Najnebezpečnejšie pristátia lietadiel na svete

27. marca 2023

Keď pri pristávaní tuhne krv v žilách. Niektoré lety či letiská dajú skutočne zabrať aj najskúsenejším pilotom a rovnako tak aj cestujúcim. Podľa väčšiny pilotov sú vzlet a pristátie najnebezpečnejšie aspekty lietania.

Pokiaľ sa letisko nachádza na okraji útesu či hlboko v horách, samozrejme, riziko sa znásobuje. A to aj vtedy, ak pristávate na tráve, hline, piesku či ľade. Ktoré sú tie najnebezpečnejšie lety či najhoršie letiská sveta, kde je pristávacia dráha takpovediac hazardom?

Svätá Helena

Ostrov Svätá Helena leží uprostred ničoho – 4 000 km od Brazílie a 2 000 km od Angoly. Letisko otvorili až v roku 2016 a komerčné lety až koncom roka 2017. Veľké lietadlá tu pristávať nemôžu. A k tomu existujú iba siedmi piloti, dokonca priamo na Svätej Helene tvrdia, že iba štyria, ktorí sú na tento let vyškolení a môžu tu teda pristáť.

Sv. Helena má nádherné more, pária sa v ňom žraloky veľrybie, tvoria ju tropické zelené hory a práve tu zomrel Napoleon, ktorého väznili uprostred ničoho. Hazardom je kupovať si do tejto destinácie lacné letenky, pretože počasie na Svätej Helene je nepredvídateľné, lety často meškajú a nemusíte preto chytiť váš let domov. Aj na ostrov sa odletí len vtedy, ak je počasie v poriadku.

Prílet do Šangri-La. Foto: Robert Taraba-BUBO.

Paro (Bhután)

Letisko v exotickom a pomerne neznámom ázijskom himalájskom štáte Bhután sa nachádza v kotline medzi 5 500 m vysokými horami. Považujú ho za jedno z najnebezpečnejších letísk sveta. Pristátie na ňom je také zradné, že iba vybraný počet pilotov zo spoločností Bhutan Airlines, Buddha Air či Drukair má osvedčenie na pristátie v meste Paro.

Lety do tejto lokality a z nej sú možné len za vizuálnych meteorologických podmienok. Navyše ich obmedzujú na denné hodiny – od východu do západu slnka. Večer sem teda určite nedoletíte. Bhután do značnej miery obmedzuje turizmus, aj takouto cestou, aby si zachoval svoje prírodné krásy a unikátnosť.

Pohľad na úrodné údolie Paro Buthán. Foto: Robert Taraba-BUBO.

Madeira

Adrenalín pri pristávaní budete mať v krvi aj v Európe, a to na obľúbenom portugalskom ostrove. Letisko nesúce meno podľa jedného z najlepších futbalistov v dejinách a rodákovi z ostrova Madeira – Cristiano Ronaldo International Airport – je jedným z najnebezpečnejších v Európe, rovnako ako kopačka tohto zakončovateľa.

Fúkajú tu silné vetry, veď ostrov je prakticky izolovaný v Atlantickom oceáne a letisko položené vedľa strmých svahov hôr je akoby vyosené nad oceán. Aj tu musia byť piloti špeciálne vyškolení na to, aby tu mohli pristáť. Ostrov večnej jari však stojí za takýto adrenalínový zážitok.

Madeira
Nádherný zelený ostrov si vás podmaní. Krásna Madeira. Foto: Martin Lipinský.

Saba (Karibik)

Na tomto hornatom karibskom ostrove je situované letisko s najkratšou komerčnou letiskovou dráhou na svete. Samotná dráha má 400 metrov, ale z nich je iba 300 použiteľných. Pristávanie je o to náročnejšie, že celý ostrov sú totálne hory. Keď sa približujete k ostrovu, neviete si predstaviť, kde sa tu vôbec dá pristáť.

Tu sa vám môže stať, že pilot začne tesne pred pristátím filmovať celý proces na mobil, čo vám ešte zrýchli adrenalín v krvi. Takýto let totiž nechcú mať uchovaný ako pamiatku len cestujúci.

Antarktída

Na najjužnejšom bode celého sveta je miesto s viacerými naj. Najťažšie pristávanie, najväčší adrenalín, najväčšia neistota, ako pristátie vlastne dopadne. Taktiež pristávanie na najstudenšom, najvzdialenejšom a v priemere najvyššom kontinente.

Letové dráhy nie sú spevnené. Pokojne sa vám môže stať, že o hodinu bude dráha vyzerať inak ako v danom momente. Vietor sem donesie snehové jazyky a zrazu sa celá situácia zmení. Pristávanie na snehu je v každom prípade zážitok, aký neponúka veľa lokalít vo svete.

Antarktída
Antarktída tesne po pristátí na čarovnom kúsku Zeme. Foto: Ľuboš Fellner.

Viac na BUBO.


Text: BUBO
Foto: BUBO/Martin Lipinský, Robert Taraba, Ľuboš Fellner

1/1
Zavrieť reklamu