Cestovateľský kalendár – kedy kam ísť?
Máte svoj cestovateľský sen? Destináciu, ktorú ste vždy túžili navštíviť? Pri plánovaní nezabudnite myslieť aj na správne načasovanie.
Či už podľa sezóny, alebo sviatku, prípadne festivalu, ktorý sa koná len raz do roka. Len tak najlepšie spoznáte dušu vysnívanej krajiny.
Január v Austrálii a na Novom Zélande
Na Novom Zélande vtedy vrcholí leto. Uniknete pred slovenskou zimou a krásna príroda s ľadovcami a fjordmi vás prenesie do sveta Pána prsteňov. U„susedov“ v Austrálii sa za krásneho počasia môžete poprechádzať v Sydney či Melbourne, kde začiatkom roka prebieha Australian Open s najväčšími hviezdami svetového tenisu. Lístok tu bez problémov zoženiete už za 30 až 50 dolárov.
Najlepšie sviatočné oslavy či festivaly na svete
Februárové oslavy vo Vietname a v Brazílii
Vo Vietname sa dočkáte veľkolepých osláv nového roka Tet. Teplo je tu ako u nás počas vrcholiaceho leta, neprší, je to jednoducho top sezóna. Môžete si užiť plavbu v zátoke Halong, okúpať sa na plážach Nha Trangu a ochutnať tú najlepšiu kuchyňu doslova za niekoľko centov.
O niečo živšie je v brazílskom Riu de Janeiro, kde sa vo februári konáva najslávnejší karneval sveta. Neuveriteľne nádherné mesto, na ktoré dohliada socha Krista Spasiteľa, a k tomu drink caipirinha na Copacabane, to je skvelý februárový zážitok.
Marec – pivo a farby
V prvý marcový deň je na Islande Deň piva. Jeho konzumácia tu bola zakázaná 74 rokov. Od tohto dňa v roku 1989 sa však znovu čapuje vo veľkom. Takú bujarú oslavu ste ešte nezažili a zrejme skončíte s oranžovými vlasmi v objatí tej najkrajšej severskej prírody na svete.
Úplne odlišným tipom je marec v Indii. Sviatok jari známy ako Holi je spojený so všetkými farbami dúhy a v dobe Instagramu ide o najfotogenickejšiu oslavu na svete. Tu neplatia žiadne pravidlá, indické kasty sú si rovné a na ulici vás ktokoľvek môže obliať farbou a vy mu to môžete vrátiť.
Apríl v Thajsku
Ak si myslíte, že Veľká noc na Slovensku spojená s oblievačkou je bláznovstvo, ešte ste neboli v Thajsku. Tunajší Nový rok zvaný Songkran je najdôležitejší sviatok v celej krajine, často sa prelína s Veľkou nocou a patrí k nemu polievanie sa vodou na uliciach a aj vy tu môžete byť „obeťou“. Padne vám to však dobre, keďže v Thajsku je horúco a či už strávite apríl v objatí budhistických chrámov v Bangkoku, alebo pláží Krabi, budete spokojní.
Máj na Kube a v Japonsku
Prvomájový sprievod na Kube je jeden úžasný zážitok. Je tu teplo, ľudia tancujú na ulici, zabávajú sa a sú šťastní. Kubánsky socializmus – síce málo jedla, no za to krásne more, rum, cigarky a tance v uliciach. V Japonsku zase na prelome apríla a mája kvitnú sakury a u miestnych je tradíciou pozorovať tento proces. Symbol Japonska a tóny ružovej v gigantickom Tokiu, bohatej Osake či v japonských kúpeľoch skrytých v panenskej prírode sú zážitkom, na ktorý nezabudnete.
Patagónia – surová krajina, ktorá ponúka najkrajšie túry v Amerike
Jún na ďalekom severe
Zamieriť môžete aj na vzdialené Špicbergy patriace Nórsku. V júni nastáva rovnodennosť, čo znamená, že slnko nezapadá celých 24 hodín. Počas svojej návštevy tak môžete vidieť maximum panenskej prírody, a to v ktorúkoľvek dennú alebo nočnú hodinu. Dobrým tipom sú aj Faerské ostrovy, ktoré ležia medzi Nórskom a Britániou. Komfortné ubytovanie a reštaurácie v exotike pravej severskej Európy.
Viac tipov nájdete na bubo.sk.