Vydajte sa do terénu
Ešte ste si nezablatili tenisky pri poriadnom trailovom behu? Je najvyšší čas to skúsiť.
Náš sprievodca pre začiatočníkov vo vás vzbudí túžbu uháňať po lese a preskakovať prekážky skôr, ako by ste čo i len stihli pomyslieť na zapnutie navigácie.
Na tej poľnej cete, ktorou si občas radi skracujete cestu, je drevená tabuľka. Poznáte ju. Je napoly stratená medzi ostružinovými kríkmi. „Turistický chodník“, hovorí nápis na nej. Pod ňou je rozheganá lavička a vy občas vídavate ľudí, ako po nej opatrne kráčajú. Väčšinou sú na prechádzke. No z času na čas sa na tomto mieste mihne technické oblečenie, divoký úškrn či čelovka po zotmení.
Títo bežci, ktorí sa vyhýbajú asfaltu a premávke, nachádzajú potešenie na málo vychodených chodníčkoch. Nevídať ich často. Obvykle presvištia lesmi, horami či po druhej strane toho ostružinového tŕnia. Keď ich však stretnete, cítite, že títo ľudia si to užívajú najviac zo všetkých. Sú to trailoví bežci.
Trailový beh verzus cestný beh
Keby sme mali váš obvyklý beh po asfaltovej ceste prirovnať k nejakému ovociu, bol by obyčajným banánom. Je dostupný všade. Je to vaša základná voľba. V rozumnom množstve je pre vás dobrý, to sa nedá poprieť. No niekedy – hoci by bol jedinou možnosťou na stole – jednoducho nemáte na banán chuť. Možno ste si ho chceli dať v nedeľu na raňajky, ale vstanete a jednoducho nedokážete čeliť tej monotónnosti. Stále to isté ovocie! Váš banán, podobne ako vaše športové ciele, pomaly zhnije v mise na stole.
Trailový beh je vaším ovocným šalátom. Je to miláčik davov. Má žiarivejšie farby a je rôznorodý. Príprava ovocného šalátu zaberie trochu viac času a možno si budete musieť dokúpiť pár ingrediencií. Popri chystaní šalátu však zistíte, že máte slobodu v tvorivosti a vyberiete si ovocie, ktoré sa vám páči najviac.
Pri tomto výbere zriedkavo pocítite nudu. Najlepšie na ňom je, že je zdravší. Výber množstva rôzneho ovocia pôsobí na vaše telo priaznivejšie ako neustále napchávanie banánmi.
Ako sa tam dostať
Na to, aby sme našli vhodné trasy, stačí trochu rozmýšľať, netreba sa hneď sťahovať. Priemerný Slovák je vždy od najbližšej poľnej či lesnej cestičky čo by kameňom dohodil. Vinú sa neďaleko miest a aj cez mestské lesy. Vhodné podmienky na beh nájdete na hrádzach riek, ktoré pretekajú mestami. Aj také bratislavské centrum je síce jedným z najfrekventovanejších a najmenej vhodných miest na trailový beh, ale neďaleko neho sa nachádza Horský park, kde si môžete kedykoľvek zabehať do sýtosti.
Turistické chodníky vhodné na trailový beh sú u nás dobre značené, stačí si vybrať cieľ a držať sa značiek. Určite dajte niekomu vedieť, kam sa chystáte a kedy sa plánujete vrátiť. Na svoje prvé behy si v každom prípade vyberajte značené chodníčky, po ktorých sa budete tiež vracať. Ak bežíte krížom cez les, dobre sa obzerajte a usilujte sa zapamätať si okolie, aby ste vedeli nájsť cestu späť. Všímajte si vhodné napojenia a trasy, ktoré preskúmate nabudúce. Tak sa začína skutočná zábava.
Životný štýl
Trailový beh patrí medzi športy, ktoré sú skôr životným štýlom, niečo ako surfovanie alebo horolezectvo. Spoločný menovateľ? Tieto športy sa odohrávajú na prírodnom ihrisku. Potrebujete vlnu, skalnú stenu alebo otvorenú krajinu, jednoducho miesto ďaleko od upotenej hodiny spinningu s chlapíkom, čo kričí inštrukcie do mikrofónu. Nie sú tam pravidlá. Ani časové limity. Ani časové ciele ako pri cestnom behu. Športy, ktoré sa dajú nazvať životným štýlom, majú silnú komunitu. Jediná vec, podľa ktorej vás budú pri trailovom behu súdiť, je vaše odhodlanie.
Ak sa za ním vydáte, pamätajte, že trasy nikdy nie sú ďaleko od vášho domova a tento šport bude jedno veľké dobrodružstvo. Pripravte sa kývnuť na zdanlivo bláznivé nápady. Neobmedzujte svoje očakávania myšlienkami na to, čo by ste mohli dosiahnuť na ceste. Meniaci sa rytmus a podnety, ktoré so sebou trailový beh prináša, často spôsobujú, že dokážete bežať dlhšie a ďalej.
Preteky
Trailové preteky majú veľkosť skôr školských športových dní, nie Londýnskeho maratónu. No tým sa končí prirovnanie k akcii, na ktorej si môžu tínedžeri vyskúšať svoje možnosti, obliecť si vyťahané úbory a občas sa aj strápniť. Na trailových pretekoch sa môže zúčastniť ktokoľvek a často je možné zapísať sa priamo na mieste. Informácie poskytnuté na štartovacej čiare sa obvykle venujú typu občerstvenia po skončení pretekov a trase, po ktorej sa pobeží.
Každému je jedno, čo máte na sebe. Aj keď je pravda, že trailová komunita zvykne byť dobre vybavená a má svoju vlastnú špecifickú módu. Pokiaľ ste aspoň trochu trénovali, je takmer isté, že na pretekoch neskončíte poslední. Cestné preteky vyžadujú neustály výkon a koncentráciu, no zmeny tempa pri trailových pretekoch často vedú k tomu, že sa pustíte do rozhovorov s ďalšími súťažiacimi.
Je len veľmi málo pravdepodobné, že by ste sa stratili. Trasu obvykle značia farebné pásiky. To robí z týchto pretekov najlepší spôsob, ako spoznať novú oblasť bez mapy či priateľa, ktorý by vám ukazoval cestu. V súčasnosti nie je problém vyhľadať si na internete preteky, ktoré by vám vyhovovali.