Boris Bajer: Plodnosť v tabletkách  

31. júla 2024
radosť z pozitívneho tehotenského testu

Napomôcť otehotneniu a udržaniu plodu môžu aj vhodné výživové doplnky a bylinky. Ktoré fungujú, vám prezradí výživový špecialista Boris Bajer.  

Doplnky výživy sú témou posledných rokov a keďže všetci máme tendenciu uľahčiť si veci, ako to najviac ide, hľadáme najrýchlejšie riešenia. Úroveň úsilia pri otočení uzáveru a vhodení tabletky do úst, zapitej hltom vody, je nepochybne nižšia, ako si počas upršaného rána obuť bežecké tenisky. Ak som sa však niečo v živote naučil, tak k tomu určite bude patriť aj veta: „Nikdy si nevyber tú ľahšiu cestu.“

To platí aj pri riešení neplodnosti. Keď nebudete pracovať na všetkých pilieroch plodnosti vrátane športovania, stravy, manažmentu stresu a spánku, nemôžete očakávať od doplnkov výživy nijaké zázraky. Niektoré však naozaj fungujú a môžu vám pri vašej snahe dopomôcť k vysnívanému bábätku. Pozrime sa teda na to, ktoré doplnky výživy sú vhodné pre ženy a ktoré pre mužov. 

Syndróm polycystických vaječníkov 

V štúdii, ktorá hodnotila vplyv doplnkov na syndróm polycystických vaječníkov, sa z vitamínov ukazujú ako pozitívne vitamíny B12 a B9, vitamín E a K, z minerálov vápnik, selén, chróm a z ostatných látok je to melatonín, omega-3 mastné kyseliny, probiotiká a škorica. Pozitívne sa ukázala aj kombinácia horčíka, zinku, vápnika a vitamínu D na celkové množstvo testosterónu. Hladiny testosterónu znižovala u žien aj kombinácia vitamínu D s rybím olejom. Užívanie vitamínu D3 raz týždenne vplývalo na zlepšenie pravidelnosti menštruácie. Nenahraditeľným liekom pri syndróme polycystických vaječníkov je aj metformín, ktorý sa používa aj pri cukrovke.

Spontánnu ovuláciu a zvýšenie plodnosti podporuje aj myoinozitol v kombinácii s D-chiro-inozitolom. Berberín je prirodzene sa vyskytujúci alkaloid, ktorý má potenciál regulovať tvorbu mužských pohlavných hormónov, pri syndróme polycystických vaječníkov ide o znižovanie ich tvorby a zároveň o zvýšenú tvorbu aromatázy, enzýmu, ktorý mení testosterón na estrogén. Pôsobí na zlepšenie ovulácie, na pravidelnosť menštruácie, na zvyšovanie plodnosti a šance narodenia živého plodu. Zinok a selén sa takisto podieľajú na senzitivite na inzulín našich buniek a odporúča sa ich kombinovať s omega-3 mastnými kyselinami. 

Sila byliniek 

Z hľadiska byliniek sa pozitívne ukazuje ako podpora liečby pitie kamilkového čaju, zeleného čaju, používanie Aloe vera či škorice. Pri zvýšených hladinách mužských pohlavných hormónov pri syndróme polycystických vaječníkov sa odporúča mäta a sladké drievko. Estrogénne účinky môžu mať aj ľanové semienka. Kurkumín, výťažok z kurkumy, môže pôsobiť ako látka blokujúca premenu testosterónu na látku s ešte androgénnejším potenciálom, dihydrotestosterón. Pozitívne účinky sa zaznamenali aj pri černuške siatej. 

O spojitosti nízkych hladín vitamínu D u žien, ktoré trpia syndrómom polycystických vaječníkov, sa vie už dlhšie. Receptory na vitamín D sa našli aj v pohlavných orgánoch a dokonca aj v placente. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že optimálne hladiny vitamínu D vrátane tých dosiahnutých práve suplementáciou vitamínu D sú spájané s lepšími šancami na plodnosť žien. Takisto sa menej pozorujú komplikácie počas tehotenstva.  

Látkou, kde existujú dôkazy z hľadiska podpory plodnosti, je inozitol, respektíve kombinácia dvoch foriem inozitolu: myoinozitol s D-chiro-inozitolom. Okrem jeho vplyvu na inzulín je aj takzvaným mesendžerom pre hormón stimulujúci folikuly a luteinizačný hormón, ktorých správne hladiny sú zásadné pri neplodnosti najmä pri syndróme polycystických vaječníkov. Kto v živote poškuľoval po doplnkoch na redukciu hmotnosti, určite narazil na karnitín. V posledných rokoch sa množia štúdie, v ktorých sa L-karnitín ukazuje ako schopná látka pomáhajúca pri endometrióze a zúčastňuje sa aj na regulácii tvorby pohlavných hormónov.  

tehotenstvo a dopĺňanie vitamínov
Z hľadiska byliniek sa pozitívne ukazuje ako podpora liečby pitie kamilkového čaju, zeleného čaju, používanie Aloe vera či škorice.

Z pohľadu mužov 

Inozitoly, ktoré sme spomínali u žien, môžu mať účinok na plodnosť aj u mužov. Podľa štúdie, v ktorej dávali mužom mesiac dvakrát denne inozitol, boli potvrdené zvýšené hladiny mužských pohlavných hormónov u tých mužov, ktorí mali tieto hormóny na začiatku mimo normy. Táto látka zlepšuje funkčnosť a kvalitu spermií. Myoinozitol je rokmi overený a bezpečný, pričom jednou z jeho kľúčových vlastností je aj jeho schopnosť pôsobiť ako antioxidant, pretože práve antioxidanty v štúdiách vychádzajú na zlepšenie kvality spermií a celkovej plodnosti veľmi dobre. 

