Svojpomocný recept na dlhovekosť
Ako sa k dlhému životu v dobrom zdraví dopracovať vlastnými silami?
Pravdepodobne nemáte tučné bankové konto, aby ste udržali krok s elitou, ktorá si môže dovoliť platiť značné čiastky za to, že sa stane súčasťou pretekov so smrťou. Preto nám neostáva nič iné, ako pobrať rozum do hrsti a heknúť svoj život svojpomocne.
Nakoniec to možno bude predsa len istejší recept na šťastie ako hltať stovky piluliek a navštevovať futuristické zdravotnícke zariadenia. Ak teda stále platí, že to, čo vybudujete vlastnou usilovnosťou, je pravý recept na skutočne šťastný život.
1. Skutočných priateľov si hýčkajte
Koľko skutočných priateľov máte vo svojom živote? Nemalo by ich byť veľa.
Je skvelé, ak si nadovšetko rozumiete so svojím partnerom, ak on je váš najlepší priateľ a ešte ďalších pár členov rodiny tvorí okruh vašich najbližších. Svoje pole pôsobnosti by ste však mali rozšíriť aj mimo pokrvné putá, pretože práve tam môžete nájsť priateľstvá, ktoré nebudú zaťažené veľkým emočným nákladom.
Zdravé a skutočné priateľstvá by ste si s pribúdajúcim vekom mali hýčkať, pretože práve ony prispievajú k šťastnejšiemu životu a pevnejšiemu zdraviu.
2. Zbavte sa stresu
Bez stresu je život krajší. A zdravší. A dlhší. Bavíme sa o neustálom každodennom strese, ktorý vás pomaly začne zožierať a často sa zbadáte až vtedy, keď je neskoro.
Existujú minimálne dva spôsoby, ako sa so stresom vysporiadať. Odstrániť veci, situácie alebo ľudí, ktorí vás stresujú, je výborný začiatok, avšak nie vždy si takýto luxus budete môcť dovoliť, a preto je dobré naučiť sa ho zvládať.
Jednou z najlepších stratégií ako na stres, je meditácia. Môže vám pomôcť k životnej rovnováhe, k čistejšej hlave a k určitému nadhľadu, ktorý v dnešnom svete ocení hádam každý.
TIP: Dychové cvičenia
Ak sa meditovanie nezlučuje s vaším životným presvedčením, môžete vyskúšať jednoduché dychové cvičenia. Napríklad raz za deň si sadnite na tiché miesto, zatvorte oči a pár minút sa nesústreďte na nič iné, len na svoje vlastné dýchanie. Hlboký nádych a pomalý, hlboký výdych.
Je osem pohárov vody denne veľa alebo málo?
3. Udržiavajte si mladú myseľ
Ako? Tým, že budete stále premýšľať, pracovať, učiť sa nové veci. Neverte tým, ktorí vám budú tvrdiť, že vám už utiekli všetky vlaky. Áno, je pravda, že v určitých veciach vek neprekabátite, to však neznamená, že máte letargicky sedieť pred telkou a prestať žiť.
Chceli ste sa naučiť hrať na klavíri a nikdy ste na to nemali čas? Tak smelo do toho! Čo na tom, že Pre Elišku zahrá vaša neter rýchlejšie – vy do nej môžete vložiť viac emócií a životných skúseností. A čo také programovanie, fotografovanie, upravovanie fotiek, cudzie jazyky, investičný kurz, kaligrafia, maľovanie? Nezaoberajte sa tým, či ste dobrí. Robíte to pre seba a pre vlastné potešenie – nie je to pracovné zadanie ani súťaž.
TIP: Prehodnoťte svoj dôchodok
Nevravíme, že máte ešte v osemdesiatke tráviť v kancelárii osem a viac hodín denne. Stojí však za zváženie vymyslieť, ako by ste mohli ostať pracovať aj vo vysokom veku. Práca dáva človeku pocit naplnenia a zmysel života a to je skvelý recept na dlhovekosť v čo najlepšom zdraví.
