Dnes je Deň duševného zdravia. Prinášame vám osem tipov na to, ako sa preventívne starať o to svoje

10. októbra 2022

Pandémia Covid-19 poukázala na viacero aspektov nášho bežného života: okrem tých viditeľných intenzívne preskúšala aj našu zanedbávanú a na prvý pohľad neviditeľnú súčasť – duševné zdravie.

V tomto článku nájdete osem tipov, ako sa preventívne starať o svoje duševné zdravie.

10. október je celosvetovo venovaný Svetovému dňu duševného zdravia (World Mental Health Day). Ten sa pravidelne pripomína od roku 1992. Vznikol z iniciatívy Svetovej federácie pre duševné zdravie. Jeho cieľom je vzdelávať o duševnom zdraví, zvyšovať povedomie a bojovať proti stigmám, ktoré si so sebou nesie. Každoročne má svoju tému. Tento rok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) určila ako tému “Nech sa stane duševné zdravie & komfort prioritou pre celý svet.”

Už samotná pandémia bola skutočnou výzvou pre naše duševné zdravie. Podľa WHO, už pred rokom 2019 približne jeden z ôsmich ľudí na celom svete žil s duševnou poruchou. Pandémia Covid-19 sa však postarala o svetovú krízu nielen v oblasti fyzického zdravia, ale aj v oblasti toho duševného. Dlhodobé podceňovanie duševného zdravia, horší prístup k zdravotným službám a odborníkom, väčší strach o seba a svojich blízkych, izolácia – to všetko malo významný vplyv na zhoršenie duševného zdravia u ľudí na celom svete. WHO odhaduje, že počas prvého pandemického roka (2020) narástli prípady úzkostí a depresívnych porúch na viac ako 25 %.

Na ochranu duševného zdravia pomáha, podobne ako pri zdraví tela, prevencia. Preto sme pre vás spísali osem tipov na to, ako sa starať o svoje duševné zdravie. Zistite, ktoré vám vyhovujú a nebojte sa ich zaradiť do vášho bežného života.

Pokiaľ sa však už dlhodobo sami trápite a cítite, že tieto tipy sú pre vás zbytočné, neváhajte sa obrátiť na odborníkov, ktorí vám môžu pomôcť.

1/3
Zavrieť reklamu