Jazdite v meste na bicykli – ale pozor, bezpečne!
Vytiahnite bicykel a čas strávený cestou do práce využijete aj na zlepšenie vašej kondície. Jediné, na čo by sme vás však radi upozornili je, že nezabúdajte na bezpečnosť. Na čo všetko si v meste treba dávať pozor?
Bicykel je zázračný vynález, ktorý dokáže spájať príjemné s užitočným. Predstavte si napríklad vašu cestu do práce. Či už natlačení v (prí)mestskej doprave alebo v polospánku za volantom, asi si túto časť dňa veľmi neužívate. A čo tak spríjemniť si ju? Vytiahnite bicykel a uvidíte tú zmenu. Aby ste však prežili v džungli štvor- a viackolesových príšer, máme tu pre vás niekoľko tipov ako na to.
Prepletať sa mestom na bicykli má hneď niekoľko výhod. Hlavne v časoch dopravnej špičky je bicykel dopravný prostriedok, ktorý vám šetrí čas, donúti vás hýbať sa a v neposlednom rade šetrí vaše peniaze. Navyše, takáto ranná cesta do práce vás nakopne lepšie ako káva a je možné (nie však zaručené), že vaša dobrá nálada prežije až k dverám kancelárie.
Očakávajte to najhoršie
Heslo „vždy pripravený” vo vás možno ešte vyvoláva nejaké spomienky na minulé časy. Jeho aplikácia na jazdu po meste je však viac než vhodná. Hneď ako sa vyšplháte do sedla, buďte pripravený na najhoršie.
Reakčný čas cyklistu, ktorý ide rýchlosťou 24 km/h zodpovedá 6 metrom, pri rýchlosti 40 km/h je to až 10 metrov. Ak potrebujete brzdiť, pripočítajte si k tomu ešte čas, počas ktorého sa váš bicykel bude snažiť dosiahnuť nulovú rýchlosť.
Preto nie je rozumné snažiť sa v meste lámať rýchlostné rekordy. Aby ste reakčný čas čo najviac zredukovali, majte stále jeden alebo dva prsty pripravené na brzdách.
Sledujte svoje okolie
V sedle bicykla musíte sledovať cestu dostatočne ďaleko pred sebou, aby ste mali čas bezpečne sa vyhnúť výtlkom či veľkým mlákam a zároveň dávať pozor na električkové koľaje a prechody pre chodcov (keď zaprší, ich biele pruhy môžu byť nepríjemne klzké a ak práve zabrzdíte, nemusíte to ustáť).
Zároveň musíte sledovať dianie v paralelných pruhoch – dávajte si pozor hlavne vtedy, ak vidíte medzi autami medzery, pretože práve z nich vám do cesty môže vbehnúť chodec.
Mŕtvy bod
Skôr ako sa preradíte do iného pruhu, pozrite sa za seba. Len letmý pohľad cez rameno nemusí stačiť. Ak idete doprava, pusťte pravú ruku, vzpriamte sa a vytočte sa v páse. Možno táto procedúra bude chcieť trochu cviku, ale môže vám zachrániť život.
Nespoliehajte sa len na zvuky ulice – v dnešnej dobe počet elektromobilov na cestách narastá a tie jazdia tichučko ako myšky.
Nájdite si svoje miesto
V hustej premávke (hlavne ak budete odbočovať) by vašou primárnou pozíciou mal byť stred pravého jazdného pruhu. Týmto zdôrazňujete svoje miesto v cestnej premávke a dávate najavo ostatným účastníkom, že s vami musia počítať. Navyše, nebudú vás obiehať, ak to nebude bezpečné. Nikdy nejazdite nad garážami a dodržujte primeraný odstup od zaparkovaných áut.
Nezabúdajte na signály
Ako účastník cestnej premávky musíte byť čitateľný a ostatní musia vedieť, aké sú vaše zámery. Preto nezabúdajte ukazovať smer hlavne pri odbočovaní a preraďovaní sa medzi pruhmi. Vaša bezpečná cesta do práce veľmi súvisí s tým, či dokážete byť plnohodnotným členom premávky.
Text: Daniela Števánková
Foto: Shutterstock