Hrozí vám energetický kolaps?

19. augusta 2022

Kolaps je dramatická strata energie, ktorá vám dokáže dať definitívnu stopku. Ako sa dá tomuto devastačnému úderu pri športe predísť?

Hlavne predchádzajte dehydratácii 

Dehydratáciu nie je celkom ľahké odhaliť skôr, ako vás nemilosrdne zrazí do kolien. Najvýraznejším pocitom, že čosi nie je v poriadku, je smäd, ale ten už často znamená, že je neskoro. Medzi klasické príznaky dehydratácie patria kŕče, závraty a neschopnosť udržať nasadené tempo. Jej príčinou je najmä potenie a s tým súvisiace straty sodíka v pote. Otázkou však zostáva, koľko potu vylúčite za jednu hodinu aktivity. To závisí od vonkajších teplôt a úrovne vlhkosti, ako aj intenzity individuálneho tréningu alebo tempa jazdy v skupine s kamarátmi.

A ako sme spomínali, pri nízkych teplotách športovci často zabúdajú piť, no tiež sa potia. Síce nie tak veľmi ako v horúčavách, ale straty tekutín tam sú. Tie do veľkej miery závisia aj od úrovne hydratácie na začiatku športovej aktivity. K pravidlám pred tréningom preto patrí skontrolovať si farbu moču: čím je tmavší, tým ste dehydrovanejší. Ak začínate trénovať už dehydrovaní, musíte piť viac, ale ak začnete trénovať už so správnou úrovňou hydratácie, potom len dodržiavajte všeobecné pokyny.

Medzi klasické príznaky dehydratácie patria kŕče, závraty a neschopnosť udržať nasadené tempo.

Napríklad skúste aplikovať pravidlo, že vypijete aspoň jednu pollitrovú fľašu vody alebo iontového nápoja na hodinu tréningu. A to je zároveň minimum, ktoré vypite aj počas skutočne nízkych teplôt vzduchu. Ak sa počas tréningu viac potíte a strácate viac sodíka ako obvykle, pite viac a doplňte telu aj minerály.  

Kolaps nastáva, keď majú svaly a pečeň nulové zásoby glykogénu, ktorý by ste mali využívať ako hlavnú energiu na pohon tela pri športe.  

Ako sa kolapsu môžete vyhnúť 

Vedzte, že ak raz utrpíte kolaps, urobíte všetko pre to, aby sa to nezopakovalo. Tento strašiak číha z viacerých strán – môže prameniť z nesprávneho príjmu stravy a nápojov, intenzity tréningov a prípravy pred jazdou. Áno, prevencia je najlepší spôsob, ako sa vyhnúť opätovnému nárazu do múru, po ktorom budete mať poriadnu „opicu“.

Kolapsu sa môžete vyhnúť rôznymi spôsobmi: môžete sa psychicky stimulovať, môžete jesť spred každou intenzívnejšou športovou aktivitou, počas nej aj po nej sacharidy, vypúšťať nasadenie počas dní, keď idete športovať len rekreačne, a nenechať sa vyhecovať. Sú to tie dni, keď sa vedome trénuje s nízkymi zásobami glykogénu, aby sa spustilo využitie tukových zásob ako energetických zdrojov namiesto sacharidov, napríklad počas chôdze.

Môžete prijímať stravu bohatú na sacharidy a možno aj vyskúšať aminokyseliny s rozvetveným reťazcom v druhej časti dlhších výjazdov alebo behov. Tieto aminokyseliny sú základným stavebným kameňom pri tvorbe nových bielkovín a telo si ich nedokáže samo vytvoriť. Medzi živočíšne zdroje bielkovín patria kuracie a morčacie mäso, vajcia, sardinky či krevety. Z rastlinných zdrojov zase spomeňme sóju, tofu, hrach, fazuľu a strukoviny.

Správna strava nie je žiadna veľká veda, dôležitá je jej vyváženosť a výdatnosť na sacharidy, jej kombinácia so štruktúrovaným tréningom, ktorý obsahuje ľahšie aj ťažšie dni. A nezabudnite – zvyšujte príjem sacharidov už aj dva dni pred samotným náročným výkonom či pretekmi. Pri dodržaní týchto rád sa môžete kolapsu vyvarovať. 


Text: redakcia
Foto: skprofibike.sk, isifa/Shutterstock 

3/3
Zavrieť reklamu