Nastal čas blatníkov. Viete, ako ich správne vybrať?
Dážď a blato je čas, keď si jazda na biku vyžaduje dôkladnú prípravu. Počas sychravých dní prichádzajú na rad najmä blatníky. Hoci nie sú trendy a často bývajú terčom posmeškov, ich prínos je neoceniteľný. Ako si vybrať tie pravé a na čo si dávať pozor sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Jazdiť v zlých podmienkach dá zabrať, no prečo sa trápiť aj tam, kde nemusíme. Zabudnime na chvíľu na štýl a myslime prakticky. Ochrániť potrebujeme seba pred mokrom i bicykel pred špinou a soľou, blatníky však ocenia aj naši spolujazdci. Ak jazdíte v skupine, odporúčame si vybrať predĺžené varianty blatníkov, ktoré majú rozšírené koncovky.
Pokiaľ hľadáte čo najmenšie modely, veľa od nich nečakajte. Sú síce nenápadné, ľahké a poteší aj ich jednoduchá montáž, no sú krátke, čiže pomerne neúčinné. V podstate vám teda budú nanič. Odporúčame preto rozhodne skôr dlhšie klasické blatníky, ktoré prekryjú väčšiu časť obvodu kolesa. Pokiaľ nie ste práve technický typ, nechajte si ich namontovať v servise. Ušetríte si zbytočné nervy.
Na čo všetko musíte myslieť pri výbere?
Myslite tiež na to, že každý bicykel je iný a nie každý blatník mu musí zákonite sadnúť. Môžu mu totiž prekážať napríklad ráfikové brzdy alebo zadný nosič. Ak tápete, odmerajte si všetky otvory, na ktoré si blatníky chcete pripevniť. Pokiaľ ich teda máte na konštrukcii predvŕtané. Inak budete potrebovať špeciálne návarky. Niektoré blatníky sa pripevňujú tiež pomocou pogumovaných pásikov, prípadne suchého zipsu, čo je najjednoduchšia možnosť.
Je to skrátka celá veda. Zohľadniť musíte aj šírku a veľkosť kolies a plášťa, vnútornú šírku vidlice, priestor medzi kolesom a zadnou rámovou stavbou, priestor medzi čeľusťami ráfikových bŕzd a podobne. Platí tiež zásada, že ideálny blatník je zhruba o 1 centimeter širší ako plášť.
Do úvahy berte aj skutočnosť, že na horský bicykel potrebujete skôr ohybný plastový model, pre cestný budú vhodnejšie plastové či hliníkové modely.
Nezabudnite si nainštalovať aj predný blatník – ochráni totiž vás i vidlicu bicykla, predovšetkým mostík.
Ak si už blatníky namontujete, rátajte s tým, že sa o nich pri zatáčaní môžete zachytiť nohou a občas môžu vydávať divné zvuky.
Buďte pripravení na to, že blatníkov je na trhu naozaj veľké množstvo. Či už sa rozhodnete pre extra široké, s brzdami alebo bez nich, ľahké či predávané rovno v sadách, určite vám budú dobre slúžiť.
Zhrnutie:
Blatníky na bicykel delíme na predné a zadné. Predné sa inštalujú na prednú vidlicu alebo pod vidlicu. Chránia pred blatom, vodou a nečistotami predovšetkým jazdca. Bývajú dlhšie a širšie. Zadné blatníky upevňujeme za sedlo na rám alebo sedlovú trúbku a chránia najmä naše nohy a chrbát, samozrejme i bicykel. Bývajú kratšie ako predné. Pri výbere blatníkov zohľadňujeme množstvo parametrov, najmä priemer kolies, šírku plášťa, typ bicykla, spôsob upevnenia a dĺžku samotného blatníka.
Text: SK Profi Bike
Foto: SK Profi Bike, Shutterstock