Návrat v čase: Delostrelecká pevnosť Bouda

14. júna 2022

Od konca druhej svetovej vojny uplynulo už mnoho rokov, no jej stopy pociťujeme dodnes. Vydajte sa na potulky do oblasti, kde ožíva vojenská história…

Miestom, kde si možno pripomenúť príbeh obrany štátu, je delostrelecká pevnosť Bouda, ktorá je súčasťou Králickej pevnostnej oblasti. V hornatom teréne bola medzi rokmi 1935-1938 vybudovaná sieť československého opevnenia, ktoré slúžilo na ochranu štátnych hraníc pred nepriateľmi. Bohužiaľ sa však nikdy nedočkala vojenského nasadenia.

V súčasnosti slúži ako múzeum a zároveň pripomína aj dômyselnosť stavieb, ktoré boli vo svojom období natoľko odolné, že ich vtedajšie zbrane nemohli úplne zničiť. Navyše, delostrelecká pevnosť Bouda je najlepšie zachovanou pamiatkou svojho druhu, ktorá je prístupná verejnosť.

Počas jej návštevy na vás čaká spletitá sieť chodieb, miestností a technických zázemí, ktoré boli potrebné pre vtedajších vojakov. Aj vďaka tomu mohla byť Bouda obliehaná aj niekoľko týždňov bez kontaktu s okolitým svetom. „Dnes tento turistický cieľ disponuje moderným návštevníckym centrom, ktoré poskytuje cestovateľom dostatočný komfort,“ hovorí Martin Netolický z Pardubického kraja.

Ak zatúžite po objavovaní viacerých vojenských pamiatok, tak v oblasti Králického Sněžníku ich nájdete naozaj mnoho – ide napríklad o delostreleckú pevnosť Hůrka alebo o malé pevnostné bunkre – ropíky. Okrem toho ide o lokalitu, ktorú radi vyhľadávajú peší turisti a cyklisti vďaka prírode. Nadšené budú aj rodiny s deťmi, pretože počas ich putovania narazia na niekoľko náučných chodníkov a cyklotrás, ktoré sú vhodné aj pre malých návštevníkov.

Pre lepší prehľad o novinkách a ďalších turistických cieľoch sledujte web Pardubického kraja alebo jeho sociálne siete, ktoré sú pravidelne aktualizované.

www.pardubickykraj.cz


Text: Lonely Planet
Foto: Pardubický kraj

Vaše reakcie
Zavrieť reklamu