4. Nepodceňujte preventívne prehliadky
Je pravda, že predstava zdravého života sa veľmi nezlučuje s návštevou lekára, aj keď len z preventívnych príčin. Ale mať istotu, že je všetko v poriadku, je vcelku dobrý pocit.
V prípade, že by sa naozaj niečo začalo kaziť, bude najlepšie, ak to podchytíte v počiatočných fázach. Nezabúdajte ani na prehliadky v špecializovaných ambulanciách – aj zubár vám môže ušetriť značné množstvo prípadných problémov.
11 spôsobov, ako kultivovať zdravé emócie
5. Buďte aktívni
Neznamená to, že si musíte zohnať permanentku do fitka alebo začať trénovať na polmaratón. Stačí, keď budete žiť aktívny životný štýl – 30 minút chôdze každý deň je skvelý recept na udržiavanie kondície a hlavne, je dokázané, že aktívny prístup k životu znižuje riziko úmrtia.
Nemusí to byť však ani žiadna naplánovaná športová aktivita. Prechádzka na nákup, vysávanie, upratovanie, pokosenie trávniku. To všetko sa počíta. A, samozrejme, môžete začať aj športovať. Je veľa ľudí, ktorí začali behať po 50-tke, 60-tke, či dokonca aj po 70-tke. Dnes behajú maratóny a tešia sa dobrému zdraviu.
TIP: Zaobstarajte si záhradku
Že vám záhradničenie nikdy veľmi nevoňalo? Zvážte to! Starostlivosť o rastliny je skvelá forma psychohygieny, zahŕňa slušnú dávku fyzickej záťaže a navyše obohatíte svoj jedálniček o zdravé domáce potraviny.
6. Udržiavajte si zdravú hmotnosť
Strava je náš motor, preto by sme ju nemali podceňovať. Snažte sa čo najviac obmedziť priemyselne spracované potraviny a stavte hlavne na zeleninu, ovocie, orechy a strukoviny, jednoduché jedlá, ktoré sú bohaté na živiny.
TIP: Omladnite pôstom
Je dokázané, že pôst, pri ktorom nič nejete a pijete len čistú vodu, má na telo blahodárne účinky. Dochádza pri ňom k regenerácii buniek a organizmus začne sám seba „opravovať.“
Tajomstvo dlhovekej vitality je ukryté vo svaloch
7. Nebojte sa sociálnych sietí
Žiadna sociálna sieť nenahradí skutočný ľudský kontakt. Na druhej strane, pokiaľ sa máte cítiť osamelo a sociálne siete vám dajú možnosť udržiavať reálne vzťahy (a keď vám ešte aj pomôžu k novým známostiam vo fyzickom svete), je to vynikajúci recept na plnší život.
Dlhovekosť s nadhľadom
Teória je jedna vec, ale v praxi to môže vyzerať celé inak.
Moja francúzska kamarátka Charlotte má starú mamu, ktorá sa teší závideniahodnému zdraviu a krásnemu veku – prednedávnom oslávila 90 rokov. Pointa?
Charlotte tvrdí, že jej stará mama je hrozný človek, fajčí ako Turek a nikto ju nemá rád. A ona nie a nie umrieť. Charlottina mamka si horekuje, že jej vlastná matka ju nedajbože prežije a ak áno, bude to hrozné, pretože jej zničí celý život. Žeby za svoju dlhovekosť vďačila tomu, že chodí na vodný aerobik?
Pointa? Keď človek trochu zapátra a prečíta si, čomu všetkému dlhožijúci ľudia pripisujú svoj priam nekonečný a zdravý život, nájdete tam všetko od alkoholu cez cigarety, rozvody, sex až po celibát. C’est la vie. Zaručený návod neexistuje. Stále však môžeme minimalizovať riziká.
Poznáš týchto 15 zaujímavostí o hubách? Otestuj sa a zisti, či si skúsený hubár.
Text: Paulína Nováková
Foto: Isifa/Shutterstock