10 očarujúcich miest v Slovinsku. Otestujte sa, či ich poznáte.
Slovinsko je vysoko rozvinutá krajina, ktorá má očarujúce hory, priezračné rieky, pekné more, krasové oblasti s dychberúcimi jaskyňami a mnoho ďalších lákavých miest. Skúste sa otestovať a naberte inšpiráciu na výlet do tejto blízkej destinácie.
Viete, koľko obyvateľov má Slovinsko?
Slovinsko má približne 2 095 000 obyvateľov, čo je menej ako polovica Slovenska. Je to vysoko rozvinutá krajina, najrozvinutejšia z krajín bývalej Juhoslávie. Má krásne hory, more, jaskyne, kúpele aj hrady.
Viete, koľko vrchov vyšších ako 2 500 m sa v Slovinsku nachádza?
Na území Slovinska sa nachádza 34 vrchov, ktoré dosahujú 2 500 m. n. m. Pre porovnanie, na Slovensku máme takých vrchov 9. Až 352 slovinských štítov presahuje 2 000 m. Tieto vrchy ležia v Alpách, ktoré sa v Slovinsku členia na Júlske Alpy, Karavanke, Kamnicko-Savinjské Alpy a Pohorie.
V ktorom pohorí sa nachádza národný park Triglav?
Sú to Júlske Alpy. Napriek tomu, že viac ako polovicu Slovinska pokrývajú lesy a veľké územie pokrývajú Alpy, tak je tu len jeden národný park, a to NP Triglav. Ten leží práve na území Júlských Álp. Nachádza sa tu aj najvyšší slovinský vrch Triglav s výškou 2 864 m. Júlske Alpy sú v zime obľúbeným miestom pre zimné športy, v lete na turistiku.
Koľko kilometrov pobrežia Jadranského mora má Slovinsko (vrátane zátok a výbežkov)?
Slovinsko má aj kúsok Jadranského mora. Je to 47 km vrátane všetkých polostrovov, výbežkov a zátok. Napriek tomu, že to nie je rozsiahle pobrežie, je tu veľa pekných miest a zaujímavostí.
Ktoré z prístavných miest znamená v preklade „prístav ruží“?
Medzi najobľúbenejšie turistické destinácie na slovinskom pobreží patria Portorož, Piran a Koper. Práve Portorož znamená v preklade „prístav ruží“, v meste sa aj skutočne ružové záhrady nachádzajú.
Ktorú slovinskú rieku vyhľadávajú vodáci z celého sveta, pretože ponúka výborné podmienky na rafting?
Rieka Soča je dlhá 136 km a je typická svojou belaso-modrou až tyrkysovou farbou. Pramení v Júlskych Alpách a do mora sa vlieva v Trentskom zálive v Taliansku.
Ktorá slovinská jaskyňa sprístupňuje verejnosti najdlhšiu časť zo všetkých jaskýň na svete a veziete sa cez ňu vlakom?
Postojnská jaskyňa alebo po slovinsky Postojnska jama je krasový jaskynný systém dlhý vyše 20 km. Je to druhý najdlhší jaskynný systém v Slovinsku. Nachádza sa pri meste Postojna medzi Ľubľanou a pobrežím. Pre verejnosť je sprístupnených až 5,3 km, čo je najviac spomedzi všetkých jaskýň na svete. Je to zároveň jediné miesto na svete, kde môžete vidieť živočícha jaskyniara vodného.
Neďaleko Postojny sa nachádza aj jaskynný hrad. Ako sa volá?
Predjamský hrad je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov a patrí medzi najväčšie jaskynné hrady na svete. Hrad bol postavený v 12. storočí na mieste, kde pod 123 m vysokou skalou útesu nad priepasťou krasu vyviera potok Lokva. Z jaskynného systému (Predjamski Jamski sistem) bolo doposiaľ preskúmaných 13 km.
Bledské jazero je:
Bledské jazero na severozápade Slovinska nemá žiadny významný prítok, zásobujú ho predovšetkým podzemné pramene. A na severozápade sú to aj termálne pramene, ktoré spôsobujú, že voda v jazere je príjemne teplá – až 26 °C. Preto je Bledské jazero jedným z najteplejších alpských jazier, takže sa v ňom výborne kúpe celé leto až do septembra.
Viete odhadnúť, koľko by trvala cesta autom z nášho hlavného mesta do slovinského?
Cesta autom do Ľubľany trvá len vyše 4 a pol hodiny, čo nie je až tak ďaleko na pekný výlet alebo predĺžený víkend.
Text: MS
Foto: Shutterstock