Blízko k Belianskym Tatrám. Tieto miesta by ste nemali obísť.
Belianske Tatry patria pod Východné Tatry. Tu je niekoľko krásnych miest, ktoré by ste mali poznať a aspoň raz navštíviť.
Chata pri Zelenom plese
Nadmorská výška: 1 551 m n. m.
Vedie k nej: žltá turistická a súbežne modrá cyklistická značka z rázcestníka a zo zastávky autobusu Biela Voda, pričom peši vám to bude trvať 3 hodiny 15 minút a na bicykli o niečo menej, závisí od kondície.
Ku chate sa viete celoročne dostať aj prechodom z Chaty Plesnivec okolo Veľkého Bieleho plesa. Červená značka zo Skalnatého Plesa cez Veľkú Svišťovku je cez zimu až do 15. júna zavretá.
Prvá turistická chata stála pri Zelenom plese už v roku 1876. Jej poloha sa menila a na súčasnom mieste stojí Chata pri Zelenom plese, známa aj pod menom Brnčalka, od roku 1897. Poskytuje svoje služby celoročne a okrem jedla a nápojov sa tu môže ubytovať až 56 ľudí.
Obľúbenou destináciou návštevníkov chaty je Jahňací štít čnejúci sa priamo nad chatou. Raritou je, že rovnako ako Chata Plesnivec je prístupná aj na bicykli, po oficiálne značenej cyklotrase. Táto je však veľmi náročná, pretože tu na krátkom úseku nastúpate až 500 výškových metrov.
Či už na bicykli, alebo peši, pohľad na jedno z najkrajších plies v tatrách stojí za to, preto to Zelené na svojich potulkách po Tatrách určite nevynechajte.
Lyžiarske stredisko Jasná na Chopku v Nízkych Tatrách
Chata Plesnivec
Nadmorská výška: 1 290 m n. m.
Vedie k nej: zelená cyklistická značka (modrá a žltá turistická) z Kežmarských žľabov, po ktorej by ste mali trasu zvládnuť za 2 hodiny 10 minút, alebo zelená turistická značka z Tatranskej Kotliny v dĺžke času chôdze 2 hodiny 30 minút
Chata Plesnivec je jedinou chatou v Belianskych Tatrách. Nachádza sa na konci Doliny siedmich prameňov, kde až do roku 1932 stála len pastierska chatka, ktorú milovník Tatier Tibor Gresch prerobil na turistickú ubytovňu.
Na chate sa dá prespať aj najesť. Chata nemá celoročnú prevádzku. Od novembra 2019 do mája 2020 je otvorená iba počas víkendov a sviatkov.
Habsburský zámok Schloss Hof. Imperiálna krása stále živého baroka len na skok od Bratislavy.
Belianska jaskyňa
Podzemie Tatier môžete spoznať počas celého roka v jedinej prístupnej jaskyni vo Vysokých Tatrách – v Belianskej jaskyni. Z jej celkovej dĺžky 3 018 m je sprístupnených vyše 1 000 m.
Na prehliadkovej trase dominujú pagodovité stalagmity a sintrové vodopády s dĺžkou presahujúcou 50 m. Okrem bizarných skalných tvarov je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne.
Hoci záujem o prírodné pozoruhodnosti jaskyne pretrváva už 125 rokov, zákonitosti jej vytvárania sa doteraz úplne neobjasnili.
Belianska jaskyňa patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku a patrí k fyzicky náročnejším, preto by rodičia s deťmi do 4 rokov mali mať k dispozícii ruksakové sedačky pre zvládnutie prehliadky v stanovenom čase.
Ako sa tam dostať?
Jaskyňa sa nachádza v Belianskych Tatrách, 15 minút chôdze z parkoviska v Tatranskej Kotline.
Kedy ju navštíviť?
Komentované prehliadky sa konajú v období od júla do augusta denne, okrem pondelkov, od 9.00 do 16.00 hod.
Drevený Kostol sv. Anny
Drevený kostol v Tatranskej Javorine je zasadený do krásnej prírody s výhľadom na Belianske Tatry. Vnútorný drevený interiér je pastvou pre oči, najmä keď sa do stien oprú lúče slnka.
Netypicky navrhnutý kostolík v malebnej tatranskej dedinke dal postaviť knieža Hohenlohe, jeden z najbohatších šľachticov, ktorý kedysi vlastnil rozsiahle územia v Tatrách. Na území, ktoré mu patrilo, najprv zakázal vstup turistom. Po nátlaku Uhorského karpatského spolku napokon určil turistické trasy a termíny návštevnosti. Neskôr sa stal členom Uhorského karpatského spolku. A aj napriek tomu, že jeho hlavným záujmom bolo poľovníctvo, územie, ktoré spravoval, predstavuje jedno z najzachovalejších na území dnešného TANAP-u.
Drevený kostol je katolícky napriek tomu, že jeho mecenáš bol protestant, a je zasvätený sv. Anne, patrónke lesnej práce.
Kvíz: Nestratili by ste sa v Rakúsku?
Turistické chodníky národného parku
Na území Tatranského národného parku TANAP je značených približne 600 km turistických chodníkov, ktoré vás dovedú k najzaujímavejším miestam Vysokých Tatier.
Tieto chodníky vedú dolinami, umožňujú výstupy na tatranské chaty, na viac či menej náročné tatranské vrcholy aj prechody cez tatranské sedlá.
Ťažie úseky sú najmä v prípade nepriaznivého počasia zaistené reťazami a nezabúdajte, že v čase od 1. novembra do 15. júna je približne 230 km značkovaných chodníkov uzavretých. Uzávery konkrétnych častí chodníkov je možné nájsť vyobrazené na stránke www.mapy.cz.
Na území TANAP-u platia určité pravidlá, ktoré je s ohľadom na prírodu potrebné rešpektovať. V Tatrách sa pohybujte vždy s ohľadom na svoje schopnosti, nepodceňujte ani počasie a vezmite si adekvátnu výbavu, oblečenie a štvornohého miláčika si pripnite na vôdzku. Hory sa vám za pokoru a úctu určite poďakujú.
Je čas vyraziť na cestu s novým vydaním Lonely Planet
Text: Ivana Budajová
Foto: Shutterstock, Martina S.