Ako vybrať zimné cyklooblečenie.
Napriek všetkým dobre mieneným radám zostane vnímanie chladu vždy vašou osobnou záležitosťou a to, ako príjemne vám v novom oblečení bude, bez vyskúšania nezistíte.
Oblečenie nehreje
Niektoré cyklistické bundy a nohavice disponujú pod vonkajším materiálom s membránou či bez nej istou mierou takzvaného zateplenia. Čím je tohto materiálu viac, tým viac sa nám zdá, že oblečenie lepšie „hreje“.
Nie je to úplne tak. Ak by malo oblečenie hriať, muselo by byť prinajmenšom na baterky. Jediným zdrojom tepla je naše telo a oblečenie tomuto teplu, ktoré si telo samo tvorí, len nedovolí okamžite uniknúť.
Zateplené veci majú teda lepšie termoizolačné vlastnosti. Od kvality a množstva izolačného materiálu záleží, ako dlho sa pod ním bude teplo držať. Úniku tepla čiastočne bránia tiež membrány.
Do prírody na čomkoľvek!
Rozmýšľajte a ušetrite
Patríte aj vy k nadšencom mnohých športov, akými sú cyklistika, beh, bežecké lyžovanie, skialp či turistika? Ak vyberáte oblečenie s rozumom, môžete ušetriť peknú sumu peňazí.
Jedným z takýchto kúskov sú zateplené elastické nohavice bez cyklovložky, v ktorých sa dá behať či bežkovať, a ak na bicykel cyklovložku predsa len potrebujete, oblečte si v zime pod ne letné cyklokraťasy.
Nezateplenú softshellovú bundu s vetraním či odnímateľnými rukávmi môžete nosiť so správnou spodnou vrstvou na všetky vymenované športy. To isté platí pre rukavice, termotričká, šatky a čiapky.
Vrstvenie je istejšie
Vrchné oblečenie s vysokým tepelným komfortom je v chladných dňoch určite príjemné, no počas teplejších dní na jar či jeseň ho nevyužijete, pretože sa budete extrémne potiť.
Veľa ľudí preto volí kombináciu viacerých vrstiev a podľa počasia si oblečie to, v čom im nie je ani zima, ani teplo. Vždy je dobré oblečenie vrstviť. Pri vrstvení sa dá variabilnejšie reagovať na zmenu podmienok.
Ak sa plánujete bicyklovať v kopcoch, oblečiete si na cestu hore prvú vrstvu a bundu, aby ste sa veľmi nepotili a neprehrievali, a na cestu dole toto doplňte o strednú vrstvu, aby ste bez pohybu neprechladli.
Rukavice, v ktorých zabrzdíte
Mali ste niekedy také premrznuté prsty na rukách, že ste nimi nevedeli otočiť kľúčom v zámke a vojsť domov? Ak je vám skutočne na prsty veľká zima, vezmite si lyžiarske rukavice. Najprv však vyskúšajte, či v nich viete dostatočne bezpečne manipulovať s brzdovými páčkami a prehadzovačmi.
Cyklistické rukavice určené na zimu sú totiž užšie a jemnejšie, no nebývajú také hrubé. Voľte model s dlaňou odolnou proti oderom, vyššou manžetou na zápästie a neprefúkavou, prípadne nepremokavou membránou. Pod ne si môžete ešte obliecť tenké pletené rukavice.
Čarovná zima v regióne Murau-Kreischberg
Z domu zima
Tu platí to isté ako pri obliekaní sa na zimný beh. Ak vyrážate na cyklojazdu do chladnejšieho zimného počasia, oblečte sa tak, aby vám hneď, ako za sebou zavriete dvere domu, bolo trochu chladno.
Len čo sa na biku rozbehnete, začnete šliapať do pedálov, vaše telo sa zohreje a bude vám príjemne teplo, no nebudete sa zbytočne potiť.
V prípade, že toto stále neviete odhadnúť, vezmite si so sebou jedno tričko s dlhými rukávmi do zálohy. Nielen trup sa ohrieva a potí, ale aj chodidlá a ruky, časti, na ktoré nám býva najväčšia zima. Neprežeňte to preto ani s hrúbkou ponožiek a rukavíc. Ak sa chystáte na dlhší či dokonca celodenný cyklovýlet, vezmite si náhradné veci so sebou do brašny či batoha.
Obuv alebo návleky
S prstami na nohách je to podobné ako s rukami. Kritické je na bicykli to, že chodidlom tlačíte do pedálov a napriek pohybu celých nôh sa vám nemusia dobre prekrviť prsty na nohách a môže vám na ne byť zima. Pozor preto aj na veľmi tesnú či pevne zašnurovanú obuv.
Ak neplánujete investovať do zimných tretier, prehoďte si na zimu klasické pedále a obujte si turistické topánky alebo bežecké goretexové tenisky s jednou vlnenou ponožkou. Proti chladu pomôžu aj cyklistické návleky, tie odporúčame kupovať v predajni tak, že si na vyskúšanie prinesiete obuv, na ktorej ich budete nosiť.
Na Donovaly sa dovalia kreatívne sane
Text: Redakcia
Foto: Shutterstock