Deti by mali športovať pre radosť
V detstve sa treba hýbať hodinu denne, zo športu však nesmiete spraviť strašiaka.
Keď sledujete deti na ihrisku alebo ako sa usilujú dobehnúť autobus, všimnete si, že bežia prirodzene a s ľahkosťou. Napokon, len čo sa naučíme chodiť, začneme behať. A v detstve zvyčajne pobehneme z jediného dôvodu: pre zábavu. Najlepšie je to tak udržať, no práve to býva veľkou výzvou.
Podobne ako chôdza, tanec, skákanie cez švihadlo, bicyklovanie alebo kolektívne športy je beh skvelým spôsobom, ako do dňa začleniť odporúčaných šesťdesiat minút aktivity pre deti. S behom by však mali začať bezpečne a zľahka. Nie je jasné, v akom veku môžu deti začať behať. Dlhodobé účinky vytrvalostného športu na telá a mysle vo vývine ešte nie sú poriadne prebádané. Verí sa však, že ak má dieťa chuť behať a nemá vážne zdravotné problémy, môže sa do toho pustiť v podstate v akomkoľvek veku.
Všeobecne sa odporúča nasledovné:
- 3 – 9 rokov: pravidelné cvičenie vrátane organizovaného behu pre zábavu,
- 8 – 12 rokov: účasť na systematickom tréningu,
- puberta: deti môžu postupne zvyšovať tréningový objem a zúčastňovať sa na súťažiach.
Deti sú zvyčajne pripravené začať behávať na dlhšie vzdialenosti, napríklad päť kilometrov, vo veku ôsmich až dvanástich rokov. Oveľa viac však u nich záleží na individuálnom vývine a chuti behať než na skutočnom veku. Výskumy ukazujú, že okolo deviatich rokov veku začína deťom klesať sebavedomie a zároveň sa prestávajú hýbať. Pravidelný bežecký tréning môže túto trajektóriu zvrátiť a zároveň môže poslúžiť ako stavebný kameň pre iné športy, o ktoré by dieťa mohlo prejaviť záujem, napríklad futbal, basketbal či tenis. Niektoré deti sa o kolektívne športy nezaujímajú vôbec. Práve pre tie je beh skvelou aktivitou, ktorej sa môžu venovať aj individuálne.
Podobne ako u dospelých ani u detí to netreba s tréningom preháňať. Preto zdôrazňujeme, že cvičenie má byť predovšetkým zábava. Ak dieťa počas behu pociťuje bolesti, je to problém, ktorému treba venovať čím skôr pozornosť. Boľavé telo po tréningu zvyčajne neznamená žiadny problém, no bolesť počas neho áno.
Keď vaše dieťa začne behať, nehanbite sa poradiť s lekárom, aby ste vedeli včas spozorovať známky preťaženia alebo bolesti. Cieľom je, aby váš potomok behal pre zábavu, inak sa môže stať, že mu pohyb znechutíte a zapríčiníte mu chronické zranenie.
Dieťa nemusí len behať, pokojne mu tréning spestrite. V detstve sme predsa aj my radi tancovali, skákali cez švihadlo a hrali sa na naháňačku. Je toľko spôsobov, ako ich udržať v činnosti. Pri športe by sa deti mali cítiť bezpečne, nemala by to byť drina a nemali by dostávať tresty za to, že sa im nedarí plniť vaše predstavy. Ak im tréning nastavíte správne, môžu z neho vyťažiť naozaj veľa pre fyzické aj duševné zdravie.
Deti by sa mali hýbať aspoň hodinu denne
Deti a dospievajúci ľudia by sa mali venovať aeróbnemu cvičeniu, ale aj cvikom na posilnenie kostí a svalstva. Vhodné je, aby sa hýbali minimálne hodinu denne a ich aktivita by mala byť strednej až vysokej intenzity, aby si vyvinuli pohybové zručnosti a posilnili kosti a svaly. Čo najmenej by mali vysedávať a vylihovať a ich aktivita by mala rovnomerne rozdelená počas celého dňa.
