Zrak pôsobí na naše duševné zdravie
Ovplyvňuje našu psychickú pohodu, ale funguje to aj opačne. Zlý duševný stav môže zraku uškodiť.
Zdravý zrak je pre človeka dôležitý. Vnímame ním okolitý svet a zohráva významnú úlohu v našom každodennom živote. Podporuje náš pocit nezávislosti a sebestačnosti. Navyše podľa výskumov má významný vplyv na naše duševné zdravie. Vzájomný vzťah medzi zrakom a psychickou pohodou je pritom obojsmerný. Kvalita nášho zraku môže ovplyvniť našu psychiku a naopak, naše duševné zdravie môže ovplyvniť kvalitu nášho zraku. Pochopenie tohto prepojenia a prijatie opatrení na udržanie zdravého zraku sú kľúčové pre zachovanie našej celkovej pohody.
Túto skutočnosť si čoraz viac uvedomujeme aj v očnej klinike UVEA, kde venujeme pozornosť nie len samotnému zraku, ale aj ostatným vplyvom, ktoré ho vedia pozitívne či negatívne ovplyvniť. Dobrá zraková ostrosť prispieva k vyššej produktivite, lepšiemu vzdelaniu a väčšej schopnosti angažovať sa v spoločenských aktivitách. Tieto faktory spoločne zvyšujú našu sebaúctu, znižujú úroveň stresu a zlepšujú celkovú kvalitu života.
Negatívne vplyvy
Často sa stane, že prvé príznaky zhoršujúceho sa zraku prehliadame. Žmúrime večer pri čítaní knihy na písmenká alebo vzďaľujeme od seba mobil, aby sme lepšie zaostrili na text. Uvedomujeme si, že to nie je v poriadku, a napriek tomu návštevu očnej kliniky odkladáme. Problémy so zrakom pritom môžu mať negatívny vplyv na naše psychické zdravie. Vedú k pocitom frustrácie, izolácie, bezmocnosti a zníženému sebavedomiu.
Chronické očné ochorenia, ako je glaukóm alebo makulárna degenerácia, môžu spôsobovať dokonca úzkosť a depresiu. Tieto stavy sa zhoršujú, ak sú spojené s bolesťou alebo výrazným znížením kvality života. Čo teda robiť, aby ste si udržali zdravý zrak čo najdlhšie?
Sivý zákal: Za zhoršujúcim sa zrakom môže byť ochorenie, ktoré si v jeho počiatkoch nemusíte vôbec všimnúť
1. Vhodná strava
Dbajte na dostatok tmavej listovej zeleniny, ako je špenát, kapusta a zelený šalát. Očiam prospieva aj konzumácia rýb s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín, ako je losos, tuniak, sardinky a halibut.
Dôležitý je tiež vitamín C, obsiahnutý napríklad v brokolici, ružičkovom kele, pomarančoch či červenej paprike. Pomáha tiež konzumácia vitamínu A, E a zinku, ktoré sa nachádzajú v mrkve, marhuliach, cíceri, jogurtoch a mandliach.
2. Pravidelný pohyb
O priaznivom prínose aktívneho životného štýlu na naše telo asi nemusíme hovoriť. Okrem iného pomáha znížiť riziko zdravotných ťažkostí, ktoré následne môžu spôsobiť problémy so zrakom, ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak a vysoká hladina cholesterolu.
3. Neignorujte zmeny
Ak pozorujete zmeny vo vašom videní, nesnažte sa ich zľahčovať alebo ignorovať a zájdite za očným lekárom. Môže ísť o náhlu zmenu vo videní, keď všetko vyzerá rozmazane, zdvojene alebo vidíte drobné škvrny, záblesky, clonu.
Ale môžu to byť aj drobnosti, ktoré nás primárne neobmedzujú, ako napríklad začervenané či opuchnuté oči a viečka, prípadne zvýšená citlivosť na svetlo. Napriek tomu ich vplyv na náš zrak môže byť z dlhodobého hľadiska veľký.
4. Chráňte si oči
Ak vykonávate prácu, ktorá môže ohroziť váš zrak, noste vždy ochranné okuliare. Na kvalitné okuliare či pomôcky nezabúdajte ani pri športe. Medzi najrizikovejšie športy z pohľadu úrazu očí patria vodné športy, cyklistika, basketbal, futbal, bojové športy, či dokonca posilňovanie.
5. Kvalitný UV filter
Chráňte si oči pred slnkom nosením slnečných okuliarov, a to aj počas zamračených dní. Okuliare by mali blokovať 99 až 100 % UVA aj UVB žiarenia. Takéto okuliare sú označené UV 400.
6. Zbavte sa zlozvykov
Fajčenie nie je škodlivé len pre vaše pľúca, ale môže poškodiť aj vaše oči. Fajčenie zvyšuje riziko ochorení, ako je makulárna degenerácia, sivý zákal a môže poškodiť zrakový nerv.
7. Doprajte si oddych
Dostatok kvalitného spánku a psychická pohoda sú prospešné nielen pre celé telo, ale aj pre váš zrak. Kvalitný spánok je nevyhnutný pre regeneráciu očí a celkové zdravie. Naopak, nedostatok spánku vedie k suchým očiam a zhoršenej zrakovej funkcii.
Ak pracujete na počítači, robte si pravidelné prestávky každých 20 minút a pozerajte sa aspoň 20 sekúnd na niečo vzdialené, napríklad von oknom alebo na akýkoľvek objekt vzdialený aspoň 5 metrov.
8. Poznajte rodinnú anamnézu
Má niekto z vašej rodiny problémy s očami? Pre zdravie vašich očí a najmä prevenciu je užitočné poznať rodinnú anamnézu. Medzi najčastejšie dedičné očné ochorenia patria zelený zákal (glaukóm), sivý zákal (katarakta), farboslepota či napríklad vekom podmienená makulárna degenerácia.
V prípade, že máte podozrenie na niektoré z dedičných ochorení alebo dlhodobo pociťujete zhoršené videnie, môžete sa obrátiť na odborníkov z očnej kliniky UVEA.
9. Čisté ruky
Ak používate kontaktné šošovky, pred ich nasadením alebo vybratím si vždy umyte ruky. Nezabudnite ich dezinfikovať, dodržiavať odporúčaný čas nosenia a pravidelne ich vymieňať.
Vplyv stresu
Strata zraku výrazne znižuje kvalitu života. Prináša strach a úzkosť, ktoré vedú k zvýšenému stresu. Tento stres však nie je len dôsledkom, ale aj príčinou rôznych očných ochorení, ako je glaukóm či optická neuropatia. Nový psychosomatický prístup liečby zdôrazňuje potrebu redukcie stresu a relaxačných techník ako súčasť liečby a prevencie straty zraku.
Tento článok vznikol v spolupráci s očnou klinikou UVEA.
Text: redakcia, UVEA očná klinika
Foto: Shutterstock