Prečo vás nikto nepočúva?
Ak máte deti, určite to poznáte. Niekedy nepočúvajú ani vtedy, keď ide o niečo naozaj dôležité a keď k nim hovoríme, jednoducho „sa vypnú“. Ale ruku na srdce, nerobíme to aj my dospelí?
A potom zabudneme, že sme si niečo dohodli, nepochopíme sa správne, alebo súhlasíme s niečím, s čím sme súhlasiť nechceli. Nepočuli sme, alebo sme NEPOČÚVALI, čo hovorí ten druhý? Problém je, že nekomunikujeme správne. Komunikácia sa v škole neučí.
Odborníci nám však vedia poradiť, ako to zlepšiť. Psychologička a profesionálna koučka Silvia Langermann radí, ako správne komunikovať, pomáha ľuďom zlepšovať výkony a dosahovať ciele. „Kouč musí pozorne počúvať a otázkami vedie klienta k tomu, aby sám našiel riešenie. Kouč teda neradí, on nevie, čo je pre vás správne. To viete len vy, kouč vám to ale správnymi otázkami môže pomôcť zistiť.“
Kouč vás počúva tak, ako ešte nikdy nikto – totálne. Nebolo by krásne, keby to takto fungovalo aj s ostatnými? Tu je päť dôvodov, prečo vás nepočúvajú.
1. Nehovoríte to, čo chcete naozaj povedať
Čudovali by ste sa, ako často to robíme! Ale ten, s kým sa rozprávate, nie je vo vašej hlave! To by ste si mali pripomínať vždy, keď začnete rozhovor. Ak chcete, aby muž vyniesol smeti, nestačí pri večeri utrúsiť, že ich treba vyniesť. Chcete mu oznámiť, že je plný kôš na odpadky, alebo si prajete, aby išiel so smeťami?
Vždy si musíte uvedomiť, čo chcete dosiahnuť. Chcete sa dohodnúť, oznámiť mu niečo, požiadať ho o niečo? Potom to tak aj musíte povedať. Nečakajte od iných, že si budú domýšľať, čo im vlastne chcete povedať. Mohli by si to domyslieť nesprávne.
2. Hovoríte veľa
Dnes sme presýtení informáciami a je ťažké selektovať, čo je dôležité. Náš mozog nezvláda spracovať také množstvo. Len si spomeňte, ako je to s článkami na internete – čítate poctivo všetko, alebo ich skôr prebehnete očami? Ľudia dnes text „skenujú“ miesto toho, aby ho naozaj čítali.
Robia to dokonca aj vtedy, keď idú podpísať zmluvu alebo súhlas. Ani pozorne počúvať nedokážeme dlhšie ako zopár minút. Ak svojho partnera zasypete informáciami, nebude vám rozumieť lepšie. Práve naopak, úplne sa v nich stratí. Oveľa lepšie je povedať to, čo chcete, niekoľkými vetami. Predstavte si, že máte na to len jednu minútu. Čo poviete?
3. Ako a kedy hovoríte
Muž príde domov, žena mu chce povedať niečo dôležité. Ešte je len vo dverách a ona začne rozprávať. Potom sa čuduje, že ju muž nepočúva. O čo lepšie by bolo nechať ho, aby sa zložil, privítať ho a prehodiť spolu pár slov o tom, aký bol deň. Určite bude pozornejšie počúvať, keď bude mať čas „prepnúť“ na režim „doma“.
Ak chcete partnerovi povedať niečo dôležité, nechoďte okolo horúcej kaše a jednoducho mu to oznámte. Skúste skrátiť úvod na Potrebujem ti povedať niečo dôležité. Upozorníte ho na to, že má dávať pozor. Ak práve nemôže rozprávať alebo počúvať, mal by vám to povedať. Môžete si dohodnúť čas, keď vy budete môcť hovoriť a on vás bude počúvať.
