Vyberte si bicykel do práce
Ak máte radi cyklistiku a bývate len pár kilometrov od práce, cesta na bicykli bude tým pravým spestrením dňa. Cesta do práce na bicykli je navyše skvelý spôsob rannej rozcvičky a cesta späť vás zasa nabudí na domáce povinnosti.
Chcete teda jazdiť na bicykli do práce a neviete, ktorý typ je pre vás najvhodnejší? V našom stručnom prehľade vám vysvetlíme, aké sú výhody a nevýhody toho ktorého druhu bicykla. Na základe týchto informácií sa už budete môcť rozhodnúť aj sami.
Trekingový bicykel
Trekingový alebo crossový bicykel je zlatá stredná cesta. Ak pri ceste do práce kombinujete trochu terén a trochu cestu, toto je to pravé orechové. Keď hovoríme terén, máme na mysli spevnené štrkové cesty a nenáročné poľné cesty. Na asfalte budete rýchlejší ako na horskom bicykli, ale nie tak rýchli ako na cestnom bicykli.
Musíte teda pamätať na to, že kompromisy majú svoju cenu – nikdy si neužijete poriadnu jazdu v teréne, ani vietor vo vlasoch pri rýchlostných rekordoch na ceste.
Trekingový bicykel je oproti crossovému, ktorý väčšina ľudí považuje za jeho synonymum, vybavený blatníkmi a zadným nosičom.
Plus:
- jazda na ňom je menej náročná ako na horskom bicykli
- komfortný, vzpriamenejší posed na každom povrchu
Mínus:
- nevhodný do ťažšieho terénu
- na asfalte pomalší ako cestný bicykel
Cestný bicykel
Bývate v meste a vaša cesta do práce je čistokrvná asfaltová cesta? V tom prípade o horskom ani trekingovom bicykli ani neuvažujte. Ani keď vás známi budú presviedčať, že “horák” je predsa IN. Žiadny iný bicykel nie je totiž viac stvorený na trhanie asfaltu ako práve tento.
Nebráňte sa natiahnutejšiemu športovejšiemu posedu – jeho rýchlosť na uzunkých kolesách si určite zamilujete.
A nie je predsa nič lepšie, ako byť v práci skôr než autobus.
Za zmienku stojí akurát, že ak nemáte kondíciu, kopcovitý terén sa vám na “klasickom” cestnom bicykli s dvojprevodníkom môže zdať náročný. Môžete však poprosiť predajcu, aby vám bicykel vyskladal s trojprevodníkom. Budete mať viac prevodov a v kopcoch budete vládať útočiť.
Plus:
- rýchlosť na asfaltových cestách
- nízka hmotnosť bicykla uľahčí manipuláciu v budove bytovky alebo pracoviska
Mínus:
- nevyužiteľnosť v akomkoľvek inom teréne
- v kopcoch si vyžaduje lepšiu kondíciu
Elektrobicykel
Hitom posledného obdobia sú elektrobicykle, vďaka ktorým cyklistika postúpila do nového levelu. Ak hľadáte šikovný dopravný prostriedok a nechcete sa pri šliapaní do pedálov príliš unaviť, elektrobicykel je výborné riešenie. Nemusíte sa preto ani báť slabej kondície.
Jeho ďalšou výhodou pri ceste do práce je, že vďaka pomoci elektropohonu sa nespotíte a po dojazde na pracovisko nemusíte riešiť (niekedy) ťažkú dilemu typu kde sa prezliecť, prípadne osprchovať. A ak nechcete vrážať peniaze do nového elektrobicykla, za pomerne lacný peniaz si môžete svoj starý na elektrobicykel prerobiť. (podrobný návod nájdete v starších číslach).
Plus:
- slabá kondícia nie je prekážkou
- skvelá kombinácie rýchlosti a komfortu
Mínus:
- lacnejšie modely môžu byť veľmi ťažké a s krátkym dojazdom
Horský bicykel
Bývate v mestečku pri lese a vaša cesta do práce vedie cez náročnejší terén? Ušetrí vám skratka cez hory na biku dosť času oproti ceste autobusom?
Potom vás určite nasmerujeme na horský bicykel. Podľa charakteru terénu, na ktorom chcete jazdiť, si budete vyberať medzi bicyklom s pevným rámom, najlepšie s odpruženou prednou vidlicou a celoodpruženým bicyklom. Výhodou je, že v tejto kategórii si môžete vybrať aj veľkosť kolies. Väčšie 29” kolesá majú lepšiu prejazdnosť terénom a ak ste technicky zdatný, 26″ klasik bude hravejší.
Plus
- veľký počet prevodov na každý profil trate
- obratnejší a zábavnejší ako trekingový
Mínus:
- pomalý na asfaltových cestách (v porovnaní s inými typmi bicyklov)
Ak si chcete cestu do práve skutočne užívať, tieto základné pravidlá sú alfou a omegou dobrého výberu.
Text: Redakcia
Foto: Shutterstock, Marek Kikinder