Terapeut Honza Vojtko: Monogamné vzťahy nie sú nutné
Je monogamný vzťah prirodzený? A prečo vzniká nevera? O koncepte lásky, formách vzťahov, ale aj o búraní stereotypov a partnerskej komunikácii sme sa rozprávali s českým párovým terapeutom Honzom Vojtkom.
Existuje pravá láska?
Keď ja neviem, čo znamená pravá. Je to tá, ktorá trvá večne? Zaisťuje dlhodobý vzťah? Alebo silnú vášeň, ktorá sa tiež nikdy neskončí? Alebo prináša istotu v tom, že ma ten druhý či tá druhá nikdy nezradia?
Pravá láska je koncept romantizmu, ktorý sľuboval, že keď stretnete toho pravého alebo tú pravú, tak to bude navždy. Na vzťahu nebudete musieť pracovať, ani ho rozvíjať, nikdy sa nebudete musieť meniť, pretože budete jeden pre druhého presne taký, aký máte byť. Asi tušíte, že tento koncept v 21. storočí úplne neobstojí.
Kvíz: Spoznáte európske mestá podľa jednej fotky?
Vo filmoch a knihách sa stretávame s idealizovanou formou partnerskej lásky. Tieto príbehy sa väčšinou končia svadbou a nevidíme, čo sa deje po nej. Prečo to tak podľa vás je?
Pretože pred viac ako storočím sa naše vzťahy začínali svadbou, a dnes sa možno práve vtedy končia. Celý koncept romantizmu sa objavil okolo roku 1750 ako odpoveď na osvietenstvo, ktoré na jednej strane zmenilo všeobecný spôsob myslenia a do našej empírie a skúseností vnieslo vedu a potrebu vedeckého skúmania.
Išlo o celospoločenskú revolúciu, no na druhej strane aj chlad. Vplyv potreby nájsť pravú lásku ale nájdeme v histórii dávno predtým – u katarov, ktorí vnímali fyzické spojenie muža a ženy ako hriech a puto k hmote, čo však nesmerovalo k Bohu. Preto bolo najlepšie, keď sme naše city zachovali v platonickej rovine, prípadne sme mali sex len kvôli plodeniu detí. A to ste nemohli urobiť bez manželskej sviatosti.
Môže romantická láska trvať celý život? Môže sa mi po 50 rokoch manželstva pri pohľade na partnera stále rozbúchať srdce?
Svojím spôsobom áno. Pravdepodobne nebude mať také silné prejavy, aké sú v prvej, symbiotickej fáze vzťahov, ktorá sa vyznačuje búrkou hormónov. No ak na vzťahu vedome pracujete, staráte sa oň, áno – ani táto romantická časť vo vás nevyhasne.
To preukázal jeden zo slávnych výskumov neurovedkyne a antropologičky Helen Fischer. Keď skúmala mozgy ľudí v dlhodobých vzťahoch, potvrdila, že aj vo vzťahu, ktorý trval 25 rokov, „svietila“ tá časť mozgu, ktorá môže spôsobovať romantické prejavy.
Stretávame sa aj s názormi slobodných dospelých ľudí, ktorí tvrdia, že nepotrebujú vzťah a sú šťastní, keď sú single. Neprotirečí to bežnému vnímaniu vzťahov?
Kdeže, neprotirečí. To, že som dobrovoľne single, neznamená, že som sám. Mám okolo seba armádu priateľov, rodinu, kolegov v práci, s ktorými môžem zdieľať svoje zážitky a život. A môžem žiť veľmi šťastným a naplneným životom.
Samota a izolácia sú pre život nebezpečné vtedy, keď som slobodný nedobrovoľne. To, že sme spoločenské bytosti, neznamená, že musíme prežívať život v intímnych vzťahoch. Čím ďalej, tým viac sa dokonca objavujú vedecké štúdie, ktoré to potvrdzujú.