Ohŕňate nos nad chráničmi? Rozhodne by ste nemali
Pripadajú vám chrániče ako niečo, čo je pod vašu úroveň? Zvyknete sa vybrať na adrenalínový trip bez nich a veríte, že sa vám nemôže nič stať? Takých tu bolo viac a nedopadli najlepšie. Fatálne následky môže spôsobiť aj tá najmenšia chvíľka nepozornosti.
Preto zabudnite na pózy a dbajte na kvalitnú a dostatočnú ochranu.
Výber tých správnych chráničov vám môže zachrániť zdravie, ale vďaka nim sa môže paradoxne vaša jazda stať ešte odvážnejšou a adrenalínovejšou. Budete si totiž viac veriť a odhodláte sa vyraziť i do terénu, ktorý by ste inak radšej oželeli. Otvoria sa vám možnosti, na ktoré ste si doposiaľ netrúfali. Tak prečo sa tomu brániť? Navyše môžete chrániče pokojne využiť aj pri iných športoch.
Hlava, ramená, kolená, palce… alebo ideálne si chráňte všetko
Ak hovoríme o chráničoch na bicykel, nemyslíme tým len klasické chrániče kolien a prilbu či rukavice.
Myslieť musíte aj na svoje holenné kosti, členky, lakte či ramená a chrbticu. Kolená sú však samozrejme v prvej línii a zvyknú sa zraniť najčastejšie. Pri výbere chráničov preto voľte kvalitu a premýšľajte. Ak sa chystáte zdolávať náročný terén, vyberte si chrániče pevné a vystužené. V opačnom prípade vám postačia ľahké modely.
Na trhu sú k dispozícii dokonca aj konkrétne chrániče na BMX či zjazd. Nezanedbateľný význam má aj správna veľkosť. V ponuke sú modely od XS až po XL, takže si dokáže vybrať naozaj každý. Občas môžete natrafiť aj na chrániče s označením UNI, ktoré by sa vďaka špeciálnemu systému nastavenia mohli hodiť v podstate každému.
Ľahké sú pohodlné, no nemusia byť bezpečné
Pri kúpe sa zamerajte tiež na spôsob zapínania, aby ste si zvolili ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Príjemnejšie sa tiež budete cítiť skôr v ľahších modeloch, najmä pri dlhších trasách. Pozor však, aby nízka váha nebola na úkor bezpečnosti. Každý chránič by mal tiež mať označenie, že spĺňa normu bezpečnosti CSN EN 1621-2.
Kúzlu mini pumpičiek BBB sa jednoducho nedá odolať
Hneď po kolenách nasledujú ako druhé najzraniteľnejšie v poradí naše lakte. Platí viac-menej to isté ako pre chrániče kolien. Vyberte si také, ktoré budú vyhovovať najviac vášmu štýlu jazdenia.
Uvažovali ste niekedy nad tým, z čoho sú chrániče vlastne vyrobené? Ako dokážu byť naraz odolné i pohodlné? Je to vďaka využívaniu aktívnej peny vo vnútri a pevnej plastovej škrupiny z vonkajšej časti, prípadne najmodernejšie ochranné materiály sú počas bežnej jazdy mäkké a ohybné, ale v prípade nárazu stvrdnú a ochránia danú časť tela. Časti prichádzajúce do kontaktu s pokožkou zase bývajú priedušné a elastické, aby ste sa cítili čo najpohodlnejšie.
A čo ďalšie chrániče?
Je skôr raritou vidieť v teréne bežného cyklistu s iným typom chráničov, než sme doposiaľ spomenuli. Chránič chrbta vám však môže zachrániť chrbticu pri skokoch alebo zjazde. Preto ak patríte k jazdcom vyznávajúcim agresívnejší a adrenalínovejší štýl jazdy, určite by takýto chránič mal patriť k vašej štandardnej výbave.
Existujú i chrániče bedier a krčnej chrbtice, ktoré však využijete pri extrémnych disciplínach. Pre ich vyznávačov sú dispozícii aj takzvané celotelové chrániče, ktoré sú naozaj praktické, a tiež spomínaný chránič bokov či krku.
Životnosť chráničov závisí od viacerých faktorov. Ideálne je využívať ich maximálne 5 rokov. Ak ich však využívate veľmi intenzívne, prežili ste s nimi vážnejší pád, vystavujete ich nadmieru živlom a podobne, odporúčame vám ich vymeniť skôr. Nezabudnite sa o nich najmä správne starať – čistite ich jemnou kefkou a vodou, ale nie agresívnymi čistiacimi prostriedkami. A ak sú veľmi znečistené, samotné chrániče vyberte (ak je to možné) a textilnú časť vyperte podľa inštrukcií výrobcu.
Ako chrániť deti?
Myslite na to, že vaše poklady potrebujú ešte dôkladnejšiu ochranu ako vy. Zabezpečte im preto všetky dostupné detské chrániče a dbajte najmä na to, aby mali správnu veľkosť.
Rozhodujúca je vždy váha dieťaťa a následne sa pri výbere lakťových chráničov meria obvod bicepsu. Dbajte tiež na použitý materiál, prítomnosť protišmykových pásikov, odolnosť vrchnej vrstvy a tlmiace vložky, aby boli pre dieťa čo najúčinnejšie pri akejkoľvek nehode.
Text: SK Profi Bike
Foto: Shutterstock, SK Profi Bike