Trápia vaše telo plesne? Posilnite svoju imunitu!
Ak máte plesne, pravdepodobne máte problémy aj s imunitou. Od konca 20. storočia môžeme sledovať nárast plesňových ochorení, ktorý je spôsobený viacerými faktormi.
Patria medzi ne nesprávna výživa, náročný životný štýl, produkujúci väčšie množstvo stresu, širokospektrálne antibiotiká, rozvoj protirakovinových terapií, ale aj epidémia AIDS, rozsiahle používanie intravaskulárnych katétrov a chirurgické pokroky. Toto všetko vedie k oslabeniu imunitnej odpovede, a tým aj možnosti postihnutia plesňovou a hubovou infekciou. Každé opakovanie mykózy v pomerne krátkom časovom intervale teda upozorňuje predovšetkým na to, že imunita nie je v poriadku.
Čo spôsobuje plesňové a hubové ochorenia?
Vlastnou príčinou týchto ochorení sú parazity rastlinného pôvodu. Rozširujú sa spórami, ktoré sú veľmi odolné proti vonkajším vplyvom, a prenášajú sa kontaktom z jednej osoby na druhú. Plesne ako také zvyčajne nepredstavujú vážne riziko. Prejavujú sa len pri zníženej lokálnej alebo celkovej imunite. K výraznejšej agresivite kvasiniek však prispieva nadmerná konzumácia sladkostí. Príčinami ich rozmnoženia môžu byť aj užívanie antibiotík, znížená imunita alebo stres. Vo všeobecnosti možno medzi hlavné príčiny plesňových a hubových ochorení zaradiť:
- zvyšovanie cestovných možností (pasívny prenos infekcie aj na väčšie vzdialenosti),
- Iatrogénne príčiny (používanie širokospektrálnych antibiotík, kortikoidov a cytostatík, používanie hormonálnej antikoncepcie a pod.),
- metabolické poruchy (diabetes, porucha metabolizmu cukrov…), nadmerná konzumácia sladkostí,
- iné poruchy imunity,
- nádorové ochorenia, AIDS a pod.
Príznaky
Podstatná väčšina mykóz, niekedy až 90 %, prebieha asymptomaticky (bez viditeľných prejavov) alebo len s miernymi príznakmi. Vysoká horúčka obvykle nepatrí do obrazu ochorenia, môže sa vyskytnúť, ak sa k tomu pridruží sekundárna infekcia baktériami. Stanovenie diagnózy je väčšinou ťažké práve pre málo charakteristický obraz ochorenia.
Diagnostika
Diagnóza sa stanoví na základe odobratia anamnézy a klinického vyšetrenia. Nevyhnutný je odber biologického materiálu (stery zo slizníc, krv, moč, stolica, spútum, likvor) na mykotické vyšetrenie (mikroskopicky, kultiváciou, biochemickými vyšetrovacími metódami). Dôležité je aj určenie protilátok sérologickými metódami.
O aké mykózy ide?
Rozoznávame tieto kategórie:
- keratomykózy – chorobný proces pri nich zasahuje iba hornú vrstvu pokožky,
- dermatomykózy – postihujú celú kožu, ale aj sliznice, nechty, či vlasy,
- hlboké mykózy – postihujú aj podkožie a vnútorné orgány a bývajú previazané so systémovými problémami.
Pomôžte si prevenciou
Dôležité je upraviť si skladbu jedálneho lístka a nasadiť PROTIPLESŇOVÚ DIÉTU, pri ktorej sú cukor, med, droždie a plesnivé syry tabu!
Treba obmedziť aj alkohol, sladké ovocie a niektoré mliečne výrobky. Prísna diéta by mala trvať 3 až 6 mesiacov. Zároveň sa odporúča piť dostatočné množstvo minerálnej vody, čerstvej pripravenej zeleninovej šťavy, bylinkové čaje, čaj lapacho a maté.
Ďalšie naše tipy na prevenciu:
- Dajte si pozor na nedostatočnú hygienu pri športe, fyzicky namáhavých aktivitách, na plavárni a pod.
- Nevymieňajte si s druhými ľuďmi uteráky, obuv, spodnú bielizeň a pod.
- Obmedzte používanie gumovej obuvi, ponožiek a pančúch zo syntetických vlákien.
- Noste čistú bavlnenú bielizeň, nenoste nohavičky tangá a tesnú nepriedušnú spodnú bielizeň, nechodievajte do termálnych kúpalísk, nepoužívajte prísady do kúpeľa ani pošvové deodoranty či výplachy.
- Preliečte aj sexuálneho partnera.
Liečba mykóz
Ak ide o ľahšie formy dermatomykóz, aplikujú sa lokálne prípravky a liečba trvá 2 až 4 týždne. K dispozícii je množstvo roztokov, krémov, zásypov a mastičiek. Žiaľ, ich účinok nie je vždy ideálny a „trafiť“ ten správny liek trvá niekedy dlhšie.
Systémová liečba sa využíva len pri rozsiahlych dermatomykózach, ktoré už zvyčajne bývajú spojené aj so závažnejšími ochoreniami alebo pri chronicky sa opakujúcich problémoch.
Liečba opakujúcich sa foriem plesní
Posilnite svoju imunitnú odpoveď!
- Skúste látky, ktoré pôsobia nešpecificky – napríklad IMUNOGLUKAN P4H®. Je to látka prírodného pôvodu, ktorej užívanie sa prejaví v lepšej ochrane pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým a/alebo psychickým stresom, ako aj pri prevencii a podpornej liečbe rakoviny. Z hľadiska užívania sú vhodné kúry v trvaní 2 až 3 mesiace 1- až 2-krát do roka alebo krátkodobo pri akútnych infekciách, alebo po absolvovaní náročných pretekov alebo tréningu v trvaní 10 až 14 dní. U dospelých je najvýhodnejšie používať 2 kapsle denne ráno nalačno.
- Pridajte enzymatickú liečbu posilňujúcu imunitu, tlmiacu zápaly a zvyšujúcu účinnosť antimykotík. Systémová enzýmová terapia normalizuje imunitu v celom organizme – niektoré enzýmy riadia v našom organizme správne fungovanie imunity, pričom pri oslabenej obranyschopnosti je vhodné podporiť činnosť týchto enzýmov práve dodaním obdobných enzýmov zvonku.
- Pridajte si priateľské baktérie – probiotiká – zlepšujúce črevnú flóru (napríklad Lactobacillus…).
- Užívajte lokálne alebo celkové antimykotiká podľa odporučenia lekára imunity.
Samozrejme, pri zhoršení klinického stavu majú odborníci – klinickí imunológovia – k dispozícii tzv. imunomodulačné preparáty, ktoré ovplyvňujú imunitu a viažu sa na lekársky predpis. Každý pacient je však individualita sama o sebe, u každého sa ochorenie prejavuje inak a inak môže zareagovať aj na liečbu. Treba je preto doslova ušiť na telo.
Text: MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., www.abysportnebolel.sk
Foto: Shutterstock