Podvod so zdravím
Reklama na internete uľahčuje šírenie podvodných produktov, pochybných výživových doplnkov i neoverených liekov. Ako sa nestať obeťou marketingových trikov? Naučte sa odhaliť hoaxy a podvodné praktiky.
Po mesiacoch nespavosti Monika zápasila s vyčerpanosťou. Otrávená a na smrť unavená o tretej v noci na internete hľadala „doplnky na spanie“. Hneď tri prvé webstránky sa jej pozdávali a melatonín, magnézium a bylinný sirup obsahujúci valeriánu, šišak a mučenku si objednala online.
„S 10 % zľavou pre nových zákazníkov a 25 % zľavou od obchodníka to bol dobrý obchod,“ hovorí 56-ročná žena. „Ale malo to háčik. Nevšimla som si krajinu dodávateľa.“ Trvalo celé týždne, kým balík s objednávkou dorazil z Číny.
„Doplnky som začala užívať okamžite, no spánok sa neupravil. Miesto toho som z melatonínu mala ranné bolesti hlavy a z magnézia kŕče v bruchu. Zbytočne som vyhodila peniaze.“
Online nástrahy
Rýchly spôsob života a covidové lockdowny doviedli ľudí ako Monika k online objednávaniu. Aktuálne utrácame na výživové doplnky miliardy eur ročne, v prieskumoch sa uvádza, že je to za poslednú dekádu dvojnásobok, ktorý od pandémie ďalej rastie. Pri nakupovaní nových alebo neoverených výživových doplnkov si treba uvedomiť, že je výhradne na výrobcoch, aby zaistili ich bezpečnosť, kým sa dostanú na trh.
Ak sa zistí opak, informuje o tom náš Úrad verejného zdravotníctva SR. V USA je to Úrad pre potraviny a liečivá (FDA). Všetky tie tabletky, prášky a tinktúry, ktoré sa vyrojili na internete, nie sú ani zďaleka skutočne účinné. Niektorí tzv. obchodníci sú len obyčajní priekupníci, ktorí na pochybných webstránkach predávajú v lepšom prípade podpriemernéprodukty. Nasľubujú ničím nepodložené zázračné liečebné účinky, prípadne riešenie zdravotného problému zo dňa na deň.
Odborníci upozorňujú, že za rastúcim číslom výživových doplnkov dostupných online sú aj továrne z ázijských regiónov a Číny. Ich produkty môžu mať nízku kvalitu a spadajú pod nízky regulačný dozor. V niektorých sa dokonca našli toxíny ako arzén alebo strychnín a ako preukázali zahraničné štúdie, v mnohých aj olovo a ortuť, ktoré spôsobujú zdravotné komplikácie od problémov s pečeňou až po zápaly.
V USA sa uskutočnil napríklad projekt s názvom The Clean Label, pomocou ktorého sa zistilo, že 75 percent testovaných proteínových práškov obsahovalo ťažké kovy a okrem toho aj rozpúšťadlá, pesticídy a plasty, napríklad BPA (bisfenol A). Výskum z Univerzity v Adelaide zasa odhalil, že v čínskych produktoch sa ťažké kovy vyskytovali spolu s DNA hadov, žiab, mačiek, psov a leopardov.
Tieto poznatky vysielajú výstražný signál. Treba si uvedomiť, že pri nákupe z niektorých krajín si nikdy nemôžete byť istí, čo vlastne kupujete. A že výživové doplnky môže predávať online prakticky ktokoľvek a odkiaľkoľvek.
Znaky, že môže ísť o podvod
Neprehliadnite tieto výstražné signály, ktoré často (ale nie vždy) poukazujú na to, že ide o nedôveryhodný produkt:
- Sľubuje rýchle výsledky alebo zázračné vyliečenie.
- Opiera sa o potvrdenia alebo odporúčania „reálnych ľudí“, ktorí môžu byť zaplatení.
- Garantuje vrátenie peňazí.
- Uverejňuje fotografie pred a po.
- Obsahuje tvrdenie, že ide o nedostatkový tovar, alebo že tento tovar je lepší než akýkoľvek podobný na trhu.
- Sľubuje detoxikáciu tela, ktorá ho zbaví toxínov, kovov, prekyslenia a podobne.
- Ponúka vzorky a darčeky zadarmo.
- Odkazuje na výskumy robené iba na zvieratách.
- Zmieňuje sa o „tajných ingredienciách“, alebo používa odborné názvy, ako napríklad „mikronizovaný“ vitamín C.
Falošná medicína na vzostupe
Vyhľadať si na googli čo najrýchlejšiu pomoc, ako si uľaviť od bolesti či v chorobe, sme už asi vyskúšali všetci. Je oveľa pohodlnejšie využiť možnosť získať odpovede na stránkach či vyťukať otázky na fórach, než čakať na termín u lekára.
Okrem serióznych (domácich a zahraničných) stránok, kde si viete vyhľadať zdravotnú pomoc, však väčšina ostatných hraničí so šarlatánstvom. Za posledných niekoľko rokov stúpol celosvetovo počet podvodných zdravotných stránok o 20 až 50 percent a stal sa z nich celosvetový trh.
Cez sociálne siete ako TikTok alebo Facebook používajú sofistikované reklamné a manipulačné techniky. Stačí kliknúť na jednu jedinú ponuku a algoritmus vám vyhodí niekoľko ďalších podobných stránok a pochybných produktov. Tak nejako sa začína celý kolobeh.
Vplyv celebrít
Celebrity ako Kate Hudson, Miranda Kerr alebo Elle Macpherson si založili vlastné značky a ponúkajú starostlivosť o pokožku, vitamíny či prípravky na chudnutie. Niektoré z nich vyvolali poriadny rozruch, ako napríklad lízanky potláčajúce chuť do jedla od Kardashianiek.
Spoločnosť Gwyneth Paltrow kvôli vaginálnym Jade Eggs dostala v Spojených štátoch pokutu za nepravdivé tvrdenia. Tento produkt mal vyrovnávať hladinu hormónov, regulovať menštruačný cyklus, zabraňovať prolapsu maternice a zaistiť lepšiu kontrolu močového mechúra.
V centre pozornosti sa ocitli aj niektorí wellness influenceri. Napríklad Belle Gibson, neslávne známa austrálska wellness blogerka, o sebe šírila, že má rakovinu mozgu, ktorú zázračne vyliečilo jej „čisté stravovanie“. Tento výmysel jej priniesol 300-tisíc followerov, vďaka čomu potom predávala svoju appku aj knihu s názvom Whole Pantry.
Pozor na slovíčko prírodné
Existujú mnohé americké štúdie, ktoré nepriniesli jednoznačné dôkazy o tom, že bylinka echinacea skutočne pomáha pri liečbe prechladnutia. A naopak, varujú, že kava, rastlina z ostrovov južného Pacifiku, ktorá sa používa na liečbu úzkosti, môže súvisieť so závažným poškodením pečene.
Zodpovednosť influencerov
Influenceri na sociálnych sieťach testujú, chvália a propagujú produkty všetkého druhu, ich úlohou je povzbudzovať k nákupu. A funguje to! Ak sú za túto činnosť platení, alebo dostávajú dary, často nejde o osobný, spontánny názor, ale o komerčnú propagáciu výrobku.
Pravidlá, etické kódexy alebo legislatíva, ktorá by regulovala podnikanie a marketingové praktiky influencerov, sa menia od krajiny ku krajine, a to aj v Európskej únii. Najďalej sú, zdá sa, zatiaľ Francúzi. Poslanci predložili dva návrhy zákonov, ktoré vytvárajú právny rámec pre činnosť influencerov na sociálnych sieťach s cieľom bojovať proti používaniu klamlivých, zavádzajúcich a agresívnych obchodných praktík v online priestore.
Dokonca zakazujú propagáciu určitých služieb a produktov, napríklad liekov, zdravotníckych pomôcok, chirurgických zákrokov. Etický kódex by mal brániť influencerom verejnešíriť, že produkty, ktoré propagujú – vrátane vitamínových doplnkov, proteínov a kolagénových práškov – liečia, alebo pomáhajú predchádzať zdravotným problémom, ak o tom neexistuje presvedčivý vedecký dôkaz.
V prípade nedodržania uvažovaného právneho rámca sú stanovené aj viaceré sankcie. U nás vyvolal búrku v pohári vody už len zákon, podľa ktorého majú influenceri povinnosť zaregistrovať sa, aj ich spoločenská zodpovednosť je u mnohých veľmi nízka. Je však veľmi pravdepodobné, že ak tieto zákony prejdú vo Francúzsku, mohli by ich nasledovať aj ostatné krajiny Európskej únie.
Zatiaľ sa musíme mať na pozore a uvedomiť si, že filmové či popové hviezdy, modelky a influenceri nemusia ponúkať spoľahlivéči overené zdravotné informácie a rady. Ako by aj mohli, lekári, farmaceuti, výživoví poradcovia strávia štúdiom celé roky. Na získanie vedomostí popularita alebo niekoľko kurzov jednoducho nestačia.
Bezpečnejšie online nakupovanie výživových doplnkov
Tu je zopár rád, ako sa môžete vyhnúť online kúpe nekvalitných alebo nebezpečných vitamínov a minerálov. Cez internet nakupujte len výživové doplnky, ktoré už poznáte. Ak kupujete produkt, ktorý nepoznáte, preklepnite si predajcu aj výživový doplnok na internete, prejdite si aj recenzie.
Renomovaní výrobcovia by mali zverejňovať výsledky testov, ktoré dokazujú, že ich doplnky sú bezpečné a účinné. Vyberajte si známe značky z overených našich alebo európskych stránok, na ázijské krajiny alebo Čínu sa vzťahuje iná legislatíva, ktorá môže byť v mnohom odlišná a benevolentnejšia.
Nakupujte z označených bezpečných internetových lekární. Sledujte Úrad verejného zdravotníctva SR, či hľadaný výživový doplnok nebol označený ako nebezpečný.
Text: RELAX
Foto: Shutterstock