Vedeli ste, že aj vďaka smart hodinkám môžete mať svoje srdce pod kontrolou?
Aj keď získate len približné údaje, pomôžu vám vytvoriť si obraz, ako na tom vlastne ste. A ktoré z nich by ste mali sledovať?
Pokojová srdcová frekvencia
Koľkokrát vám udrie srdce za minútu? Ľudia, ktorí sú naozaj fit, majú PSF okolo 40, za normálny sa pokladá interval od 60 do 100. Pravidelné kardiocvičenie môže vašu PSF znížiť.
Kontrolujte tlkot srdca
Jeden z najdôležitejších, ale často podceňovaný prejav toho, že niečo nie je v poriadku, je zrýchlený tep srdca v pokoji alebo pri minimálnej námahe.
Ak je to 90 za minútu, strojnásobujete riziko úmrtia. Pri tepe od 81 do 90 za minútu je riziko skoro dvojnásobné. Tento problém majú najmä dospelí, ktorí sa takmer vôbec nehýbu. Dobrá správa je, že vysoký tep sa dá znížiť aj bez liekov. Srdcový sval môžete trénovať. Ideálny je stredne náročný pohyb 20 až 30 minút päťkrát týždenne. Ak to vydržíte, už za pol roka dokážete znížiť tep o 5 až 10 úderov za minútu.
Aktivita
Keď sa nehýbeme, zvyšujú sa krvný tlak i riziko zápalu. Máte sedavé zamestnanie? Každých 45 minút sa zdvihnite zo stoličky a robte niečo, čo rozprúdi krv: drepy, vybehnite pár schodov, alebo sa prejdite po kancelárii.
Dĺžka spánku
Srdce nikdy neodpočíva, no počas spánku má k tomu najbližšie. Ľudia, ktorí zvyknú spať iba 6 hodín, sú o 27 percent náchylnejší na zanesené tepny, ako tí, ktorí spia osem hodín. Dobré vedieť, nie?!
Obnovenie srdcovej frekvencie
Ako rýchlo sa vaša srdcová frekvencia po cvičení vráti do normálu? Čím pravidelnejšie cvičíte, tým bude rýchlejšie vaše OSF. Je to veľmi užitočný indikátor pri kardiofitnese. Za normálny sa pokladá pokles o 20 úderov počas prvých 2 minút.
Príznaky fibrilácie
Niektoré smart hodinky priebežne kontrolujú srdcový tep a zisťujú, či nemáte nepravidelný rytmus, ktorý môže byť symptómom fibrilácie predsiení. Pri klasickom EKG prvé príznaky často ostávajú neodhalené. Nepodliehajte však panike, podľa americkej štúdie len 15 percent zistených podozrivých hlásení si vyžaduje lekársku intervenciu.
Skrytá srdcová porucha
Fibrilácia predsiení patrí k najčastejším poruchám srdcového rytmu. Môže zapríčiniť mŕtvicu a zvyšuje pravdepodobnosť akútnej srdcovej príhody.
Srdce má vlastný elektrický systém, ktorý vyvoláva srdcovú činnosť a kontroluje srdcovú frekvenciu na zabezpečenie dostatočného prietoku krvi cez kardiovaskulárny systém. Pri fibrilácii predsiení je elektrický systém narušený a to spôsobuje, že horná časť srdca – predsieň, do ktorej krv vstupuje – pumpuje krv do komory skôr, ako by mala, a tak nepracuje synchrónne so spodnou časťou. Symptómy sa môžu líšiť – od tachykardie, závratov a dýchavičnosti až po slabý výkon, únavu a poruchy spánku.
6 TIPOV, AKO PORAZIŤ (NIELEN) CHRÍPKU
Text: RELAX
Foto: Pexels.com