Vitamín C pozná určite každý. Pôsobí ako bojovník proti voľným radikálom, látkam, ktoré vznikajú v organizme a poškodzujú bunky. Zabraňuje tiež poškodeniu spermií. Okrem neho mužom pomáha selén, ktorý hrá významnú rolu v tvorbe testosterónu, zinok pomáha funkčnosti spermií. Kofeín má podľa všetkého tiež potenciálne antioxidačné schopnosti a pikoškou je, že sa kedysi ukazovala jeho negatívna spojitosť s plodnosťou. No analýzou štúdií sa zistilo, že množstvo z tých, ktorí uvádzali, že pijú viac kofeínu, pili sladené a energetické nápoje obohatené kofeínom a keď sa štúdie znovu zanalyzovali, kofeín vyšiel z hľadiska mužskej plodnosti neutrálne.  

Indický ženšen 

Koreň a listy sa sušia a v súčasnosti sa používa najčastejšie v tobolkovej alebo práškovej forme. V indickej alternatívnej medicíne je dlhodobo používaný na upokojenie, no až v posledných rokoch sa potvrdili jeho účinky aj v štúdiách. Účinkuje pri znižovaní kortizolu a v novších štúdiách sa zistilo, že pomáha aj v optimalizácii testosterónu. Optimalizácia testosterónu spôsobuje zlepšenie zloženia tela, redukciu tuku a zývšenia množstva svalovej hmoty. Ideálne je užívať ho poobede, pretože môže pôsobiť utlmujúco. Okrem indického sa odporúča aj malajzijský ženšen. Jeho účinky podporuje viacero štúdií, ktoré sa u mužov zvýšilo množstvo celkového testosterónu a pozitívny vplyv mal aj na erektilnú dysfunkciu. 

Černušku siatu sme spomínali už pri ženskej plodnosti. V roku 2023 vyšla štúdia, v ktorej porovnávali kontrolnú skupinu dostávajúcu placebo so skupinou, ktorej podávali černušku počas troch mesiacov. Skupina, v ktorej sa podávala černuška, mala významne lepšie parametre semena, čo sa týka množstva a pohyblivosti spermií.  

zdravá strava
Keď nebudete pracovať na všetkých pilieroch plodnosti vrátane športovania, stravy, manažmentu stresu a spánku, nemôžete očakávať od doplnkov výživy nijaké zázraky. Foto: Shutterstock.

Zdravé návyky  

Optimálne hladiny mužských pohlavných hormónov sa dosahujú prioritne lepším zložením tela, zhodením nadbytočného tuku, budovaním svalovej hmoty. Ako som už spomenul na začiatku, na riešenie problému s počatím vám nepostačia len tabletky a výživové doplnky. Dôležitý je aj zdravý životný štýl a vyvážená strava, keďže obezita je kľúčovým rizikovým faktorom mužskej a ženskej neplodnosti.

Logicky sa treba vyhýbať fajčeniu, ktoré je spájané so zníženou koncentráciou mužských spermií, ich horším tvarom a pohyblivosťou. U žien fajčenie ovplyvňuje funkciu vaječníkov aj maternice. Spája sa tiež so zvýšenou šancou mimomaternicového tehotenstva a porúch menštruačného cyklu. Podľa staršej metanalýzy je u fajčiarok až o 60 % vyššie riziko neplodnosti.

Z hľadiska alkoholu existuje pomerne dosť štúdií, ktoré hovoria o tom, že pri chronickom pití alkoholu  u mužov sú negatívne zmeny v hladinách a funkcii pohlavných hormónov. Samozrejme, závisí to od dávky. Najväčšie problémy s plodnosťou mali v štúdiách muži, ktorí priemerne pili 20 a viac jednotiek alkoholu týždenne. To je jedno veľké pivo alebo pohár vína denne. Nepriaznivý účinok platí u žien. Dlhodobé pitie alkoholu u žien znižuje celkový potenciál plodnosti.  


Protokol prirodzenej plodnosti - Boris Bajer

TIP NA KNIHU

MUDr. Boris Bajer, PhD.: Protokol prirodzenej plodnosti a sexuálneho apetítu 

Po dvoch úspešných bestselleroch zo všeobecnej výživy (Medicína výživy 1 a 2) sa autor rozhodol upriamiť pozornosť na tému, ktorej sa vo výžive a v životospráve venuje žalostne málo pozornosti, a to napriek tomu, že je rok čo rok čoraz aktuálnejším problémom.  


Pravda o káve 

Kofeín je stimulant, ktorý sa nachádza v káve, ale aj v sladených nápojoch, čokoláde a niektorých druhoch čajov. V rozsiahlej štúdii sa potvrdilo zvýšené riziko spontánneho potratu pri dennom príjme kofeínu 300 a viac miligramov. Jedna káva má priemerne 70 až 100 miligramov. 

Kto je MUDr. Boris Bajer, PhD.?
Vyštudovaný lekár, fyziológ a patofyziológ. Pracuje ako výživový špecialista a pedagóg dietológie. Vo svojom centre výživy sa neorientuje len na redukciu hmotnosti, ale aj na celkovú zmenu životného štýlu. Spolupracuje tiež s obchodným reťazcom BILLA pri výbere sortimentu potravín so zameraním na zdravý životný štýl. 


Text: Boris Bajer
Foto: archív B. B., isifa/Shutterstock 

1/1
Zavrieť reklamu