Na čo nezabudnúť počas zimnej cyklistiky
Ste cyklistom telom i dušou a svoj bike neodkladáte ani s príchodom chladného počasia? V tom prípade patríte k menšine, ktorá sa vyznačuje odvahou, vytrvalosťou a húževnatosťou.
Tieto vlastnosti však samy osebe nestačia. Aby ste si jazdy v zimnom období užili na maximum, musíte dodržiavať viacero zásad. Kým v lete nebude vadiť, ak zabudnete na niektorý z nasledovných bodov, v zime sa vám to môže maximálne vypomstiť. Dôležité je preto oveľa viac plánovať.
V prvom rade je nevyhnutné dokonale si premyslieť samotnú trasu. Sneh, rýchle stmievanie sa, ale i slabá viditeľnosť vás môžu poľahky zmiasť a rozhodne sa nevyplatí ostať v mínusových teplotách na neznámom mieste. Radšej sa na tripy vyberte vždy minimálne vo dvojici, aby ste si boli vzájomne oporou. Odporúčame tiež vziať si do cyklopočítača aj náhradné batérie, ale tiež klasickú mapu do batoha. Zároveň vopred dôkladne preskúmajte predpoveď počasia.
Bicyklovanie vám vyformuje postavu do plaviek
Zabudnite na nechránené roviny i prílišné stúpanie
Nie že sa vyberiete hneď bezhlavo na celodenný výlet. Pokiaľ s cyklistikou v zime nemáte bohaté skúsenosti, najprv sa v teréne otestujte. Myslite na to, že menej je viac a krátky, no intenzívny zážitok môže byť oveľa kvalitnejší než zbytočne dlhý pobyt, ktorý potrápi vaše psychické i fyzické sily. Nie je vhodné vyberať si na bicyklovanie v zime príliš rovinaté scenérie, ani krajinu s vysokým stúpaním.
Prepravte sa napríklad pokojne časť trasy inou formou dopravy – napríklad vlakom a užívajte si na bicykli len tie najkrajšie výhľady a menej náročné časti. Na kvalite celkového zážitku vám to neuberie.
Alfou a omegou je kvalitné osvetlenie
Ideálne je zabezpečiť sa dvoma svetlami vpredu a dvoma vzadu, takže ak by aj došlo k akémukoľvek zlyhaniu, vždy ostanete dostatočne osvetlení. Najjasnejšie svetlo by ste mali mať na riadidlách bicykla, nezabúdajte však ani na svetlo na prilbe, prípadne priamo na ruke. Vzadu si okrem klasického svetla zabezpečte aj svetlo na batoh alebo rovno batoh s osvetlením, prípadne nejaké svetlo umiestnite na oblečenie.
Nezabudnite ani na kvalitné oblečenie s reflexnými prvkami. Aktuálne už zvyknú mať všetky modely aplikované minimálne drobné reflexné prvky, ak nie rovno celý lem. Vhodné je mať na sebe naraz čo najviac reflexných prvkov, pokojne preto „dovybavte“ seba reflexnou vestou a bicykel aj páskami. Myslieť v tomto prípade len na módu sa nevypláca.
Drobnosti nad zlato
V zime jazdite len na bicykli, ktorý dobre poznáte, a s ktorým ste sa stihli počas roka zžiť. Neskúšajte žiadny nový model, nemuselo by sa vám to vyplatiť. Hoci nie ste priateľom blatníkov, v zime sa im určite nebráňte. Na ochranu pred snehom a vodou si lepšieho pomocníka budete vedieť len ťažko predstaviť.
Postarajte sa o svoj bicykel aj tým, že si do batožiny pribalíte kvalitné mazanie, základné servisné náradie či nástroje na základnú opravu duše, prípadne náhradnú dušu a mini pumpu.
Rovnako intenzívne však myslite aj na seba. Nikdy si nezabudnite pribaliť základný snack pre každý prípad, ale ani termosku s teplým nápojom.
Nepodceňte žiadny kus oblečenia
Čo sa týka oblečenia, najlepšou radou je rozhodne vrstvenie. Lepšiu stratégiu a ochranu ešte nik nevymyslel. Dôležitá je najmä funkčná základná vrstva v podobe termo bielizne, ktorá dokáže dobre odvádzať vlhkosť a udrží vás v teple, a niekoľko kvalitných kusov oblečenia na nej. Pre prípad, že by ste museli niekde stáť – či už kvôli oddychu, oprave alebo nehode, musíte so sebou určite mať aj naozaj teplé oblečenie v podobe zimnej bundy. Veľmi dôležitá je tiež pokrývka hlavy. Samotná prilba vás nijako nezahreje, preto si pod ňu dajte minimálne čelenku, ideálnejšie však cyklistickú čiapku. Skvelý je tiež nákrčník. Oči chráňte kvalitnými okuliarmi, ruky vodeodolnými zimnými rukavicami – najlepšie tiež s reflexným pásikom. V zime by ste si rozhodne mali zaobstarať zateplené zimné tretry, ktoré navyše ochránite vysokými neoprénovými návlekmi. Myslite tiež na protišmykové podrážky.
Komfort vám zabezpečia aj hrejivé vankúšiky na ruky a nohy, ktoré si jednoducho vložíte do rukavíc či topánok.
Dobrá rada na záver
Pri jazde v zime rozhodne oceníte plášť so širším dezénom a neoceniteľné je zvoliť si nižší posed – teda znížiť bežnú výšku sedadla. Budete sa cítiť oveľa stabilnejšie. A po výlete nezabudnite bicykel naozaj dôkladne očistiť a vysušiť.
Text: SK Profi Bike
Foto: Shutterstock