Rarach je na Madeire: Madeira bola pre nás láska na prvý pohľad

5. februára 2024
Rarach je na Madeire - titulná fotografia

Žiada si to odvahu. Zobrať sa a odísť. Tú v sebe našli Andrea a Matej Jurášekovci s malým synom Miškom. Predali byt v Bratislave, kúpili jednosmerné letenky na Madeiru a odišli, aby začali nový život v zahraničí.

V čom je Madeira iná ako Slovensko?

Rarach: Je to tu veľmi kompaktné. Odkiaľkoľvek kamkoľvek sa dostaneš v priebehu hodiny, autom to netrvá dlhšie ako polhodinu. Pre domáceho je to ale ďaleko. Je tu omnoho stabilnejšie počasie. Slnko svieti 300 dní do roka, je tu príjemná klíma – ani príliš teplo, ani zima. Zároveň vie byť počasie na ostrove premenlivé. Keď sem prídete desaťkrát, desaťkrát uvidíte jedno miesto v úplne inom počasí. A vždy je to krásne. Potom si zase hovorím: Som rád, že sme tu.

Andrea: Za mňa je to príroda. Je tu oceán, sú tu hory – za polhodinu sa vyberieš na turistiku a potom sa môžeš okúpať v oceáne. Och, a všade sú kvety. Tie rastliny, ktoré som sa na Slovensku snažila dopestovať v byte, sú všade naokolo len tak popri cestách – nádherné monstery či strelície obrovských rozmerov. Rastú tu domáce mangá, avokáda, banány. U nás,keď prídeš k babke, dostaneš jablká. Tu dostaneš trs banánov.

V čom sa líšia obyvatelia Madeiry od Slovákov?

Andrea: Podľa mňa sú otvorenejší. Žijeme v dedinke, ktorá má asi 250 obyvateľov a všetci sú veľmi priateľskí. Na druhej strane ale majú na všetko čas, ten tu plynie pomalšie. Ale to je tým štýlom života, na ktorý si postupne zvykáme. Sú nápomocní, zaujíma ich, ako sa máš, a keď sa dozvedia, že niečo potrebuješ, nenútene ti pomôžu. Napríklad sme hľadali väčší podnájom, spomenuli sme to jednému známemu a on nám asi o dve hodiny volal s riešením. A o pár týždňov sme sa sťahovali.

Rarach: My Slováci o sebe radi hovoríme, akí sme priateľskí a pohostinní, ale nedá sa to porovnať s obyvateľmi Madeiry. Stretávaš tu neustále usmiatych a spokojných ľudí, ktorí si nezávidia a neporovnávajú sa so susedmi. Zaujímajú ich iné veci, viac si užívajú vonkajšok. Domy sú zariadené veľmi jednoducho, lebo v nich netrávia až tak veľa času. Tá ich ľahkosť bytia je zarážajúca. To sme sem prišli hľadať a to aj dostávame. Na ľuďoch vidieť a cítiť, že nepotrebujú veľa, oni majú všetko.

Rarach je na Madeire - ilustračná fotka
Ľahkosť bytia na Madeire je zarážajúca. To sem Jurášekovci prišli hľadať a to aj dostávajú. Foto: archív Andrei a Mateja.

Ako sa stavajú k tomu, že nehovoríte po portugalsky?

Andrea: Dúfali sme, že sa dohovoríme aj po španielsky, no portugalčina je fakt iná. Chceme sa ju naučiť, preto sme sa prihlásili do školy a od septembra (2023 – pozn.) sa začneme učiť jazyk.

Rarach: Obyvatelia vedia dobre po anglicky. Ale ak aj nie, no vidia, že sa snažíš, tak ti idú oproti a niekde sa stretnete. Iba raz sa mi stalo, že mal niekto problém s tým, že som cudzinec.

Podľa toho, čo hovoríte nebolo náročné nájsť si nových priateľov…

Rarach: Zatiaľ nebol čas na hľadanie kamarátov. Sústreďujeme sa na to, aby sme sa usadili. Ešte nemáme takú komunitu priateľov, akú sme mali v Bratislave.

Chcete sa ešte niekedy vrátiť na Slovensko?

Andrea: My sme si nikdy nepovedali, že Madeira je naša finálna destinácia. Zatiaľ sme tu, šťastní, je nám tu dobre. To je teraz a uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Budeme tam, kde budeme spolu šťastní.

Rarach: Pod toto sa rád podpíšem. Ale ani návrat na Slovensko určite nevylučujeme.

Čo vám najviac chýba?

Andrea: Najviac asi kamoši a rodina. A ešte mi chýba Bratislava – prechádzky po meste, len tak sa vybrať s kočíkom a celý deň stráviť v meste. Tu na všetko potrebuješ auto. A ešte mi chýba dobrá múka na pečenie.

Rarach: Áno, Bratislava je super miesto na šport, prechádzky a stretávanie s kamošmi. Bol by som rád, keby som si sem mohol priniesť niektorých ľudí. Ale verím, že Slovensko zostane krajinou, kam sa budeme môcť vracať. A čo ma ešte mrzí, je to, že tu nemajú halušky.

Tipy redakcie: Ktoré miesta by ste nemali obísť, ak plánujete aktívnu dovolenku na Madeire?

  1. Túra na Ponta de São Lourenço. Vyberte sa na najvýchodnejší cíp ostrova. Túra trvá necelé tri hodiny, zapotíte sa počas nej tak akurát, ale ponúkne vám nádherné výhľady – nielen na oceán.
  2. Morské kúpele Porto Moniz. Pri ceste na severozápad si nezabudnite zbaliť plavky. Osviežiť sa môžete vo vulkanických jazierkach v meste Porto Moniz.
  3. Túry na madeirské levady. Levady sú zavlažovacie kanály, ktoré zvážali vodu z vyššie položených častí ostrova nižšie. Dokopy majú viac ako 2 000 kilometrov a pri viacerých sa nachádzajú turistické trasy. Ktorúkoľvek si vyberiete, neoľutujete – zažijete divokú prírodu, miestami hmlu a možno aj vodopády.
  4. Magický les Fanal. Les plný starých vavrínov na severe ostrova má atmosféru v akomkoľvek počasí, najčarovnejší je v hmle. Nenechajte si ho ujsť, budete sa cítiť ako vo filme.
  5. Lanovka Achadas da Cruz. Tento zážitok je určený pre všetkých tých, ktorí milujú adrenalín a neboja sa výšok. Vyberte sa na cestu najstrmšou lanovkou v Európe.

Matej sa o radosti a strasti spojené so životom na Madeire delí na svojom Instagramovom účte @rarachjenamadeire. Ak sa na ostrov chystáte, nájdete na jeho profile množstvo cenných rád, ktoré vám cestovanie uľahčia.


Text: Eva Fačková / RELAX
Foto: Archív Andrei a Mateja Jurášekovcov

2/2
Zavrieť reklamu