Päť gréckych ostrovov, ktoré by ste mali navštíviť počas tohto leta

16. apríla 2024
Blue caves, Zakynthos, grécke ostrovy, TIPTRAVEL

Krajina, ktorej osud si medzi sebou pohadzovali grécki bohovia a ktorej stavitelia po sebe zanechali bohatú škálu pamiatok – to všetko v objatí dramatickej prírody. Reč je o Grécku, ktoré je známe svojou antickou históriou a mýtmi, olivami, drámou, slnkom a stovkami ostrovov.

Prečo by ste pri návšteve krajiny nemali ostať len na jej pevninskej časti, ale by ste mali navštíviť aj niektoré z jej ostrovov? A čím sú výnimočné? V tomto článku sa pozrieme na päť najpopulárnejších: Rhodos, Kréta, Korfu, Zakynthos a Kos.

Typická grécka dovolenka na Rhodose

Keď sa povie Rhodos, predstavíme si pláže a zátoky, čisté more a fantastickú grécku kuchyňu. Vedeli ste ale, že na ostrove sa nachádzal jeden zo siedmich divov antického sveta? V 3. storočí pred naším letopočtom tu Gréci postavili Rodoský kolos – sochu, ktorá stelesňovala boha Hélia. Traduje sa, že bola vysoká približne 35 metrov. Zničilo ju zemetrasenie.

Minulosť Rhodosu reprezentujú historické pamiatky v mestách – stopy po chrámoch a kamenné historické budovy. Súčasnosť zas definujú skvelé služby, moderné hotely, výborné jedlo a grécka autenticita. Ak sa rozhodnete vycestovať na Rhodos, využite ponuky hotelov vybrať sa aj za hranice rezortov a preskúmať jeho okolie.

Ak hľadáte ubytovanie, určite vás očaria pláže ako Lindos, Faliraki, či pláže v zátoke Anthony Quinn. Bohatú ponuku hotelov nájdete na webe TIP travel.

Rhodos, grecke ostrovy, tiptravel

Ak na ostrov, tak na ten najväčší – to je Kréta

Kréta je najväčším ostrovom Grécka a piatym najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Pri cestovaní naprieč ostrovom uvidíte rastúci vinič a olivovníky, ktorých pestovanie je pre tento ostrov typické. Nezabudnite sa napiť lokálneho vína, ochutnať miestne ovčie a kozie syry a odniesť si ako suvenír lahodný olivový olej.

Prejdite sa hlavným mestom Heraklion, ktoré na vás jedným dychom prenesie kus dávnej antickej histórie. Milovníci antiky by nemali obísť mesto Knossos, o ktorom sa traduje, že sa v ňom nachádzal Minoóv labyrint. Ak chcete dovolenku stráviť aktívne, vyberte sa na výlety loďou, spoznávajte okolité menšie ostrovy alebo si obujte turistické topánky a navštívte Samariu – najväčšiu roklinu v Európe.

Možnosti ubytovania v hotelových rezortoch sú rôzne – nájdete v nich výbornú gastronómiu, množstvo programu, či animátora, ktorý sa postará o zábavu vašich detí. Vycestujte napríklad s TIP travel.

Elafonisi, Kréta, grécke ostrovy, TIPTRAVEL
Foto: tiptravel.sk.

Najzelenší grécky ostrov sa vás nevie dočkať

Korfu je druhý najväčší grécky ostrov, nachádza sa len pár kilometrov od pevniny a vďaka jeho klíme sa tu darí orchideám, palmám, ale aj citrusom a olivám.

Pri návšteve si cestu naplánujte do hlavného mesta Kerkyra, ktorého staré centrum je súčasťou zoznamu UNESCO. Ak vás láka turistika, namierte si to na severozápad – na polostrov Akra Drastis, ktorý je charakteristický nepravidelnými útesmi a je skvelým miestom na prežitie romantického západu slnka. Neďaleko letiska sa nachádza kláštor Vlacherna, ktorý môže byť zaujímavým miestom pre sledovanie východu slnka.

S možnosťami ubytovania na najzelenšom gréckom ostrove vám pomôže TIP travel.

Pláž Labranda, Korfu, grécke ostrovy, TIPTRAVEL
Foto: tiptravel.sk.

Za modrým morom na Zakynthos

Hornatý ostrov poteší fanúšikov turistiky a keď budete kráčať a zistíte, že sa vám akosi lepšie dýcha, dôvodom bude jedno – eukalyptus. Okrem neho tu rastú napríklad aj olivovníky a figovníky. Ak prichádzate s deťmi alebo za kúpaním v mori, môžete prísť aj mimo sezóny, pretože teplota mora je vysoká aj pred a po letnej sezóne. Ak ste fanúšikmi gréckej kuchyne, nezabudnite ochutnať tunajší gyros, tzatziki alebo souvlaki. Vieme, prečo to hovoríme. 

Lákadlom sú pláže a tyrkysovo modré more. Áno, môžete sa vydať na spoznávanie ostrova a za historickými pamiatkami, ale v prípade Zakynthosu vám jednoznačne odporúčame ísť za jeho pozemskými aj podvodnými krásami. Užívajte si pohodu na pláži, no keď sa k vám priblíži lokálna korytnačka, nepanikárte – je to úplne normálne.

Na severozápadnom cípe ostrova sa nachádzajú tzv. Modré jaskyne, ktoré vám odporúčame spoznať loďou – je to neopakovateľný zážitok. Na útesoch nad nimi si môžete vychutnať dokonalý západ slnka.

Vyberte sa na Zakynthos spolu s TIP travel, ktorí sa postarajú o váš dokonalý letný zážitok.

Blue caves, Zakynthos, grécke ostrovy, TIPTRAVEL

Hor sa na malebný Kos

Kos je známy tým, že sa na ňom narodil Hippokrates a zároveň je často v úzadí známejších gréckych ostrovov. Pritom sa naozaj nemá za čo hanbiť. Pri návšteve mesta Kos neobíďte prvú nemocnicu (Asklépion), ktorú založil otec medicíny.

Zavítajte aj do lesa Plaka, v ktorom sa skryjete pred slnkom a môžete obdivovať rôzne druhy lokálnej flóry a fauny. Najväčšou zaujímavosťou sú asi lokálne pávy, ktoré sú zvyknuté na ľudí a uvidíte ich vďaka tomu naozaj zblízka. Zaujímavosťou ostrova sú aj termálne pramene.

Spoznajte ostrov Kos bez vybavovačiek – o tie sa postará TIP travel.

Ostrov Kos, grécke ostrovy, tiptravel

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock, tiptravel.sk

1/1
Zavrieť reklamu