9 čarovných miest na Peloponézskom polostrove
Legendárny Peloponéz je miestom, kde bojoval Herkules, po Zemi kráčali bohovia a Paris tu uniesol trójsku Helenu. Spájajú sa tu nadpozemské a mytologické kúzla a cítiť tu stopy mnohých civilizácií, ktoré kedysi Peloponézsky polostrov nazývali svojím domovom.
Svedkami toho sú mnohé staroveké a stredoveké chrámy, paláce a mestá.
Spolu sa pozrieme na týchto 9 miest:
9 Korintský prieplav
Ak prechádzate na Peloponéz po pevnine, budete musieť prekročiť jeden z najznámejších prieplavov na svete. Korintský prieplav bol vybudovaný koncom 19 . storočia a spája Iónske a Egejské more a skracuje lodiam cestu okolo celého skalnatého pobrežia Peloponézskeho polostrova.
Už v minulosti prieplavu predchádzala antická cesta Diolkos, po ktorej boli lode prevážané asi od 6. st. pred n. l.
8 Nafplio
Nafplio je jedným z najkrajších a najromantickejších gréckych miest. Nachádza sa pri mori, nad ním sa vypína pevnosť Palamidi, v meste sa vinú úzke uličky, sú tu elegantné benátske domy, vily a múzeá.
Nafplio bolo po oslobodení Grécka jeho prvým hlavným mestom a bolo aj najvýznamnejším prístavom od doby bronzovej. Malo strategickú pozíciu v zálive chránenú tromi pevnosťami. Mesto je obľúbenou turistickou destináciou.
Silvester na Maledivách
7 Epidauros
Epidauros bolo malé mesto v starovekom Grécku, ktoré bolo známe svojím chrámom a divadlom umiestnenými asi 8 km od mesta.
Napriek tomu, že toto staroveké divadlo je postavené z vápenca, patrí k najzachovalejším divadlám v Grécku. Pochádza zo 4. storočia pred n. l. a má úžasnú akustiku. Ak v strede javiska padne minca, je to počuť na najvyššom mieste. Zmestí sa sem až 14 000 divákov.
Blízko je Asklipieio, známe liečebné centrum klasického sveta. Chorí, ktorí sem prišli, mali prvú noc stráviť vo veľkej hale, kde sa im mala v sne vyjaviť kúra, ktorá by ich mala vyliečiť.
6 Mykény
Vrcholom krétskej (mykénskej) kultúry bol začiatok druhého tisícročia pred Kristom, kedy začalo postupné osídľovanie Peloponézu a gréckej pevniny.
Mykény boli jedným z navýznamnejších mestských štátov gréckej civilizácie v rokoch 1 600 až 1 200 pred naším letopočtom. Tak, ako každé mykénske mesto, boli aj oni opevnené mohutnými hradbami.
Staroveké Mykény boli domovom mnohých vládcov, medzi nimi aj legendárneho vládcu Agamemnóna. Najznámejšou vojnou mykénskych bojovníkov bolo obliehanie Tróje (v Turecku) okolo 1 250 pred n. l. Obe vodcovské mestá sa v podstate vzájomne vyhubili.
7 tipov na perfektnú zimnú zábavu pre (ne)lyžiarov na Slovensku
5 Mystras
Ruiny stredovekého byzantského mesta Mystras z 13. storočia ležia v strmých horách neďaleko Sparty. Budovy zaniknutého mesta sú stále dobre zachované a toto archeologické nálezisko je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Existuje tu ešte jeden funkčný kláštor, kde žijú ženské ortodoxné mníšky, jediné obyvateľky mesta.
4 Túra vo vnútrozemí
75 km dlhý Menalon trail sa nachádza vo vnútrozemí medzi dedinami Stemnitsa a Lagkadia. Na pohľad sa vám ponúkne roklina rieky Lousios, hora Menalon, dolina rieky Myalon a okolité hory.
Na výber sú túry rôznej obťažnosti, obľúbená túra je jednodňová medzi dedinami Stemnitsa a Dimitsana.
3 Mani
Mani je prostredný výbežok na juhu Peloponézu. Dĺžka tohto polostrova je 75 km a maximálna šírka 28 km.
Nachádza sa tu aj pohorie Taygetos, ktoré presahuje výšku 2 400 metrov. Na konci polostrova je mys Matapan, ktorý je najjužnejším bodom gréckej pevniny. Turisti obľubujú krásnu jaskyňu Diros.
Celá táto neúrodná a ťažko prístupná oblasť si udržala svojrázny charakter. V minulosti slúžila napríklad ako azyl pre spisovateľov. Život tu bol náročný a spomienkou na dobu, kedy tu vládli banditi a využívala sa krvná pomsta, sú charakteristické kamenné vežovité domy.
2 Olympia – rodisko olympijských hier
V Olympii sa kedysi konali olympijské hry každé štyri roky. Trvalo to vyše 1100 rokov, kým v roku 393 neboli zakázané cisárom Theodosiom I.
Na tomto mieste stále horí olympijský oheň, ktorým sa zapaľujú súčasné olympijské hry. Zemetrasenia a ďalší cisár toto miesto síce poškodili, no určite tu pocítite predchádzajúcu slávu.
Horský vodca radí: ako zvýšiť bezpečnosť v zasneženom teréne.
1 Monemvasia
Monemvasia je stredoveké mestečko postavené na ostrove na juhovýchode Peloponézu, ktoré je s pevninou spojené hrádzou dlhou 200 m.
Impozantná Monemvasia je z jednej strany obklopená zelenomodrým morom a z druhej vysokým s útesmi stúpajúcimi stovky metrov od mora, ktoré sú spojené s pevninou jednou hrádzou.
Byzantská, osmanská a benátska história tu siaha do 13. storočia a nachádza sa tu veľa kostolov zo stredoveku.
A na záver ešte, nech sa páči, pozrite si toto krátke video:
Zeleninová príprava na zimu
Text: MS
Foto: Shutterstock