhšie budete fajčiť, tým budú vaše pľúca staršie a ich funkčnosť  sa bude radikálne znižovať. To vám pri športe vôbec neprospeje.“

Ak chcete prestať s fajčením, odoprite si aj na istý čas alkohol. Väčšina ľudí si totiž v bare nad krígľom piva zapáli. Keď budete mať veľký absťák, choďte si zabehať alebo sadnite na bicykel – rozptýli vás to. Foto: Shutterstock
Ak chcete prestať s fajčením, odoprite si aj na istý čas alkohol. Väčšina ľudí si totiž v bare nad krígľom piva zapáli. Keď budete mať veľký absťák, choďte si zabehať alebo sadnite na bicykel – rozptýli vás to. Foto: Shutterstock

„Dobrá správa však je, že po tom, čo s fajčením skončíte, sa pomerne rýchlo pomer kyslíka v krvi dostane na normálne hodnoty,“ dopĺňa Jobson. „Pomer kyslíka v krvi má veľmi veľký vplyv na našu fyzickú vytrvalosť a po skončení s fajčením sa vaše športové výsledky budú zlepšovať.“

Pomer kyslíka v krvi sa vráti na normálne hodnoty v priebehu pár dní. Keď ide o kapacitu pľúc, ktorá je pri fajčení obmedzená, zmeny k lepšiemu sú merateľné v priebehu pár mesiacov. Navyše, zlepší sa váš imunitný systém a váš organizmus bude schopný efektívnejšie bojovať s prechladnutím.

Je dôležité mať na pamäti, že toxíny sa do tela dostávajú rôznymi spôsobmi – jedným je práve fajčenie. Telo má potom dosť veľkú prácu, aby sa toxínov zbavilo. Keď nebudete fajčiť, telo sa nemusí zaoberať toxínmi a svoju prácu môže sústrediť na iné činnosti – napríklad zvyšovanie výkonnosti, regeneráciu…

3. Hovorí sa športom k zdraviu

…ale ani s fyzickou aktivitou by ste to nemali preháňať

 „V psychológii hovorievame o osobnosti náchylnej na závislosť,“ tvrdí psychológ Peter Hudson. „Ľudia, ktorí do tejto kategórie patria, majú potrebu niečo preháňať – ak napríklad začnú športovať, môže sa stať, že po krátkom čase zač nú byť svojou fyzickou aktivitou posadnutí. Ak sa dajú na beh, vykúpia všetky knihy o behaní v miestnom kníhkupectve, pohltí ich posadnutosť tréningovými grafmi, počítaním kilometrov a hodín strávených v bežeckých teniskách, analyzovanie zlepšení a výsledkov. Ich sústredenie sa zužuje len na vyhliadnutý športový cieľ a pomaly začnú trpieť ostatné aspekty ich života – hlavne rodina. Často sa v správnosti svojho konania utvrdzujú vďaka utkvelej spoločenskej predstave, že šport je zdraviu a životu prospešný, takže svoju posadnutosť považujú za „pozitívnu“.

To však nie je pravda. Každá posadnutosť má škodlivý potenciál. Môže viesť k vyhoreniu, nedostatku radosti a takíto ľudia postupne strácajú motiváciu.

Náš vzťah so športom by mal byť zdravý a vyvážený. Nedopusťte, aby vám vaša voľnočasová aktivita prerástla cez hlavu – držte športovanie na uzde a nezabúdajte na svoju rodinu, priateľov, prácu a ostatné záľuby.

Váš život je totiž viac ako len odbehnuté kilometre.“

Uvedomte si, či náhodou behom neutekáte pred povinnosťami. Foto: Shutetrstock
Uvedomte si, či náhodou behom neutekáte pred povinnosťami. Foto: Shutetrstock

4. Alkohol

Je viac než pravdepodobné, že aj vám sa už stalo, že ste to prehnali s alkoholom. Následné bolesti hlavy, neuhasiteľný smäd, letargia a žalúdočné problémy sú častými následkami požitia priveľkého množstva alkoholu. Ale aj keď to s alkoholom nepreženiete a dáte si len „do nálady“, má to nežiaduci vplyv na váš organizmus a v neposlednom rade na vašu športovú výkonnosť.

„Prvý a najzrejmejší následok, ktorý požitie alkoholu má na naše telo, je dehydratácia. A keď sme dehydrovaní, veľmi rýchlo sa pri športovej aktivite prehrejeme,“ hovorí Ward. „Ďalšou zlou správou je, že do svalov sa vám dostane menej kyslíka, pretože alkohol taktiež ovplyvňuje cirkuláciu krvi. A aby toho nebolo málo, keďže vaša pečeň má plné ruky práce, aby zbavila telo toxínov z alkoholu, je oslabená jej schopnosť prijímať a spracovávať glykogén.

S pečeňou však súvisí ešte ďalší problém. Nedokáže odbúravať kyselinu mliečnu, čo znamená, že máte väčšiu pravdepodobnosť chytiť kŕč. Dôvod, prečo pečeň neodbúrava kyselinu mliečnu, je znova jednoduchý – je príliš zamestnaná spracovávaním alkoholu.“

Jobson, ktorý spolupracuje s veľkým počtom profesionálnych a amatérskych cyklistov, tvrdí, že obmedzenie alkoholu zlepší aj vašu športovú výkonnosť. „Obmedzenie alkoholu nesie so sebou veľa výhod,“ tvrdí Jobson. „Napríklad si znížite krvný tlak a budete žiť s radikálne menším rizikom žalúdkových vredov, srdcových problémov a niektorých druhov rakoviny. Netreba ani zabudnúť na redukciu hmotnosti, pretože alkohol je veľmi kalorický.

Do mojej kancelárie prichádza veľa cyklistov – ľudí, ktorí zaplatili stovky libier za ľahké bicykle a za testy výkonnosti. Ale na prvý pohľad je jasné, že majú nadváhu. Ich ťažko zarobené peniaze by boli oveľa lepšie investované, keby ich použili na zníženie svojej telesnej hmotnosti – hneď by videli aj veľké zlepšenie vo svojej výkonnosti.

Obmedzením alkoholu sa budete lepšie regenerovať z drobných športových poranení, pretože pečeň sa môže sústrediť na liečenie a nemusí sa zaoberať odplavovaním toxínov. Foto: Shutterstock
Obmedzením alkoholu sa budete lepšie regenerovať z drobných športových poranení, pretože pečeň sa môže sústrediť na liečenie a nemusí sa zaoberať odplavovaním toxínov. Foto: Shutterstock

Obmedzením príjmu alkoholu sa taktiež budete lepšie regenerovať z drobných športových poranení, pretože pečeň sa môže sústrediť na liečenie a nemusí sa zaoberať odplavovaním toxínov.

Oveľa efektívnejšia je aj zrážavosť krvi. Alkohol má tiež veľký negatívny vplyv na regeneráciu. Predtým ako sa telo pustí do sacharidov, bielkovín a tukov, bude sa snažiť v prvom rade metabolizovať alkohol.

Po výkone by sme totiž mali telu doplniť energiu a máme na to len určitý, pomerne krátky čas. Ak je v tomto čase telo zaneprázdnené zbavovaním sa alkoholu, naše doplnenie energie bude neefektívne, a tak naša regenerácia bude trvať oveľa dlhšie.“

5. Nedostatok spánku

„Výsledkom toho, že sa dobre nevyspíte, je znížená produkcia rastového hormónu, taktiež sa zníži hladina testosterónu, čo znamená, že vaše svaly nebudú môcť poriadne rásť,“ hovorí Ward. „Nasledujúci deň zaznamenáte problémy s pozornosťou a horšie reakčné časy. A ak sa vyberiete na cyklistický výlet, môže to mať pre vás veľmi zlé následky.“

„Prednedávnom sa v médiách mihla správa, ktorá hovorila, že náš mozog dokáže odplavovať toxíny – spánok totiž dokáže redukovať opuch mozgu, a tak sa vytvorí priestor, ktorým sa odplavujú toxíny,“ hovorí Jobson. „Môžeme teda povedať, že spánok umožňuje mozgu vykonávať si svoju domácu úlohu. Zníženie príjmu alkoholu limituje prerušenia spánku. Ľudia si dajú pohárik vínka alebo štamprlík niečoho silnejšieho, pretože si myslia, že sa im bude lepšie zaspávať. Áno, možno s alkoholom v krvi zaspíte rýchlejšie, ale prídete tak o kľúčovú fázu spánku – o REM fázu.  Veľa z procesu regenerácie tkanív sa odohráva práve počas REM spánku. Lepší spánok znamená, že sa ráno zobudíte čerstvejší, pozitívnejšie naladení a s väčšou chuťou obuť si tenisky a ísť si zabehať.“

 Každý večer o deviatej vypnite telefón a tablet a zapnite ich až ráno. Vybudujte si takýto zvyk a nechajte si aspoň cez noc čas na oddych od rôznych každodenných starostí. Foto: Shutterstock

Podľa psychológa Petra Hudsona sa poruchy spánku vyskytujú čoraz častejšie.

To, že máte nechuť športovať, môže súvisieť práve s tým, že si počas noci neprídete na svojich zdravých 7-8 hodín dobrého spánkového odpočinku.  „Máme dôkazy o tom, že problémy so spánkom sú čoraz častejšie,“ tvrdí.

„Žijeme v digitálnych časoch monitorov a obrazoviek, ľudia trávia veľa času pozeraním na telefóny, tablety, počítače, televízory. A často aj v neskorých nočných hodinách. Organizmu tak nedávajú priestor na to, aby sa vypol a pripravil na spánok.

Výsledkom je, že počas dňa sme unavení a vďaka únave si veľmi ľahko nájdeme výhovorku, prečo dnes nemôžeme športovať. A ak sa aj vyberiete za športom – napríklad behať, pre únavu si beh veľmi neužijete a bežíte skôr len z povinnosti. A ak máte robiť niečo, čo vám neprináša radosť, pravdepodobne po krátkom čase s touto činnosťou prestanete.“

6. Stres

ALKOHOL, CIGARETY a nezdravá strava sú často vedľajšími produktmi každodenného pracovného stresu.

Samozrejme, stres má negatívny vplyv nielen na vaše športové výkony, ale aj na zdravie a celkový životný štýl. „Poraziť stres vôbec nemusí byť ľahká úloha – napríklad nemôžete predsa prestať chodiť do práce,“ hovorí Peter Hudson.

„Ľudia si ako zbraň proti stresu často zvolia alkohol, cigarety a nezdravú stravu, ale existujú aj lepšie zbrane.

Šport ničí stres aj z fyzickej, aj psychickej stránky: šport vám dodáva energiu, uvoľňuje endorfíny – hormóny šťastia, pomáha vám myslieť pozitívnejšie a vďaka nemu dokážete efektívnejšie bojovať so stresom.

Stres môže mať veľmi negatívny vplyv na váš aktívny životný štýl. Stres spôsobuje, že sa v noci zle (alebo málo) vyspíte, takže počas dňa ste unavení a chýba vám energia a motivácia. Ľudia sú taktiež často podráždení a agresívni, keď sú v pazúroch stresu, a je ťažké uvoľniť sa, upokojiť a vyraziť napríklad na dlhý beh. A ak aj vybehnete, efektívnosť vášho behu bude oslabená – vaša myseľ bude v inom, nie práve športovom rozpoložení, vaše svaly budú napäté a bude trpieť aj vaša technika. Ako vidíte, stres môže úplne rozhodiť naše športové snaženie.“

Porozmýšľajte, či vám každodenný stres za to stojí. Foto: Shutterstock

„Negatívny účinok stresu je veľmi ľahké opísať,“ hovorí Jobson. „Stanete sa náchylnejšími na choroby, bolesti hlavy, depresie a je veľmi pravdepodobné, že vám bude kolísať hmotnosť. Veľmi častým dôsledkom stresu sú tiež žalúdkové vredy. Keď sa tieto problémy začnú kopiť, môžu ovplyvniť celý váš životný štýl a ani sa nenazdáte, začne sa z vás stávať iný človek.

Preto sa dobre zamyslite nad tým, ako trávite svoje dni. Ak sa stres už začal dostávať aj do vášho osobného života, je načase niečo s tým spraviť. Keď sa stresu zbavíte, hneď sa zlepší aj vaša výkonnosť, zníži sa vám krvný tlak a ľahšie budete kontrolovať svoju hmotnosť.“

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 6/2024

Objednať

RELAX 6/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu