Výbava na domáci servis bicykla – máte všetko náradie?
Nadšenci bicyklovania vedia, že k tomu, aby vám dvojkolesový dopravný prostriedok slúžil dlho, nestačí ho len pravidelne prevetrať. Dôležitá je aj pravidelná údržba, ktorá s príchodom zimy, kedy mnohí bicyklovanie „povesíme na klinec”, prichádza do popredia čoraz viac.
Základnú údržbu a servis by mal každý biker, cestný aj horský, vedieť zvládnuť aj sám v domácom prostredí. Vyžaduje sa tým častejšie, čím viac je bicykel využívaný. Čo všetko je súčasťou výbavy na servis bicykla?
„Okrem prípravkov na čistenie, mazanie či údržbu bicykla a jeho komponentov sa pre základný servis doma zíde aj náradie, ktoré celý úkon zjednoduší a zrýchli. Preto by všetci cyklonadšenci mali disponovať príslušenstvom, ktoré si často navyše môžu vziať pre každý prípad aj na jazdy,” hovorí Pavol Krnáč, dlhoročný predajca bicyklov a cyklistických doplnkov a majiteľ Sk-Profi Bike.
10 zabijakov zimných chorôb
Servisný stojan
Pri domácom servise môže byť niekedy problémom priestor, kde ho vykonať. Ak si pripravíte okolo seba dostatok priestoru, cennou pomôckou vám bude univerzálny servisný stojan. Bicykel bude počas servisu pevný a stabilný bez možnosti pohybu. Nemusíte sa tak báť, že vám spadne, prípadne znehodnotí steny miestnosti.
Pumpa aj na cyklotrasu
Základným vybavením každého cyklistu je jednoznačne pumpa. Často ju nepotrebujeme len pri servise, ale aj pred či počas jazdy. Preto sa odporúča zakúpiť si aj kompaktný prístroj na nafúkanie kolies, ktorý si viete zobrať so sebou, akým je napríklad mini pumpa.
Univerzálna sada kľúčov
Z náradia, ktoré si môžete rovnako pribaliť do batohu na cyklovýpravu, ako ho využívať pri domácom servise, pripomíname jednoznačne imbusové kľúče. Vhodný je napríklad set kľúčov, ktorý vďaka rôznym veľkostiam pomôže pri uťahovaní skrutkových spojov aj v teréne.
Na týchto 12 tatranských chát sa môžete vybrať aj počas zimnej uzávery. Viete, o ktoré ide?
„Na trhu je v ponuke veľké množstvo verzií multikľúčov, pri ktorých sa myslí práve aj ich kompaktnosť. Pri dlhých horských trasách musí byť každý biker pripravený na to, že akákoľvek skrutka sa v dôsledku nerovného terénu a otrasov môže uvoľniť,” vysvetľuje Pavol Krnáč.
Kontrola skrutkových spojov je tiež súčasťou domáceho servisu – nezabudnite skontrolovať skrutky na predstavci, riadidlách, kľukách aj dotiahnutie pedálov. Ak pri údržbe závity kľúk čistíte, pri spätnom doťahovaní nezabúdajte na poriadne premazanie komponentov.
Výmena reťaze
Reťaz je ďalšou dôležitou súčasťou bicykla, ktorej je potrebné sa venovať pri každom servise, ale aj samostatne, minimálne premazaním. Ak sa rozhodnete vymeniť reťaz, tak sa vám najprv zídu kliešte na reťaz a potom budete potrebovať presný nitovač reťazí, najlepšie univerzálny na všetky typy.
Nepreceňujte svoje schopnosti
„Alfou a omegou pri údržbe bicykla je vždy jeho čistenie a mazanie, ktoré predlžuje životnosť bicykla a zároveň vám ušetrí náklady na skorú výmenu komponentov v dôsledku zničenia,” dodáva Krnáč.
Ak sa stretnete s nejakou poruchou bicykla, s ktorou si možno nebudete vedieť poradiť, skúste si načítať o danom probléme, prípadne pozrieť aj videá – návody, ako na to. Samozrejme, ak sa na nejakú opravu necítite dostatočne zručný či znalý, neriskujte. Neodborným zásahom si môžete spôsobiť väčšiu stratu a výdavky, než keby ste bicykel zverili do profesionálneho servisu.
Prvá pomoc pri zimných športoch
Foto: Michiel Rotgans