Trápi vás atopický ekzém? Poradíme vám, ako ho mať pod kontrolou

19. novembra 2015
Atopický ekzém. Foto: Shutterstock

S ľuďmi, ktorí trpia týmto zápalovým kožným ochorením, sa v posledných rokoch akoby „roztrhlo vrece“. Čísla sú skutočne alarmujúce, atopickým ekzémom trpí približne každé štvrté dieťa. Práve v detskom veku sa totiž ochorenie prvýkrát prejaví v drvivej väčšine prípadov.

V 8-mich z 10-tich takýchto prípadov recidívy ochorenia pretrvávajú do dospelosti.

Veľkým problémom je nevzhľadná, suchá, začervenaná a popraskaná koža, ktorá navyše nepríjemne svrbí.

S príchodom zimných mesiacov sa, žiaľ, tieto prejavy zvyknú zhoršovať, preto vám prinášame niekoľko tipov, ako prežiť zimu v pohode a účinne zmierniť príznaky ekzému.

Ako vzniká?

„Ide o multifaktoriálne, svrbiace, zápalové ochorenie kože s výrazným dopadom na kvalitu života. Má typický vývoj klinického obrazu od detstva až do dospelosti. Je súčasťou tzv. atopického komplexu,“ vysvetľuje MUDr. Vladimíra Flimerová, lekárka z odboru dermatovenerológie, a dodáva „základom je porušená bariéra kože daná genetickou informáciou génu zodpovedného za filagrín.

To je látka, ktorá vytvára dokonalú bariéru kože.“ Spúšťačmi atopickej dermatitídy však, okrem vonkajších faktorov (suchosť kože, potenie, dráždivé textílie a iné), môžu byť aj vnútorné, fokálne infekcie či stres, alebo niektoré potraviny. Len veľmi zriedka ide o alergiu.

Ako sa prejavuje?

„Prvé prejavy ochorenia zvykneme pozorovať už u najmenších detí, najčastejšie vo veku 3 mesiacov. Vytvárajú sa červené, šupinaté, svrbivé ložiská na lícach, rukách a na trupe,“ hovorí MUDr. Flimerová a pokračuje: „do obdobia puberty sa lokalizuje do typických lokalít ako sú zákolenné a lakťové jamky, krk, šija, okolie členkov a zápästí.

Ak pretrváva až do dospelosti, prechádza do pruriginóznej formy, ktorá sa prejaví tvorbou silne svrbivých červených prejavov
hlavne na rukách a predkoleniach.“

Typickým znakom atopickej dermatitídy v každom veku je suchá, drsná, ošupujúca sa koža a silné svrbenie postihnutých miest.

Čo pomáha?

Na záver ponúkame niekoľko rád, ako predchádzať recidívam atopickej dermatitídy či účinne zmierniť jej nepríjemné prejavy v prípade, že sa objavia.

Hydratácia

Atopickú kožu je potrebné pravidelne premasťovať, zvyšuje sa tak jej elasticita a eliminuje vznik bolestivých trhliniek a ich následných
zápalov. Vyskúšajte Skin in balance Dermatologický telový balzam s olivovým olejom a ureou. Účinne zmierňuje svrbenie, bez obsahu
farbív, parafínových a silikónových olejov, lanolínu a parabénov. 200 ml 8,96 Eur

Kozmetika

Používajte výlučne kozmetiku z lekárne, vhodnú pre atopickú kožu, bez obsahu potenciálne dráždiacich látok a alergénov, akými sú napríklad lanolín, farbivá a konzervanty. Na intenzívnu starostlivosť o veľmi suchú, podráždenú a svrbiacu pokožku vyskúšajte Skin in balance SOS masť. Kombinuje účinné látky: olivový olej, ureu a mikrostriebro a pokožku okamžite upokojí. 75 ml balenie stojí 8,94 eur.

Náš tip:

SKIN IN BALANCE Dermatologický pleťový krém s 5 % olivového oleja a 5 % urey. Zmierňuje svrbenie a napätie pokožky, hĺbkovo hydratuje. Vhodný ako podklad pod mejkap. 9,95 €/50 ml

Prostredie

Obmedzte na minimum kontakt s alergénmi. Zbavte sa, pokiaľ je možné, kobercov, ktoré sa nedajú prať, závesov a iných „lapačov prachu.“

Používajte podľa možnosti ekologické čistiace prostriedky. Umývanie pre atopickú kožu je najvhodnejšie sprchovanie vlažnou vodou.

Vyhnite sa klasickým mydlám a uprednostnite šetrné hydratačné emulzie z lekárne.

Strava

Pokúste sa zo stravy vylúčiť potraviny, ktoré vám prejavy atopického ekzému vyvolávajú, či zhoršujú. Uprednostnite čerstvé potraviny
pred polotovarmi a tými priemyselne spracovanými.

Oddych

Doprajte si dostatok odpočinku a eliminujte stres. Každý problém má svoje riešenie a to, že sa budete rozčuľovať a trápiť, ničomu nepomôže, najmenej vášmu zdraviu. Pokiaľ vás trápi nočné škrabanie postihnutých miest, existujú návleky na ruky, ktoré účinne zabránia tejto neresti a následným nepríjemným rankám. Kúpite v predajniach zdravotníckych pomôcok.

Oblečenie

Najvhodnejším materiálom je 100 % bavlna. Nevhodné sú syntetické materiály, ktoré môžu miesta postihnuté ekzémom nepríjemne dráždiť a zadržiavať vlhkosť. Používajte hypoalergénne prípravky na pranie.

Text: Naturprodukt
Foto: Shutterstock

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu