Na bicykel v zime – ako sa správne obliecť?

Na bicykel v zime. Foto: Shuttestock

Aj keď je vonku chladnejšie, bicyklovania sa vzdať nemusíme. Stačí sa správne obliecť. Funkčné oblečenie („termoprádlo“) však ostáva funkčným len vtedy, ak mu v tom nebránime. Preto vám poradíme, ako sa obliekať v mesiacoch, ktoré majú v názve písmenko „r“.

Princíp funkčnosti oblečenia

Funkčné oblečenie nie je, ako mnohí hovoria “to, v ktorom sa nebudem potiť”. Potiť sa budete rovnako.

Princíp je v tom, či dokáže oblečenie rýchlo schnúť, alebo do seba nasaje vlhkosť, nepustí ju ďalej a teda ostáva dlho mokré. Úlohou funkčného oblečenia je nenasať vlhkosť tela, ale túto vlhkosť transportovať po povrchu vlákien smerom od tela. Tak zostáva pokožka suchá a vlhkosť, ktorú vyprodukovalo telo, sa odparuje na povrchu trička, prípadne sa transportuje cez ďalšie vrstvy von.

Veľa ľudí sa taktiež mylne domnieva, že každé funkčné oblečenie je „termo“ a je určené len na zimné obdobie. V podstate je to „niečo tenké, čo veľmi hreje“. To však nie je pravda. Práve kvôli schopnosti odviesť vyprodukovaný pot z pokožky sa funkčné oblečenie používa aj v lete a pritom nemá termo funkciu, čiže niektoré nedrží vyprodukované teplo.

Vrstvenie oblečenia

Dosiahnuť funkčnosť oblečenia ako celku môžeme len vrstvením jednotlivých druhov funkčných materiálov, pretože tie ďalej zabezpečujú transport vlhkosti a pokožka zostáva suchá.

Prvá vrstva, ktorú si obliekame priamo na telo, by mala byť z funkčného materiálu (polypropylén, polyester,…). To v praxi znamená, že ak si niekto dá bavlnené tričko a na to druhú vrstvu „termoprádla“, nepocíti žiadnu FUNKČNOSŤ.

Prečo? Pretože bavlna netransportuje vlhkosť ako funkčné materiály, ale nasiakne pot do vlákna a vlhkosť zostáva priamo na tele, alebo začne chladiť. Vrstvenie sa dá pokaziť aj opačne. Ak si dáme prvú vrstvu funkčného materiálu a na to tzv. flanelku alebo mikinu, ktorá nasiakne pot, výsledok bude rovnaký.

Tri vrstvy funkčného oblečenia

Univerzálne oblečenie v ktorom bude všetkým príjemne a teplo neexistuje. Každý človek reaguje na chlad alebo teplo inak. Existuje však univerzálny princíp troch vrstiev.

1. VRSTVA: tzv. Základná.

Tenšie tričko s krátkym alebo dlhým rukávom, ktoré transportuje vlhkosť od tela. Na jar a jeseň vhodné napr. Moira Mono, Xbionic Energizer, Sensor Doubleface, Endura Transmission baselayer. Na zimu teplejšie Xbionic Accumulator, Moira Duo, Moira Thermon, Sensor Thermo Evo.

Základná vrstva na bicykel. Foto: Športservis
Základná vrstva na bicykel. Foto: Športservis

2. VRSTVA: tzv. Tepelnoizolačná.

Jej hlavnou funkciou je udržanie telesného tepla a zároveň transportuje vlhkosť, ktorú jej podá prvá vrstva smerom von. Na jar a na jeseň môžeme túto vrstvu vynechať, prípadne použiť tenší dres s dlhým rukávom. Na zimu doporučujeme Xbionic Beaver shirt, Sensor Tecnostretch, Moira Trio, Moira Moirastretch, prípadne zateplený cyklo dres.

Teploizolačná vrstva. Foto: Športservis
Teploizolačná vrstva. Foto: Športservis

3. VRSTVA: tzv. Ochranná.

Oblečenie tejto vrstvy zaisťuje ochranu pred prefúknutím alebo premoknutím. Samozrejme aj ona prepúšťa vlhko von. Membrány používané v bundách majú rôzne parametre paropriepustnosti a odolnosti voči vode. Tieto bundy môžu byť zateplené, ale aj tenké a ľahko zbaliteľné.

Ochranná vrstva. Foto: Športservis
Ochranná vrstva. Foto: Športservis

Pri kúpe funkčného oblečenia je najlepšie poradiť sa s odborníkmi, ktorí vám poskladajú vrstvy presne podľa vašich potrieb.

Prajeme vám veľa pekných zážitkov pri športovaní a nech vás neodradí ani to, že je trošku chladnejšie.

Viac na www.sportservis.sk

Text: Valéria N.
Foto: Športservis, Shutterstock

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu