Plyometria: Recept na rýchlosť

1. novembra 2023
Intervalový tréning

Schopnosť behať rýchlejšie a využívať energiu počas behu efektívnejšie je témou vedcov a bežeckých trénerov azda odjakživa. Aby sa naše telo bolo schopné zlepšovať a zrýchľovať, je potrebné dodať svalom rôznorodé impulzy – napríklad aj formou plyometrického tréningu.

1. Rozcvičenie

Keďže ide o vysoko intenzívne cvičenie, je dôležité telo aj myseľ pripraviť na tréningovú záťaž. Pred plyometrickým tréningom odporúčame rozohriať organizmus desaťminútovým klusom a dynamickým rozcvičením.

2. Obuv

Väčšina plyometrických cvičení je založená na rôznych variáciách skokov a preskokov, preto je potrebné mať dobrú obuv, ktorá zabezpečí dostatočné tlmenie nárazov.

3. Povrch

Na vykonávanie cvičení odporúčame vybrať si mäkký povrch – ak plánujete cvičiť vonku, ideálnym povrchom je tráva, či tartan alebo turf.

Na vykonávanie cvičení odporúčame vybrať mäkký povrch – ak plánujete cvičiť vonku, ideálnym povrchom je tráva. Foto: Shutterstock.

4. Technika

Technika prevedenia jednotlivých cvičení je pri plyometrickom workoute veľmi dôležitá, lebo cvičenia treba precvičovať vo vysokej intenzite. Preto určite odporúčame začať jednoduchšími cvičeniami a postupne prejsť na zložitejšie.

5. Svalová horúčka

Ak je tento typ cvičenia pre vás novinka, pripravte sa na poriadnu svalovicu. Strečing a masáž penovým valcom na záver workoutu vám určite pomôžu následky tohto cvičenia zmierniť.


Text: Running
Foto: Shutterstock

2/2
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu