9 tipov, ako si pomôcť pri bolesti hlavy

13. januára 2013
Bolesť hlavy. Foto: Shutterstock

Bolesti hlavy patria aj pri relatívne zdravej časti populácie k veľmi častým problémom. Nie sú síce smrteľné, život však dokážu poriadne znepríjemniť.

Veková hranica výskytu bolestí hlavy neznámeho pôvodu (pri primárnej bolesti je mechanizmus vzniku neistý) sa stále znižuje a nezriedka zasahuje aj dorastenecké a žiacke ročníky. Iným typom bolesti hlavy je takzvaná sekundárna bolesť, ktorá má známe vyvolávajúce príčiny (stavy po úrazoch hlavy, problémy s krčnou chrbticou, so zrakom, s chrupom, prínosovými dutinami, kolísavý krvný tlak a podobne).

Najčastejší návštevníci

Najfrekventovanejšie sa vyskytujú tenzné (tlakové, napäťové) bolesti hlavy. Ide o neurčité bolesti, ktoré sa objavujú v akejkoľvek časti hlavy. Niektorí ľudia pociťujú bolestivé napätie, kŕčovité skracovanie svalov šije a krku, niekedy aj skrátené svaly pozdĺž celej chrbtice.

Bolesť hlavy môže byť tupá, tepavá, pálivá, zvyčajne po oboch stranách lebky. Veľmi často mení svoju lokalizáciu, charakter aj dĺžku trvania. Ak sú bolesti mierne, bývajú pociťované iba ako tlak v hlave, prudšie bolesti môžu vyvolávať nevoľnosť. Ich príčina môže súvisieť so zmenami prekrvenia mozgu.

Migréna

Ďalšou veľmi známou a, žiaľ, aj častou bolesťou hlavy je migréna. Vo väčšine prípadov sa prejavuje prudkými útokmi pulzujúcej bolesti. Vypuknutie migrény môžu predznamenávať niektoré varovné príznaky – napätie, podráždenosť, zlá sústredenosť, depresie, prípadne veľmi ľahké, neohraničené mravčenie po celom tele. Často ich predchádza ešte aura – videnie iskier či zábleskov –, môžu sa vyskytnúť aj sluchové halucinácie.

Bolesť býva lokalizovaná zväčša na jednej polovici hlavy a trvá niekoľko hodín až niekoľko dní. Veľmi často býva sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním alebo hnačkami. Postihnutý je pri záchvate migrény precitlivený na svetlo, hluk, niekedy na zápachy a každá fyzická činnosť bolesť zosilňuje.

Faktorov, ktoré záchvaty migrény vyvolávajú, je veľké množstvo – vrodené dispozície, diétne chyby v stravovaní, hormonálne a klimatické vplyvy (prudká zmena počasia, zmena nadmorskej výšky, cestovanie).

Osobnosť typického „migrenika“ charakterizujú psychológovia ako ambicióznu, nervóznu, precíznu, so sklonom k trvalému vnútornému napätiu a precitlivenosti na všetky podnety.

Záchvaty bolesti

Nezriedka sa vyskytuje aj prudká záchvatová obojstranná a jednostranná bolesť v oblasti očí a spánkových kostí, ktorá trvá asi hodinu. Ide o takzvanú cluster headache (cluster = chumáč, zhluk, headache = bolesť hlavy). Býva spojená so začervenaním očí a slzením. Aura ani nevoľnosť nebývajú sprievodnými javmi. Záchvaty síce netrvajú dlho, môžu sa však nahromadiť v kratšom časovom období, po ktorom býva postihnutá osoba bez ťažkostí hoci aj celý ďalší rok.

Raz za týždeň

Takmer 70 percent dospelých bolieva hlava aspoň raz za týždeň, po bolestiach chrbtice tak ide o druhé najčastejšie neurologické ochorenie. Preto je vhodné ťažkosti nepodceňovať, a ak je to možné, konzultovať svojho praktického lekára a neskôr špecialistu.

Takmer 70 percent dospelých bolieva hlava aspoň raz za týždeň. Foto: Shutterstock
Takmer 70 percent dospelých bolieva hlava aspoň raz za týždeň. Foto: Shutterstock

Mnoho ľudí v snahe vyhnúť sa konzumácii tabliet sa spolieha na rôzne prírodné a iné spôsoby liečby a prevencie – čínske masti, éterické oleje, mentolové a eukalyptové balzamy, bylinné výťažky z ginkga alebo upokojujúce čajové zmesi. Všetkým, ktorých trápieva bolesť hlavy, však odporúčame týchto deväť základných praktických receptov:

Porazte bolesť hlavy takto:

1. Ochlaďte si hlavu

Určite ide o jeden z najrýchlejších spôsobov, ako sa zbaviť bolesti. Pri prvých príznakoch je dobré priložiť si na čelo vrecko s ľadom zabalené v látkovom obale. Ak nie je nič po ruke, poslúži aj vrecúško zmrazenej zeleniny.

2. Ohrejte sa

Toto je pomoc najmä pre tých, ktorí bolesťami hlavy trpia dlhodobo. Teplo uvoľňuje svalstvo a zvyšuje prekrvenie. Je dobré vyskúšať elektricky vyhrievané vankúšiky, sprchovanie horúcou vodou alebo horúci vaňový kúpeľ s kamilkovým olejom.

3. Obaľte si svoju bolesť

Podľa receptov starej mamy je dobré uviazať si tesne okolo hlavy šatku. Tá dokáže znížiť prietok krvi v záhlaví a stlmí bolesť. Rovnaký efekt môže mať čelenka tesne stiahnutá okolo čela.

4. Pokúste sa o masáž

Masírujte si hlavu špičkami prstov podobne ako pri umývaní vlasov. Ak máte krátke vlasy, môžete si pomaly v malých kruhoch masírovať oblasť spánkov a čelo kefou z prírodných štetín.

Masírujte si hlavu špičkami prstov podobne ako pri umývaní vlasov. Foto: Shutterstock
Masírujte si hlavu špičkami prstov podobne ako pri umývaní vlasov. Foto: Shutterstock

5. Dýchajte zhlboka

Práve hlboké dýchanie môže zmierniť určité napätie, ak je človek nervózny a cíti nepríjemný tlak na celom tele. Je vhodné naučiť sa bráničnému dýchaniu (bránica je veľký dýchací sval oddeľujúci hrudnú a brušnú dutinu), pri ktorom sa brušné partie musia hýbať viac ako hrudné.

6. Nájdite si pokojné a tiché miesto

Pohyb, svetlo a hluk obvykle zhoršia aj malú bolesť hlavy, preto bude lepšie, keď si nájdete tmavú a tichú miestnosť, ľahnete si (uľavíte tak chrbtovému svalstvu od napätia) a odpočívate.

7. Nezabudnite sa hýbať

Ak nie sú bolesti kritické, môžete sa hýbať či ľahko trénovať. Pohyb na čerstvom vzduchu pomôže relaxovať a stlmí bolesť.

8. Nebráňte sa sexu

Láska a sex neraz spôsobia, že človek na bolesť hlavy zabudne…

9. Pospite si

Veľmi veľa ľudí sa dokáže zbaviť bolesti hlavy spánkom. Na uvoľnenie šijových svalov je najlepšia poloha na chrbte s vyššie položeným vankúšom pod hlavou.

Text: MUDr. Pavel Malovič, PhD., MPH
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu