4 tipy na aktívny víkend v Bratislave

13. apríla 2017
Devín, Bratislava. Foto: Shutterstock

Už máte plány na víkend? Ak máte chuť vyjsť na čerstvý vzduch a pozrieť si Bratislavu z trochu inej perspektívy, ponúkame vám zopár tipov, kde a ako si čo môžete užiť. Nechajte sa inšpirovať!

1. Hrad Devín

Hrad týčiaci sa na vysokom brale nad sútokom riek Dunaj a Morava je jedným z najstarších hradov na Slovensku – jeho história siaha do predhistorických dôb. Oblasť prosperovala (aj) vďaka Jantárovej ceste, ktorá bola dôležitým obchodným spojením medzi Stredomorím a Baltom. Navyše, prírodné podmienky boli tiež naklonené ľudskému faktoru – vďaka vodným tokom bohatým na ryby a rozsiahlym lesom s množstvom lovnej zveri bola táto oblasť permanentne osídlená už od 5. tisícročia p. n. l.

Hrad Devín má aj prekrásne prostredie. Foto: Shutterstock
Hrad Devín má aj prekrásne prostredie. Foto: Shutterstock

Gotický hrad sa vyvinul z malej pohraničnej pevnosti a jeho história je tesne spätá s obcou rozliehajúcou sa pod jeho hradbami. Jeho dejiny sú bohaté a keby jeho múry vedeli rozprávať, vznikli by z toho námety na nejeden veľkofilm. Hradisko si pamätá bitky medzi našimi predkami a Frankami, videlo vzostup aj pád Veľkomoravskej ríše a spája sa s ním aj prítomnosť Keltov a Rimanov na našom území. V neskoršom období dejín mal hrad rôzne funkcie, ktoré vyplývali z ideí jeho konkrétnych majiteľov. Neskôr sa hrad stal symbolom národnej hrdosti a nájdeme ho aj vo viacerých umeleckých dielach.

2. Modrý kostolík

Bratislavský Kostol svätej Alžbety, nazývaný tiež Modrý kostolík, je považovaný za klenot secesie. Ak sa vyberiete na výlet do hlavného mesta a kultúra vám nie je cudzia, určite by ste si jeho návštevu nemali nechať ujsť.

Jeho základný kameň bol položený v roku 1909 a stavebné práce trvali ďalšie štyri roky. Kostol je neprehliadnuteľný vďaka nie veľmi typickej modrej omietke a modro glazovanej strešnej krytine. Kostol je zasvätený uhorskej svätici Alžbete (z kráľovského rodu Arpádovcov) a mal byť akýmsi symbolickým mauzóleom cisárovnej Alžbety (Sissi).

Modrý kostolík v Bratislave. Foto: Martin Matula
Modrý kostolík v Bratislave. Foto: Martin Matula

Objekt nebol stavaný ako kostol, ale ako kaplnka pre študentov susedného katolíckeho gymnázia podľa projektu budapeštianskeho architekta Edmunda Lechnera. Keďže pre secesiu bola charakteristickým zdrojom príroda, na kostolíku sa nachádzajú opakujúce sa prírodné motívy listov a kvetov.

Mozaika s postavou svätej Alžbety držiacej v náručí ruže bola inšpirovaná legendou, ktorá hovorí, že dary, ktoré sv. Alžbeta dala chudobným, sa v okamihu ich ohrozenia zmenili na kvety ruží. V dnešnej dobe je Modrý kostolík vyhľadávaným miestom sobášov.

3. Sad Janka Kráľa

Ak ste aj náhodou ešte nikdy neboli v Bratislave, pravdepodobne ste už počuli o obchodnom centre Aupark, ktoré sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Sadu Janka Kráľa. Vedeli ste, že tieto dve miesta majú viac spoločného, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať?

Totiž, história Sadu Janka Kráľa je veľmi zaujímavá a bohatá. Vedeli ste, že je to najstarší verejný park v strednej Európe a jeden z najstarších stredoeurópskych parkov vôbec? Bol založený v rokoch 1774 – 1776 s cieľom vytvoriť prvý park s prístupom pre širokú verejnosť.

Viete, že Sad Janka Kráľa vedľa Auparku sa v minulosti volal Aupark? Foto: Martin Matula
Viete, že Sad Janka Kráľa vedľa Auparku sa v minulosti volal Aupark? Foto: Martin Matula

Park bol v priebehu storočí priebežne upravovaný do dnešnej podoby. Poslednou veľkou rekonštrukciou prešiel v 70. rokoch 20. storočia – odstránili sa divo rastúce kroviny a park sa tak vizuálne otvoril, čím vynikli mohutné stromy.

Park je vyhľadávaným miestom pre oddych a relax, ale aj pre outdoorové športové priestory, ktoré využívajú nielen jednotlivci, ale aj rôzne organizované športové združenia. Je taktiež obľúbeným miestom fotografov a filmárov.

A viete teda, čo spája tento sad s nákupným centrom? Odpoveď je jednoduchá – Sad Janka Kráľa sa v minulosti volal Aupark.

4. Action Park Čunovo

Ak je Čunovo pre vás synonymom vody a pádiel, vedzte, že to nie je to jediné, čo láka do Areálu Divoká Voda akčne založenú verejnosť.

Okrem vodných športov si v areáli môžete zahrať aj iné športové aktivity. Foto: Areál Action Park Čunovo
Okrem vodných športov si v areáli môžete zahrať aj iné športové aktivity. Foto: Areál Action Park Čunovo

Prídete si tu na svoje aj inými športovými aktivitami a dokonca aj v chladnejšom období. Areál Action Park totiž znamená 28 000 m2 adrenalínu, kde si môžete vyskúšať 26 aktivít a 30 vysokých lanových prekážok. Vďaka kapacite až 1 000 osôb je to príjemné miesto aj na rôzne firemné podujatia.

V Čunove si môžete vyskúšať aj mnohé vysoké lanové prekážky. Foto: Areál Action Park Čunovo
V Čunove si môžete vyskúšať aj mnohé vysoké lanové prekážky. Foto: Areál Action Park Čunovo

Samozrejmosťou sú ihriská ideálne pre rôzne športy – od futbalu a volejbalu cez bedminton až po petanque. Svoje najrôznejšie emócie a „sympatie” môžete vyventilovať na paintbalovom ihrisku S.W.A.T., ktoré je plné zákopov, odstreľovní a bunkrov alebo na offroadovej dráhe, na ktorej si môžete vyskúšať rýchlu jazdu na štvorkolke alebo buginách.

Jazda na štvorkolke? Aj to si v Čunove môžete vyskúšať. Foto: Areál Action Park Čunovo
Jazda na štvorkolke? Aj to si v Čunove môžete vyskúšať. Foto: Areál Action Park Čunovo

Adrenalínu však stále nie je koniec – lezecké programy s výškou až 12 metrov, Obria hojdačka a  lanovka dlhá 120 m, na ktorej zažijete pocit lietania, preveria vašu odvahu. Z netradičných športov stojí za zmienku skákanie na tzv. kengurích nohách alebo jazdenie na segwayoch. Areál si užijú aj vaši najmenší – detské ihrisko s trampolínami, hojdačkami a nízkymi lanovými prekážkami sú zárukou zábavy na celý deň.

Text: Daniela Števánková
Foto: Shutterstock, Martin Matula, Areál Action Park Čunovo

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu