Ako nestarnúť a byť zdravý? Toto je 20 potravín, ktoré v sebe ukrývajú mladosť

Je úplne jedno, koľko máte rokov, každý túži vyzerať mladšie. Vek sa dá jednoducho oklamať silou skrytou v potravinách.
16. Makadamové orechy
Aký je tajný recept na mladistvý vzhľad pokožky? Spýtajte sa dermatológov. Orechy sú vo všeobecnosti výborným zdrojom bielkovín, makadamiové orechy však z tohto radu ešte viac vyčnievajú. Sú bohaté na mononenasýtené tuky, ktoré dokážu potláčať zápalové reakcie. Je to výborná správa pre dlhovekosť – kto by nechcel spomaliť svoje biologické hodiny a starnutie pokožky?
17. Steak
Ak po mäse budete siahať striedmo, má vám čo ponúknuť. Je totiž výborným zdrojom bielkovín a je veľmi dobré pre zdravie pokožky. Navyše, zo steaku si vaše telo vytiahne ešte vitamín B12, železo, zinok a selén.
TIP: Ku steaku si pridajte huby. Obsahujú aminokyselinu ergothioneine, ktorá redukuje zápaly.

18. Avokádo
Chceli by ste ďalší tajný recept na dlho mladú pokožku? Zjedzte jedno avokádo denne! Avokádo je nielen super zdravé, ale je aj úžasné pre zdravú a mladú pokožku. Je skvelým zdrojom bielkovín a podľa nedávnych štúdií olej v avokáde by mohol byť jeden z najefektívnejších antioxidantov podporujúcich mladosť.
TIP: Servírujte s argánovým olejom – ten má trojnásobne viac vitamínu E ako olivový olej.

19. Hrášok
Jednou z najviac podceňovaných superpotravín je hrášok, ktorý je nutrične veľmi bohatý a, samozrejme, je výborným zdrojom bielkovín. Hrášok je bohatý na vitamín K (ktorý pomáha pri budovaní silných kostí), A a C.
TIP: Dajte si k hrášku mätovú prílohu – mentol vám pomôže s trávením. Môžete k tomu pridať aj trochu špargle – buď ako súčasť šalátu, alebo rizota.
20. Kolagénová polievka
Tento tradičný japonský recept, ktorý obľubuje aj Lucy Liu, vám uchová nestarnúcu krásu. Kosti a tkanivá obsahujú kolagén, ktorý Japonci extrahujú do polievok.
TIP: Pridajte do polievky zázvor (ktorý má protizápalové účinky) a na antioxidanty bohatý pór.

Potešte svoje mikróby!
Nákupný zoznam
Na prípravu jedál bohatých na bielkoviny s omladzujúcim účinkom vyskúšajte nasledujúce kombinácie:
- Mandľové mlieko + javorový sirup
- Adzuki fazuľa + morské riasy
- Tofu + pohánkové cestoviny
- Červená quinoa + granátové jablko
- Makadamové orechy + garam masala + čili
- Kamut + tekvica + ricotta
- Grécky jogurt + bobule + slnečnicové semienka
- Konopné semienka + teff
- Steak + huby
- Cesnak + paradajky
- Avokádo + argánový olej
- Sušené paradajky + amarant
- Kalmár + kel + kešu orechy
- Vajíčka + parmezán + quinoa
- Sardinky + citrón
- Edamame + himalájska soľ + šošovica
- Spirulina + maca prášok
- Záhradný hrášok + mäta + špargľa

Odborným okom: Ing. Ivan Gallo, špecialista na zdravé stravovanie
Predpokladám, že ste už počuli starú známu vetu: „Si to, čo zješ.“ Inak povedané, to, čo stravou dostaneme do tela, rozhodujúco ovplyvní, aké bude naše telo.
Už od narodenia sme vždy hladní, a preto často a radi jeme. Málokoho však zaujíma, čo vlastne zje. Hlavne keď má na niečo chuť. Dnešné komerčné potraviny sú dokonca stavané tak, aby sme na ne chuť určite mali. V súčasnosti konzumujeme úplne iné jedlá ako naši predkovia. Či sú tieto jedlá zdravšie, alebo nie, to je otázne. Isté je však jedno: ľudia dnes jedia určite rýchlejšie a bezhlavejšie.
Sú aj také jedlá, ktoré sú nielen chutné, ale zároveň sú aj prospešné pre organizmus. Treba ich len spoznať. Najideálnejšie je, ak radikálne zmeníme svoj celkový postoj a začneme konzumovať kvalitné a čo najviac prirodzené potraviny. Nie je jedno, či si vyberieme napr. špenát, ktorý je zdrojom mnohých vitamínov a minerálov, alebo mrazené pečivo s chutným krémom, ktoré je prepchaté aditívami.
Potravín, ktoré nám priamo škodia, je menej, no konzumujeme ich vo veľkej miere a často. Patria k nim dnešné potraviny s množstvom aditív, aby boli trvácnejšie, chutnejšie, krajšie a hlavne lacnejšie. Tieto potraviny určite nepodporia naše zdravie a mladosť, skôr naopak! Existuje oveľa viac prirodzených surovín a potravín, ktoré pomáhajú zdraviu, treba sa však s nimi zoznámiť, keďže v tomto máme značné nedostatky.
Ako by teda taká zdravá a prospešná strava mala vyzerať?
Nemala by obsahovať pridaný cukor. Obmedzovať by sme mali mäso a výrobky z neho. Radšej uprednostnime ryby a morské živočíchy, smelo aj mastnejšie, pretože omega-3 mastné kyseliny regenerácii len prospievajú, zlepšia náladu a aj pokožka je z nich jemnejšia.
Značná väčšina našej stravy musí byť rastlinného pôvodu. Jesť by sme mali nielen ovocie a zeleninu (zdroj vitamínov, minerálov a vlákniny), ale aj širokú škálu orechov, semien, rastlín a iných plodov. Konzumujme čo najviac listovej zeleniny a čo najzelenšiu zeleninu. Riaďme sa farbami, nech je strava na tanieri pestrofarebná, vyzerá lákavo a zároveň organizmu dodá aj polyfenoly, ktoré pomáhajú viazať voľne radikály – majú antioxidačné účinky.
Nielen strava je dôležitá, ale aj pravidelný pohyb, pretože jeho účinky sú nenahraditeľné. Len správnym pomerom zdravej stravy a pohybu dosiahneme duševnú vyrovnanosť. A práve tá je hlavným kľúčom ku kráse a mladosti.
Text: Redakcia
Foto: Shutterstock