Tieto jednoduché zásady môžete učiť aj deti. Predstavte si, že práve vybavujete maily a vaše dieťa vám potrebuje niečo povedať. Nesústredíte sa ani na maily, ani na to, čo vám hovorí. Povedzte mu: Teraz potrebujem dokončiť prácu, nepočúvala by som ťa poriadne. Prídem za tebou opäť minút, je to v poriadku? Naučíte ich, že na rozhovor treba mať čas a pokoj. Verte, že sa im to v živote zíde.
Podobáme sa na seba?
4. Lídri hovoria poslední
Ak chcete povedať niečo k veci a byť vypočutí, počkajte, kým povedia svoj názor ostatní. Nelson Mandela bol uznávaný ako výnimočný vodca. Keď sa ho pýtali, ako dokáže zjednotiť ľudí a presvedčiť ich, povedal, že sa to naučil od svojho otca. Ten ako náčelník kmeňa brával syna na rokovania s inými náčelníkmi. Tam Nelson videl, ako otec vždy najprv nechal hovoriť ostatných a až potom povedal, čo si myslí.
Tak najprv zistil názor každého a mohol sa vyjadriť presnejšie. Ak si najprv vypočujete ostatných, zistíte, čo ich motivuje, o čo im ide a viete potom osloviť celú skupinu. Okrem toho si ich získate, ľudia totiž milujú pozornosť. Ak iných vypočujete, dáte im pozornosť a oni získajú pocit, že na ich názore záleží.
Často sme presvedčení, že vieme, čo si iní myslia, alebo čo chcú. Ale je to omyl. Nevieme to a mali by sme si to uvedomiť vždy, keď vstupujeme do rozhovoru. Nemôžete vedieť, prečo vaša kolegyňa neodovzdala správu načas. Môžete si len domýšľať, že je nezodpovedná, ale možno nepochopila, že termín je rovnaký pre všetkých, nemala potrebné vstupy, alebo bola chorá.
Keď chcete, aby ju nabudúce odovzdala načas, musíte sa jej spýtať, prečo to nespravila. A čo je ešte dôležitejšie – ako ju nabudúce zvládne odovzdať načas. Ak sa naučíte správne komunikovať, váš život sa zlepší nielen v práci, ale i doma.
Dnes je Deň duševného zdravia. Prinášame vám osem tipov na to, ako sa preventívne starať o to svoje
5. Prosím o pozornosť
Ak chcete, aby vás iní počúvali, naučte sa, ako ich zaujať. To, čo potrebujete, je získať si ich pozornosť. Je to vlastne marketing – keď vám chce niekto niečo predať, ako prvé vám povie, prečo by ste to mali chcieť, čo z toho budete mať, alebo aký problém vám to vyrieši. Ľudí zaujíma väčšinou to, čo sa ich bytostne dotýka. Ak budete hovoriť o niečom, čo s nimi nijako nesúvisí, rýchlo stratia záujem.
Napríklad chcete, aby sused ostrihal strom, ktorý z jeho dvora presahuje na ulicu. Už ste mu to určite hovorili ikskrát, no neurobil to. Očividne ho netrápi, že vám to prekáža, preto to musí začať vadiť aj jemu. Miesto toho, aby ste mu dookola opakovali, že to má urobiť, môžete mu zhrnúť, aké výhody z toho plynú pre neho.
Nebudú sa mu lepiť na topánky listy a odkvitnuté kvety, keď pôjde do práce. Počas búrky mu nespadnú na bránu odlomené konáre a keď bude potrebovať sanitku, bez problémov sa k nemu dostane.
Začnite od seba
Ak máte pocit, že vás nikto nepočúva, zmeňte najprv to, ako počúvate vy. Naučte sa to. Pochopíte, čo vám iní vlastne hovoria. Druhým krokom je naučiť sa hovoriť tak, aby vás ostatní pochopili. Ak hľadáte ďalšie rady a tipy, ako komunikovať, nájdete ich v knihe Úspech si ty.
Kto je Silvia Langermann?
Psychologička a profesionálna koučka založila s manželom spoločnosť Powercoaching, v ktorej pomáhajú ľuďom zlepšovať výkony, pracovať na sebe a svojich vzťahoch.
Text: Power Coaching
Foto: Shutterstock