Čo sa považuje za stredne náročnú aktivitu? Deťom by mala zvýšiť srdcový pulz, zrýchliť dych a rozohriať ich. To, že sa hýbete v správnej intenzite, zistíte tak, že môžete rozprávať, no spievať už veľmi nie. Medzi vhodné aktivity, ktoré možno bez problémov začleniť do dňa, patria prechádzka so psom, chôdza do školy a zo školy, hra na ihrisku vrátane skákania a behania, telesná výchova, loptové hry či plávanie, ale aj tanec, jazda na skateboarde či korčuliach, prípadne bicyklovanie. A aké aktivity posilňujú svaly a kosti? Gymnastika, futbal, skákanie, bojové umenia a posilňovanie.
Pravidelná fyzická aktivita prospieva zdraviu mnohými spôsobmi. Okrem toho, že buduje a udržiava zdravé kosti, svaly a kĺby, pomáha držať pod kontrolou hmotnosť, redukovať telesný tuk a zabraňovať problémom s vysokým krvným tlakom. Cvičenie je jedným z najlacnejších spôsobov, ako si udržať zdravie. Podľa výsledkov výskumu, ktoré uverejnili v British Journal of Medicine v roku 2013, dokáže zabraňovať chronickým ochoreniam podobne dobre ako lieky. Rekreačná fyzická aktivita sa spája so zníženým rizikom trinástich rozličných typov rakoviny vrátane rakoviny prsníka, hrubého čreva, pečene či leukémie.
Aktívne deti sú menej obézne. Ukazuje sa, že riziko nadváhy a obezity najväčšmi znižujú poškolské aktivity. Športom sa deťom zlepšujú kognitívne schopnosti. Fyzická aktivita sa vo všeobecnosti spája s lepšími výsledkami v škole, no okrem toho má pozitívny vplyv na prístup detí k učeniu a ich správanie. Zlepšuje im sústredenie a pozornosť.
Za zmienku určite stojí, že fyzická aktivita dokáže pozitívne ovplyvniť osobný rozvoj mladých ľudí, napríklad sebavedomie, cieľavedomosť a vodcovcké schopnosti. Deťom, ktoré sa žiadnemu športu nevenujú, hrozí až dvojnásobne väčšie riziko duševných problémov oproti tým, ktoré sa hýbu pravidelne.
Zmysluplné vzájomné interakcie, ku ktorým dochádza pri športe, zmierňujú pocity osamelosti, posilňujú vzťahy a sebaistotu. Deťom sa pri pohybe vylučuje do tela hormón oxytocín, ktorý sa spája s dôverou a budovaním vzťahov, pričom zároveň pôsobí proti stresu, úzkosti a chronickým ochoreniam.
Dopĺňajte si energiu a vyhnite sa nárazu do steny
Správna strava je kľúčová
Správne stravovanie v detstve znižuje riziko zdravotných problémov vo vyššom veku. Zdravá, vyvážená strava obsahuje potraviny zo všetkých piatich skupín: ovocie, zeleninu, obilniny, proteíny a mliečne výrobky. Potraviny s vysokým obsahom cukru, nasýtených tukov a soli nie sú pre zdravie detí prospešné a ich konzumácia by mala byť obmedzená. Správne stravovacie návyky u detí vybudujete spoločným jedením, ale aj zdravými maškrtami.
Tip redakcie:
Naučte svoje deti maškrtiť správne a dopĺňať si energiu počas športu aj po ňom chutne a zdravo. Vyskúšajte napríklad ovocné pyré OVKO Plus, ktoré obsahuje len prírodné cukry a je vyrobené z čistého ovocného pretlaku. Správne stravovacie návyky je dobré osvojiť si už v detstve a neskôr to pôjde samo.
Text: Running
Foto: Shutterstock, Ovko