Boris Bajer: Nenechajte sa nachytať, diéty nefungujú! 

17. decembra 2023
Boris Bajer, článok

Známy expert na výživu Boris Bajer prezradí, prečo diéty nefungujú a čo robiť, aby sme znížili hmotnosť dlhodobo. 

Dlhodobý proces 

Čo robiť, ak ste už vyskúšali všemožné nefungujúce diéty? V prvom rade si treba uvedomiť, že celý proces chudnutia bude trvať dlhšie, čo si vyžaduje značné množstvo trpezlivosti. Ďalej je dobré vedieť, že niekedy musíte urobiť krok späť, aby ste následne spravili dva kroky vpred. To znamená aj to, že v prvej fáze sa hmotnosť nezmení, prípadne môžete aj pribrať. Fyzikálna rovnica príjem/výdaj nepustí a pri určitých množstvách prijatých kalórií sa už viac dole ísť nedá.

Sú dve možnosti, liečba šokom alebo postupné pridávanie energie. Liečba šokom znamená prudké zvýšenie príjmu kalórií. Väčšina pridaných kalórií by mala v tomto prípade pochádzať z bielkovín a sacharidov, ktoré majú väčšiu termogenézu ako tuky a pri ich trávení sa spáli viac kalórií. Skokovité pridávanie kalórií niekedy nevedie k prudkému priberaniu tuku, ale podarí sa rozbehnúť spaľovanie.

Po dosiahnutí optimálneho množstva denného príjmu kalórií sa zvolí ich rozumná redukcia, alebo ideálnejšie navýšenie výdaja. Postupné pridávanie kalórií funguje tak, že každých XY dní zvyšujete príjem kalórií o určité množstvo.  

Fungujú diéty?

Nezabudnúť na pohyb  

Popri prijímaní dostatočného množstva kalórií je pri chudnutí nevyhnutný pohyb. Vhodné sú silový tréning na budovanie svalovej hmoty a nabudenie metabolizmu tela, vysokointenzívne tréningy pre nabudenie denného spaľovania a dlhotrvajúce aktivity nízkej intenzity, ktoré neodčerpávajú telu kapacity na regeneráciu a zároveň napomôžu zvýšeniu spaľovania tukových zásob. Patria sem svižná chôdza, chôdza do kopca, ľahké bicyklovanie a plávanie.  

Nezničte si metabolizmus 

Jedna z najčastejších ciest, ako si zničiť metabolizmus, je skúšanie rôznych nových diét a skákanie z jojo efektu do jojo efektu. Znižovanie hmotnosti počas diéty s následným zvyšovaním po jej ukončení a návrate do normálu vyvolá potrebu prejsť na ďalšiu zaručenú diétu.

Cesta z tohto začarovaného kruhu býva náročná a je na nej treba veriť procesu, byť trpezlivá a vedieť, že ak si metabolizmus ničím roky, nevrátim ho do normálu za mesiac. 


Boris Bajer, nutričný špecialista

MUDr. Boris Bajer, PhD. 

Vyštudovaný lekár, fyziológ a patofyziológ. Pracuje ako výživový špecialista a pedagóg dietológie. Vo svojom Centre výživy sa neorientuje len na redukciu hmotnosti, ale aj na celkovú zmenu životného štýlu. Spolupracuje tiež s obchodným reťazcom BILLA pri výbere sortimentu potravín so zameraním na zdravý životný štýl. 


Tip na knihu // MUDr. Boris Bajer, PhD.: Medicína výživy 
Najnovšie poznatky o výžive a životospráve v informačnom chaose. Kniha je napísaná tak, aby jej porozumel každý, obsahuje poznatky z výživy podložené vedou v jednoduchom a zrozumiteľnom spracovaní. Nájdete ju aj v sieti potravín BILLA, ktorá vydanie knihy podporila. 

Aj články, ktoré vznikajú v spolupráci s Borisom Bajerom nájdete v tlačenom magazíne RELAX. Predplaťte si ho a neujde vám ani jeden.

Článok vznikol v rámci seriálu Zdravší život s Billou.


Text: Boris Bajer 
Foto: archív B. B., Shutterstock 

2/2
Zavrieť reklamu