Ako zvládnuť letnú a jesennú turistiku

14. septembra 2024
osoba na turistike

Päť tipov, vďaka ktorým budú vaše letné túry príjemné a bezpečné zároveň.

Turistika môže byť čisté potešenie, no v letných horúčavách by ste mali predtým, než vyrazíte na túru, trochu popremýšľať. Je veľmi pravdepodobné, že sa stretnete s vysokými teplotami, pre ktoré bude vaše telo rýchlo prichádzať o tekutiny. Preto je nevyhnutné, aby ste sa počas túry pravidelne hydratovali a mali so sebou dostatok vody.

Tiež by ste si mali chrániť kožu a oči pred škodlivými slnečnými lúčmi a mali by ste mať na mysli, že počasie v horách sa môže rýchlo meniť. Nie je žiadna zábava byť v šortkách a tričku s krátkymi rukávmi, keď sa privalí búrka. Prinášame vám niekoľko tipov na letnú turistiku, aby bola vaša aktivita v prírode príjemná a úspešná.

Ak však s turistikou len začínate, možno nie je najlepší nápad vybrať sa na túru počas horúcich a slnečných dní, pretože také počasie dokáže človeka ľahšie vyčerpať.

1. Dostatok vody

Vo vysokých teplotách telo stráca viac tekutín potom, a tak je dôležité, aby ste so sebou ne túru vzali dosť vody. Mali by ste piť pravidelne počas celej túry, aby ste sa vyhli dehydratácii. Nedávne výskumy ukazujú, že strata 5 percent telesnej hmotnosti v tekutinách vám zhorší výkon minimálne o 30 percent. A organizmu istú chvíľu trvá, kým sa mu znova navráti sila potom, čo bol dehydrovaný.

Dobrým pomocníkom pri turistike je vak na vodu, pretože vám umožňuje piť za pochodu. Pamätajte, že prestávku na pitie si treba urobiť minimálne každých 50 minút – v závislosti od počasia. Keďže voda je pomerne ťažká na nosenie, vopred zistite, či si jej zásoby možno doplniť niekde priebežne na trase. Pozor! Nie každý zdroj vody je bezpečný, nie každá voda je pitná.

2. Vyštartujte včas

V lete nie je nič nezvyčajné, že sa ľudia vyberú na túru o piatej ráno. Keď vyštartujete včas ráno, vyhnete sa poludňajším horúčavám. Nižšie teploty znamenajú nižšiu záťaž pre telo a menšiu spotrebu vody. Ďalším plusom skorého štartu je, že horské chodníky nebudú preplnené, a tak si ľahšie stanovíte vlastné tempo.

Odporúčame vám vybrať sa na túru čím skôr najmä v prípade, že vás čaká strmý výšľap, ktorý je fyzicky náročnejší ako cesta dole kopcom. Dáva zmysel odviesť náročnejšiu prácu hneď ráno v znesiteľných teplotách a potom sa tešiť z nenáročnej túry, keď vám na hlavu pečie slnko.

Jednu vec by ste však mali mať na pamäti, ak sa rozhodnete vyštartovať skoro ráno. Ak je lesný či horský chodník trávnatý, pravdepodobne bude mokrý od rosy, a len máločo je otravnejšie ako mokré nohy počas túry. V takých prípadoch vám odporúčame nepremokavú turistickú obuv.

Odporúčame vám vybrať sa na túru čím skôr najmä v prípade, že vás čaká strmý výšľap, ktorý je fyzicky náročnejší ako cesta dole kopcom. Foto: Shutterstock.

3. Skontrolujte predpoveď počasia

Keď vopred zistíte, aké bude na vašej túre počasie, pomôže vám to správne sa rozhodnúť, akú výbavu a oblečenie si vziať. Je tiež dôležité si zapamätať, že počasie v lete je nevyspytateľné a rýchlo sa môže meniť. Veľmi dôležité sú predovšetkým búrky a my vám naozaj odporúčame, aby ste plánovanú túru radšej preložili, ak je na programe búrka.

Ak sa chystáte na túru vo vysokej nadmorskej výške, myslite na to, že každých 300 výškových metrov teplota klesá o 3 stupne Celzia. Zamračené počasie dokáže turistiku vo väčších nadmorských výškach znepríjemniť, pretože nebudete mať nič z potenciálne krásnych výhľadov. Hmla a oblačnosť môžu tiež sťažiť orientáciu na trase.

1/2
Zavrieť reklamu