Lekár Boris Bajer: Život a strava po pôrode 

22. decembra 2024
matka s novorodencom sa pozerá von oknom

Ako sa popasovať s náročnými dňami po pôrode? Výživový špecialista, lekár a otec Boris Bajer nám prezradil viac o popôrodnom mentálnom zápasení a o tom, ako môžu partneri zvládnuť nový život s dieťatkom. 

Všetci vám budú hovoriť, aké to po príchode dieťatka bude iné, ale nikto vás na to v skutočnosti nepripraví. Zrazu vám podajú do rúk malé trojkilové niečo a vy sa od toho momentu musíte postarať, aby bolo dlhé roky v bezpečí. Málo sa hovorí aj o popôrodnom mentálnom zápasení s nastolením novej situácie a pýtania sa samých seba, či to zvládneme.

Popôrodné depresie a úzkosti, ktoré ohrozujú matky, môžu zasiahnuť aj otcov. Len si to možno nechcú priznať. Je to späté aj s ovplyvnením hladín testosterónu počas tehotenstva, pôrodu aj obdobia po pôrode. A keďže ide o extrémne stresujúce obdobie, ovplyvňuje to aj zvýšenie hladiny kortizolu.

Čerství oteckovia tiež mali vyššie hladiny prolaktínu ako otcovia starších detí. Tridsaťročná pozorovacia štúdia zistila, že dostatočná a dobrá starostlivosť o dieťa v útlom veku sa premieta do lepšej sociálnej adaptácie dieťaťa, do emočnej stability, sociálnej kompetencie a bezpečných romantických vzťahov. 

Komunikujte spolu 

Hormonálnymi zmenami prejde nielen telo ženy, ale aj muža. Počas tehotenstva mojej manželky aj po pôrode našej dcérky som si pravidelne robil krvné hormonálne testy a moje výsledky sa zhodovali s výsledkami celosvetových štúdií. Môj celkový testosterón a voľný testosterón klesli o 22 percent a ja som to na sebe cítil.

Preto moja prvá rada pre vás ako pár je tá najdôležitejšia. Rozprávajte sa spolu. Komunikujte všetky svoje problémy, obavy a trápenia medzi sebou. Iba tak si dokážete vytvoriť úprimný vzťah, ktorý toto obdobie, ktoré je pravdepodobne jedno z najkritickejších, ktorým partneri prechádzajú, iba posilní.

Ak spolu komunikujete, dokážete takmer všetko vyriešiť. Verím, že práve toto je obdobie, keď sa často buď láme, alebo, naopak, buduje silnejšia väzba medzi mužom a ženou. Žena sa zrazu necíti tak žensky ako predtým, nemá na seba čas, muž sa necíti tak mužne ako pred pôrodom a  zrazu nemá veľa priestoru ani na svoje aktivity, čo je pre neho frustrujúce. Keď sa tieto problémy nedokomunikujú, môže to mať pre pár devastačné účinky. 

Podpora partnerov 

Príchod dieťaťa do rodiny je radosť, ale aj kopa starostí. Žena by v týchto chvíľach mala cítiť podporu od partnera. Odporúčam, aby ste si v kalendári zaznačili fixný čas, počas ktorého môže mať žena chvíľku iba pre seba. Nech ju využije akokoľvek. Či už si pôjde zabehať, prejsť sa s podcastom v uchu alebo pôjde na masáž či na kávu s kamoškami. Z dlhodobého hľadiska je to zásadné pre emočnú stabilitu ženy.  

rodina

Ukradnutý spánok 

Čo zo životosprávy má žena v prvých mesiacoch ovplyvnené najviac? Je to spánok. Choďte spať vtedy, keď dieťa večer zaspí. Môj plán na prvé týždne bol jednoznačný. Uspíme dieťa a idem spať. Je jedno, že nestihnete odpísať na mejly či pozrieť si zápas. To isté platilo aj pre manželku.

Taktiež je dôležité udržiavať svoju aktivitu. Štatistiky hovoria, že po pôrode výrazne klesá nielen úroveň fyzickej aktivity žien, ale aj mužov, čo vedie k strate svalovej hmoty a nadváhe. Niektoré ženy, najmä tie, ktoré boli vysoko trénované a cvičili dlhodobo, sú schopné pokračovať v tréningu už pár dní po pôrode.

Pravidelná aeróbna aktivita zlepšuje pri dojčiacich ženách srdcovo-cievne fitnes bez ovplyvnenia tvorby a zloženia mlieka. Netreba zabúdať ani na adekvátnu hydratáciu, keďže voda sa v tomto období v ženskom tele využíva aj na tvorbu mlieka.  

Strava po pôrode 

Ak nemá matka potvrdenú alergiu na akúkoľvek súčasť jej výživy, nemusí eliminovať zo stravy nič. Veľa žien automaticky vylúči kávu, respektíve kofeín, a hoci je pravda, že sa dostáva do mlieka, dôkazy sú rozporuplné a v dávkach jedna-dve kávy denne nemá na dieťa prakticky žiaden vplyv.

Jediné dôkazy, ku ktorým som sa dopátral pri zlepšovaní kolík u detí, boli pri low-FOD-MAP diéte. Ide o stravovanie, pri ktorom sa vylúčia tie zdroje sacharidov, ktoré sú schopné štiepiť baktérie v čereve matky. Ide napríklad o potravu, ktorá vo vyššom množstve obsahuje fruktózu z ovocia, laktózu z mliečnych potravín, galaktány zo strukovín alebo polyoly, alkoholové cukry z ovocia alebo ako sladidlá.

A hoci ide o jednu z eliminačných diét, dá sa nastaviť pomerne prívetivo a bez toho, aby v strave čokoľvek chýbalo. Má sa však, ako každá eliminačná diéta, dodržiavať iba počas potrebného obdobia, s následným postupným zaraďovaním týchto druhov sacharidov. 

otec s novonarodencom

Neporovnávajte sa 

Na záver ešte posledná rada. Neporovnávajte sa s inými matkami a otcami. A ani vaše deti s inými deťmi. Každý zvláda materstvo a otcovstvo inak, niekto jednoduchšie, niekomu to robí viac problémov. Vy to však zvládajte tak, ako to dokážete vy, a snažte sa byť lepšími rodičmi, akými ste boli včera.  

Kto je MUDr. Boris Bajer, PhD.?
Vyštudovaný lekár, fyziológ a patofyziológ. Pracuje ako výživový špecialista a pedagóg dietológie. Vo svojom centre výživy sa neorientuje len na redukciu hmotnosti, ale aj na celkovú zmenu životného štýlu. Spolupracuje tiež s obchodným reťazcom BILLA pri výbere sortimentu potravín so zameraním na zdravý životný štýl. 

Na ďalšej stránke si môžete prečítať krátky rozhovor s Borisom Bajerom, v ktorom hovorí o zmene, ktorú do jeho života a vzťahu priniesla vytúžená dcérka. >>>

1/2
Zavrieť reklamu