Plávanie ako terapia
Ak vám lekár či fyzioterapeut odporučili plávanie, skúste sa najskôr zamyslieť, či vás bude baviť. Radosť z pohybu je niekedy oveľa dôležitejšia ako pohyb samotný a hydroterapia má aj mnoho ďalších podôb.
Pri hydroterapii sa využíva mechanický účinok vody, ktorá na telo pôsobí dvomi spôsobmi. Je to vlastne jednoduchá fyzika: Ak sa ponoríte do vody, budú na vás pôsobiť hydrostatický tlak a vztlak. Určite dobre poznáte príjemný pocit ľahkosti a nadnášania pri vstupe do bazéna alebo do mora.
Tento jav vyplýva z Archimedovho zákona, vďaka ktorému sa naša hmotnosť vo vode podstatne zmenšuje. Pobyt vo vode, či už plávate alebo sa v nej len tak čvachcete, zmenšuje záťaž, ktorú vyvíjate na kĺby, čo ocenia najmä ľudia s nadváhou alebo v pooperačnej fáze rehabilitácie.
Naopak, hydrostatický tlak pôsobí na všetky krvné a lymfatické cievy a vplýva na dutiny tela. Ak sa ponoríte do vody, zmenší sa vám obvod brucha, čo následne vytlačí bránicu do vyššej polohy a vitálna kapacita pľúc sa zníži o 20 percent. Súčasne dochádza k zvýšenému presunu krvi z periférie do hrudníka, čím sa rozširujú veľké cievy a pravá predsieň. A to má za následok zvýšenie minútového objemu srdca o 20 až 30 percent.
Teplo a chlad
Radi sa otužujete, alebo chodíte do teplej vírivky? Obe procedúry so sebou prinášajú množstvo blahodarných účinkov na ľudský organizmus, ale to už určite dobre viete. Nikto sa nechodí otužovať alebo „víriť“ len preto, že je to zábava, forma spoločenskej aktivity či moderná forma životného štýlu.
Niekde v nás je zakorenená informácia, že pobyt v ľadovej či horúcej vode je zdravý. A je to skutočne tak. V podstate len využívame termický účinok vody vo svoj prospech. V neposlednom rade sa vo fyzioterapii využíva aj chemický účinok vody, teda jej zloženie.
Pre komplexný terapeutický účinok sa často vyberá vhodný druh vody nielen na kúpeľné procedúry, ale aj kvôli dietetike. Všetko záleží od chemického zloženia liečivej alebo minerálnej vody, od počtu aniónov a katiónov, od obsahu rozpustených plynov a od pH vody.
Vyplávajte si skvelú postavu: ako si vybrať plavecké okuliare a pomôcky
Poďte si zaplávať
Medzi ľuďmi vo všeobecnosti prevláda tvrdenie, že plávanie patrí k najzdravším fyzickým aktivitám, je bezpečné a šetrné k ľudskému telu. Má na nás mnohé blahodarné účinky, od komplexného rozvoja celého tela, pohybového aparátu, ale aj vnútorných orgánov, hlavne srdca a pľúc, až po psychickú činnosť.
Z pohľadu fyzioterapie tieto benefity prinášajú aj ostatné športy, samozrejme, ak sa vykonávajú technicky správne. Dôležité je, aby ste sa hýbali. Telo je na pohyb totiž stvorené a najzdravší šport je pre vás ten, ktorý vám prináša radosť.
Plávanie často odporúčajú nielen fyzioterapeuti, ale i lekári, preto si posvietime aj na jednotlivé štýly rekreačného plávania. Správnu techniku momentálne prenecháme trénerom a povieme si, komu ich odporučiť a komu radšej zakázať.