Zablaťte si tenisky pri trailovom behu

30. januára 2024
Beh v lese

Ešte ste sa počas behu nevydali do terénu? Je najvyšší čas to skúsiť. Prichádzate o veľa.

Preteky

Trailové preteky majú veľkosť skôr školských športových dní, nie Londýnskeho maratónu. No tým sa končí prirovnanie k akcii, na ktorej si môžu tínedžeri vyskúšať svoje možnosti, obliecť si vyťahané úbory a občas sa aj strápniť.

Na trailových pretekoch sa môže zúčastniť ktokoľvek a často je možné zapísať sa priamo na mieste. Informácie poskytnuté na štartovacej čiare sa obvykle venujú typu občerstvenia po skončení pretekov na trase, po ktorej sa pobeží. Každému je jedno, čo máte na sebe, aj keď trailová komunita zvykne byť dobre vybavená a má svoju vlastnú špecifickú módu.

Pokiaľ ste aspoň trochu trénovali, je takmer isté, že na pretekoch neskončíte poslední. Cestné preteky vyžadujú neustály výkon a koncentráciu, no zmeny tempa pri trailových pretekoch často vedú k tomu, že sa pustíte do rozhovorov s ďalšími súťažiacimi.

Je len veľmi málo pravdepodobné, že by ste sa stratili, keďže trasu obvykle značia farebné pásiky. To robí z týchto pretekov najlepší spôsob, ako spoznať novú oblasť bez mapy či priateľa, ktorý by vám ukazoval cestu. V súčasnosti nie je problém vyhľadať si na internete preteky, ktoré by vám vyhovovali.

Výstroj

Vďaka tomu, že pobežíte naľahko, budete pri trailovom behu nielenže rýchlejší ako pri túre, ale zároveň to bude aj väčšia zábava. Takže čo vlastne potrebujete?

Ak je vonku mierne počasie, na prvý beh vám postačia obyčajné tenisky. Oblečte sipriedušné tričko a šortky, ktorévás nebudú obmedzovať v rozsahu pohybu. Nech už je počasie akékoľvek, superľahká vetruodolná bunda vo vrecku bude istotou, keď sa budete chcieť pustiť mimo cesty.

Oceníte ju, ak by ste náhodou mali takú smolu, že si vytknete členok a budete musieť odkrivkať domov. Ak sa rozhodnete s trailovým behom začať v chladnejšom období, môžete si na seba vziať aj kompresné šortky alebo trojštvrťové, prípadne dlhé legíny. Udržiavajú kĺby, šľachy a svaly v teple, čím znížia pravdepodobnosť zranenia v chladnejšom počasí.

Keď sa s behom v teréne skamarátite, investujte do bežeckých tenisiek určených priamo na traily. Budete behať efektívnejšie, ale aj bezpečnejšie. Trailové tenisky sa opotrebúvajú viac ako cestné. Hľadajte odolné materiály či plastové výstuže na najexponovanejších miestach, napríklad pri malíčku.

Offroadové topánky majú okrem toho na podrážke hlbší dezén či gumené výčnelky. Ak sa chystáte popasovať so zradným či bahnitým terénom, určite si vyberte tenisky s výčnelkami, ale vyhnite sa takým, ktoré sa dajú ľahko stlačiť palcom. Rýchlo sa opotrebujú.

Minimálny drop (výškový rozdiel medzi špičkou a pätou topánky) vám umožní pohybovať sa prirodzeným spôsobom. Ideálny je drop v rozsahu 6 – 10 mm. Môžete experimentovať s možnosťami uväzovania, skúste však v prvom rade uvoľniť šnúrky bližšie pri špičke, aby ste sa vyhli opuchom a posilnili stabilitu nohy.

Trailový  beh
Vďaka tomu, že pobežíte naľahko, budete pri trailovom behu nielenže rýchlejší ako pri túre, ale zároveň to bude aj väčšia zábava. Foto: Shutterstock.

Trailové destinácie

Chodníčky spájajú miesta. Prv ako nahradili naše nohy autá, používali sme ich na presun z jedného miesta na druhé. Väčšina z nás žije v obklopení betónom a asfaltom, kde je cestné behanie základný spôsob, ako si trochu zacvičiť a prečistiť hlavu.

Dobrou správou je, že na Slovensku máme množstvo otvoreného priestoru, ktorý sa dá týmto spôsobom objavovať. Trailové dobrodružstvá či preteky vás neskôr môžu preniesť cez pohoria, púšte či celé krajiny za rovnaký čas, aký ľudia trávia na preplnených plážach na každoročných dovolenkách.

Ak sa vám to však v tejto chvíli zdá príliš náročné, stále existuje dostatok cestičiek vlniacich sa cez lesy, parky či popri vodných tokoch, ktoré máte priamo pod nosom. Tie špinavé topánky budú stáť za to.

Tréning na trail

  • SILOVÁ CHÔDZA. Nájdite si strmý povrch na precvičenie silovej chôdze. Stúpania nad 28 percent je efektívnejšie prekonávať silovou chôdzou než snahou o beh. Pri chôdzi sa rukami podopierajte o stehná a kolená, čím pomôžete nohám pri kráčaní do strmého svahu.
  • PRECHODY CHÔDZA/BEH. Prechody medzi silovou chôdzou a behom môžu spôsobovať výrazné výkyvy v tepovej frekvencii srdca. Aby ste znížili námahu a vyhli sa únave, nájdite si trasu s rozmanitým stúpaním. Bežte pri ľahších stupaniach a pri tých ťažších zapojte silovú chôdzu.
  • SILOVÝ TRÉNING. Drepy, výpady a mŕtve ťahy raz alebo dvakrát do týždňa budujú silu v celom rozsahu pohybov. To je niečo, čo vám behanie (ani na ceste či mimo nej) neposkytne. Vyskúšajte napríklad jednoduchý kruhový tréning s činkami.
  • OPAKOVANÉ VÝSTUPY. V teréne by ste mali behať predovšetkým pre radosť. Ak si však chcete zvýšiť šance na úspech na pretekoch, opakované výstupy na kopec sú tou správnou voľbou. Nájdite si kopec, pri ktorom vám výstup na vrchol trvá od 30 sekúnd do 15 minút. Zotavíte sa cestou dolu. Týmito náročnými výstupmi si vaše telo buduje efektivitu a silu.

Téme trailový beh sa venujeme aj v článkoch na našom webe – v sekcii Behanie, no aj v magazíne Running. Predplatiť si ho môžete hneď teraz na tomto linku.


Text: Running
Foto: Shutterstock

2/2
Zavrieť reklamu