Dlhé sedenie v práci nám škodí. Zdravý životný štýl však hodiny sedenia vyvážiť nedokáže

26. januára 2023
Celodenné sedenie nenahradí pol hodina športu. Foto: Shutterstock

Za posledných 50 rokov nastal v čase sedenia dramatický a zrejme permanentný nárast. Tomu sa hovorí deštruktívny komfort.

Ako to napraviť?

1. Ergonómia pracovného miesta

Celodenné státie nie je omnoho lepšie ako sedenie. V každom prípade treba dávať pozor na správnu polohu tela, inak môžete skončiť s veľkými bolesťami, napríklad z dôvodu prehýbania chrbtice, spájania kolien alebo navažovania sa na jeden bok.

Státie je zdravšie ako dlhé sedenie. Foto: Shutterstock
Státie je zdravšie ako dlhé sedenie. Foto: Shutterstock.

Nielen stolička a obuv, ale aj správne nastavená výška monitora počítača, ergonomická myš a sklon či typ klávesnice sú pre zmiernenie následkov práce v sedavej či statickej polohe dôležité.

Ak máte takéto zamestnanie, ponorte sa počas dlhých zimných večerov do štúdia problematiky ergonómie pracovného miesta a zistite, ako si môžete svoje pracovné miesto upraviť špecificky podľa vás.

2. Dajte si prestávku každú hodinu

Naozajstné zlepšenie metabolizmu prichádza s pravidelnými prestávkami na aktivitu.

Ak si počas dňa rovnomerne rozložíte veľa krátkych prechádzok (do 2 minút), zlepší sa vám hladina glukózy a klesne hladina inzulínu.

Na pravidelné prestávky by sa dalo namietať len jednou vecou, čo so sústredením? Foto: Shutterstock
Na pravidelné prestávky by sa dalo namietať len jednou vecou, čo so sústredením? Foto: Shutterstock.

Je to dokonca účinnejšie, ako keď tento čas všetok venujete nárazovému cvičeniu. Ideálne bude, ak si každú hodinu dáte 5- až 10- minútovú aktívnu prestávku. Ak sa dá, nastavte si na každú hodinu pripomienku, ktorá vám pripomenie, že sa máte napiť vody alebo sa prejsť v budove pár poschodí hore a dole.

Ak chcete vedieť, ako nám moderný spôsob života škodí, prečítajte si aj článok Prečo pred spánkom treba vypnúť mobil a telku.


Text: Martina S.
Foto: Shutterstock

2/2
Zavrieť reklamu