Ako schudnúť: 9 tipov na chudnutie, o ktorých ste nepočuli

27. júna 2017
Tipy na chudnutie. Foto: Shutterstock

Jedzte menej tukov, viac cvičte, počítajte si kalórie – mýtus alebo pravda? Prinášame vám pár tipov, o ktorých ste (pravdepodobne) ešte nepočuli.

Svet zachvátila epidémia obezity a hlasov, ktoré na tento fakt upozorňujú, stále pribúda. Ak aj vás trápia nejaké tie kilá navyše, prinášame vám zopár tipov, ktoré môžu vaše telo zmeniť naveky.

1. Nepočítajte kalórie

Nezáleží až tak na tom, koľko kalórií majú jednotlivé potraviny. Dôležité je, ako ich telo dokáže spracovať.

Podľa posledných výskumov, čím viac práce má telo s trávením konkrétnej potraviny, tým viac kalórií spáli a tým pádom je daná potravina menej „kalorickejšia“. Z toho teda vyplýva, že v našom jedálničku by mali prevládať nespracované potraviny s vysokým podielom vlákniny.

Jedzte veľa čerstvej zeleniny a ovocia, vyhýbajte sa polotovarom a všetkému, čo cez tráviaci systém takmer preletí. Nemusíte tak v obchode študovať štítky a prácne počítať a porovnávať počet kalórií.

Predstava, že môžete jednoducho znížiť príjem kalórií a tým stratiť tuk, je omyl zavádzajúci nás po celé roky.

2. Rozmaznávajte si črevnú mikroflóru

Ľudia sa rôznia aj v tom, aké kolónie baktérií obývajú naše črevá. Dominujú im dve skupiny – Bacteroidetes a Firmicutes. Vedci zistili, že obézni ľudia majú viac baktérií Firmicutes, ktoré spôsobujú efektívnejšiu metabolizáciu – čiže dokážu z danej potraviny získať viac kalórií a tie prebytočné uložia vo forme tuku.

Na to, aké baktérie žijú v našich črevách, veľmi vplýva naša strava – podľa odborníkov je živnou pôdou pre „vysokokalorické“ baktérie cukor a saturované tuky. Takže na tom, čo si dáte na tanier, naozaj záleží – obmedzte pizzu, koláče a sladkosti.

Dbajte na to, čo si naložíte na tanier. Môže to prospievať buď vašim dobrým alebo zlým črevným baktériám. Vláknina a probiotiká črevám prospievajú. Foto: Shutterstock
Dbajte na to, čo si naložíte na tanier. Môže to prospievať buď vašim dobrým alebo zlým črevným baktériám. Vláknina a probiotiká črevám prospievajú. Foto: Shutterstock

3. Zlepšite svoj hnedý tuk

Jeden z dôvodov, prečo s pribúdajúcim vekom priberáme, je, že aktivita nášho hnedého tukového tkaniva sa spomaľuje. Na rozdiel od bieleho tukového tkaniva, hnedé páli kalórie, čiže zlepšuje metabolizmus. Snaha aktivizovať ho čo najviac je momentálne veľký trend vo výskume obezity.

Zatiaľ vedci prišli na to, že zníženie telesnej teploty studenou sprchou ho dokáže naštartovať.

Podľa všetkého funkciu spínača má aj spánkový hormón melatonín. Ten sa dá kúpiť ako doplnok stravy v lekárni, ale v malých dávkach je prítomný aj v bobuliach, mandliach, slnečnicových semiačkach a v koriandri. Alebo, samozrejme, v spánku.

4. S fruktózou na uzde

Z radov odborníkov na výživu čoraz častejšie počuť, že tuk nie je nepriateľom nášho pásu. Tvrdia, že to, čo nás obaľuje do tukových vrstiev, je vysoká hladina sacharidov v našej strave – hlavne cukru s názvom fruktóza.

Keď ho totiž prijmeme príliš veľa, naša pečeň ho mení na tuk. Celý tento problém s fruktózou by bol úplne zanedbateľný, keby sme ju telu nedávali v takých veľkých dávkach – keď však pijeme veľa ovocných džúsov, smoothies a naša strava je plná nízkotučných výrobkov (do ktorých je fruktóza často pridávaná), problém je na svete.

Neznamená to, že máte prestať jesť ovocie. Je síce plné fruktózy, ale v kombinácii s vlákninou, takže sa do nášho systému dostáva pomaly.

Nepreháňajte to teda s džúsmi a so sušeným ovocím a vyhnite sa sirupom, ktoré sú bohaté na fruktózu (glukózový sirup, agávový nektár).

