Päť faktov o snívaní

Sny sú bránou do fascinujúceho sveta nášho podvedomia – a to, čo o nich vieme, vás možno poriadne prekvapí!
#01
V minulosti boli ľudia presvedčení, že sny sú čierno-biele. Prečo? Na vine je televízia. štúdia z roku 2008 ukázala, že ľudia starší ako 55 rokov, ktorí strávili svoje detstvo pozeraním čierno-bielej televízie, vidia asi 25 % svojich snov v čierno-bielej verzii.
#02
Bábätká zrejme snívajú už v maternici. Mozgové procesy typické pre fázu reM začínajú fungovať už v treťom trimestri tehotenstva, takže plody môžu mať vnútorné vízie ešte pred tým, ako vlastne po prvý raz otvoria oči. a čo viac, vo fáze REM strávia v tomto období dokonca viac ako polovicu času.
#03
Slová sa v sne zvyčajne zmenia, ak sa na ne pozrieme druhýkrát. ak uvidíte slovo zložené zo štyroch alebo viacerých písmen, pozrite sa ešte raz – ak sa zmenilo, pravdepodobne snívate (tento trik sa využíva aj pri nacvičovaní „živého snívania“ – pozri Ovládnite svoje sny). a prečo sa slová menia? to zatiaľ nikto nevie…
#04
Niektorí ľudia si svoje sny vôbec nepamätajú a niektorí zasa nikdy nesnívajú. Na týchto ľuďoch však nie je nič nezvyčajné ani abnormálne – život sa očividne dá prežiť aj bez snívania.
#05
Čudné sny môžu byť prepojené na magnetické vírenie vo vnútri Zeme. štúdia z roku 2009 od vedca, ktorý si nahrával svoje nočné dobrodružstvá a porovnával ich s vnútorným vírením planéty, priniesla zistenie, že čím viac aktivity vykazuje naša planéta, tým väčšie dobrodružstvá si užívame počas spánku.

Zdroj: Zázračná planéta
Foto: Shutterstock