Príznaky pretrénovania. Ak vám telo naznačuje, že nevládze, urobte radšej krok vzad, ako sa odpísať na pár rokov.
Pri zdolávaní nových výziev je veľmi ľahké to prehnať. Je však rozdiel medzi tým, keď si na plecia naložíte priveľký náklad, a tým, keď je bežec pretrénovaný. Nič nie je čierno-biele, a rovnaké je to aj v prípade symptómov pretrénovania.
Keď sa však naučíte spoznávať, ako vaše telo reaguje na zmeny, dokážete určiť, či vás trápi pretrénovanosť alebo obyčajná únava.
Únava je logický dôsledok toho, že ste si dali poriadne do tela a vyšli zo svojej komfortnej zóny, či už v podobe vyššieho tempa, dlhšej trasy či strmšieho kopca. Ak sa po niekoľkých dňoch dostanete do normálu, netreba sa ničoho obávať.
Schudnite z brucha v každom veku
Pretrénovanosť vám hrozí, ak telu nedáte dostatočný čas na zotavenie po záťaži. Uškodiť si však môžete aj tak, že si dávate privysoké ciele, nemáte dostatok kvalitného spánku, nesprávnu stravu či jej nedostatočné množstvo.
S pretrénovanosťou sa veľmi často nespájajú žiadne bolesti, no telo vám dáva signály, že sa potácate niekde na hrane priepasti.
Stáva sa vám, že trénujete viac a viac, ale pritom máte pocit, že vám to ide ťažšie a ťažšie? Tak si dajte pozor. Je totiž lepšie zvoľniť a dať si pauzu (aj keď si to nedokážete snáď ani predstaviť), ako sa odpísať na niekoľko rokov.
Pretrénovanosť sa môže prejaviť zrýchleným pulzom, pocitom veľkej únavy, náladovosťou, chorľavosťou, ak nespávate tak dobre, ako máte vo zvyku. Vtedy je veľmi pravdepodobné, že ste to s tréningom prehnali a ani neviete ako, a môžete sa ľahko zraniť.
Na pretrénovanosť reagujú bežci rozlične. Spoľahlivým signálom je aj to, keď stratíte nasadenie pre vec a beh začnete brať ako povinnosť či, dokonca, trest.
Pri pretrénovanosti je najlepšie urobiť krok vzad. To môže znamenať buď úplnú pauzu od behania, čo športovci neradi počujú, alebo prosto treba brať tréningy na nejaký čas zľahka.
To znamená behy v ľahkom tempe pre radosť, teda bez pomoci športtestera, appky či GPS. Skúste sa na chvíľu vykašľať na to, aké bežecké úspechy vaši známi vešajú na sociálne siete. Práve takáto zbytočná súťaživosť je v dnešnej dobe najväčším vinníkom pretrénovanosti.
Nezabúdajte, že beháte kvôli sebe a že z pohybu by ste mali mať predovšetkým radosť.
Keď sa začnete cítiť lepšie, začnite objemy zvyšovať starým dobrým spôsobom, teda vždy o desať percent týždenne.
Lepší výkon pri behu? Zvoľte správne bežecké tempo
Zdroj: Running
Foto: Shutterstock