Pozor pozor, veľa cukru škodí. Neznamená to, že nemáte jesť ovocie, ale nepreháňajte to so šťavami a sladkosťami s pridaným cukrom. Foto: Shutterstock
Pozor pozor, veľa cukru škodí. Neznamená to, že nemáte jesť ovocie, ale nepreháňajte to so šťavami a sladkosťami s pridaným cukrom. Foto: Shutterstock

5. Skráťte cvičenie na polovicu

Vedci prišli so zaujímavým výsledkom štúdie – prekvapujúco zistili, že ľudia, ktorí cvičili 30 minút, zhodili viac ako tí, ktorí cvičili 60 minút. Prečo?

Ľudia, ktorí cvičili kratšie, mali celkovo viac energie, takže aktívne pristupovali k celému svojmu dňu – viac chodili pešo, do práce šli na bicykli a bola u nich väčšia pravdepodobnosť, že nenasadnú do výťahu, ale pôjdu po schodoch. Šesťdesiatminútová skupina už nechcela o žiadnej aktivite navyše ani počuť.

6. Nie je to len o cvičení

Samozrejme, že na cvičení a aktívnom životnom štýle záleží, ale nie je to všetko. Výskumy ukazujú, že ľudia, ktorí si myslia, že šport je najlepšia zbraň proti prebytočným kilám, v skutočnosti vážia viac ako tí, ktorí za najdôležitejšieho spojenca v boji s nadváhou považujú zmenu stravovacích návykov.

Dôvod je celkom prostý. Ľudia, ktorí začnú viac športovať, aby schudli, sa často odmieňajú – čokoládu alebo pizzu na ceste z fitka nepovažujú za prehrešok, pretože si myslia, že makali a teraz si môžu dopriať. Títo ľudia značne preceňujú efekt cvičenia – majú skreslenú predstavu o tom, koľko „veľa“ zo svojich tukových zásob nechajú na tréningu.

Recept je jednoduchý. Cvičte a športujte pravidelne, ale pamätajte si, že bez správnej stravy to nepôjde.

7. Neprespite celé víkendové doobedia

Pravdepodobne ste už počuli, že nedostatok spánku je spájaný s priberaním. Ale posledné výskumy naznačujú, že to nie je len o tom, koľko spánku svojmu telu doprajete, ale aj o tom, kedy spíte.

Totiž ľudia, ktorých spánkový režim je nepravidelný (áno, bohužiaľ to zahŕňa aj to, keď cez víkend dlho vyspávate), majú podľa výskumov viac telesného tuku ako tí s pravidelným spánkovým režimom.

Ak chcete chudnúť, choďte radšej skôr spať a ráno dlho nevylihujte. Foto: Shutterstock
Ak chcete chudnúť, choďte radšej skôr spať a ráno dlho nevylihujte. Foto: Shutterstock

8. Pamätajte, že váš žalúdok nedokáže počítať

Máte takú obrovskú chuť na čokoládu, až máte pocit, že sa zbláznite? Alebo na hranolčeky? Dajte si. Ale len kúsok! Vedci zistili, že malý kúsok akejkoľvek dobroty dokáže poraziť vaše nevydržateľné túžby rovnako efektívne, ako keby ste toho zjedli aj desaťnásobne viac. Pretože náš žalúdok nevie počítať.

Dajte si päť-šesť hranolčekov alebo dve kocky čokolády a na 15 minút zmeňte činnosť a vytesnite z hlavy myšlienky na jedlo. Túžba po ďalšej dávke sa bude pomaličky vytrácať.

9. Na šťastí záleží

Neverili by ste, čo všetko môže mať vplyv na to, ako sme na tom s našou hmotnosťou. Vedci napríklad tvrdia, že ak nie ste v živote šťastní, nikdy nebude pre vás ľahké kontrolovať svoju hmotnosť, pretože človek má tendencie svoje svetabôle riešiť jedlom – prejedaním, prípadne vyzobávaním rôznych dobrôt, aj keď nie je hladný. Na hollywoodskom klišé dievčiny zahrabanej v posteli s vreckovkami a vedrom zmrzliny po rozchode so svojou veľkou láskou asi niečo bude.

Vieme, ľahko sa hovorí, ťažšie sa vykoná. Máme však pre vás tip – skúste aspoň na jeden deň robiť veci inak, ako ste zvyknutí. Zmeňte svoj nudný a stereotypný outfit za niečo netradičné a vyrazte do práce s úsmevom.

Veľmi dôležité je nemyslieť len na ostatných - pamätajte vždy aj na seba a nechajte si čas na to, čo vás robí šťastnými. Foto: Shutterstock
Veľmi dôležité je nemyslieť len na ostatných – pamätajte vždy aj na seba a nechajte si čas na to, čo vás robí šťastnými. Foto: Shutterstock

Skúste prácu povýšiť na zábavu a snažte sa zmeniť pasivitu na aktivitu – dajte si ľahké cvičenie namiesto toho, aby ste len čakali na zázračné zmiznutie prebytočných kíl. Ak sa totiž naučíte byť v živote šťastní, vaše telo sa vám odvďačí vo viacerých rovinách – nielen v tej, ktorá súvisí s ručičkou na váhe.


Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu