Začnite s pilatesom. Získajte kontrolu nad vlastným telom.
Každý vie, že pilates je skvelý na spevnenie brušného svalstva. Lenže pravidelné cvičenie vám prinesie omnoho viac – vášmu telu aj vašej mysli.
Často si myslíme, že jadrom nášho tela je brušné svalstvo. To je však len jeho súčasťou spolu so svalmi okolia panvy, ramien a, prekvapivo, aj na krku. Ak tieto svaly nie sú vyvážené, prejavuje sa to bolesťou v rôznych oblastiach či dokonca zraneniami. Zväčša za to môžu dvaja vinníci: nesprávne držanie tela alebo nedostatok pohybu a celodenné sedenie.
Naše životy sa dnes točia okolo mobilov, laptopov, tabletov a počítačov. Trávime priveľa času sedením nad týmito zariadeniami a časom to vedie k nesprávnemu držaniu tela.
Naša hlava váži v priemere 4,5 až 5 kilogramov. Postupne si zvykneme na rovnakú sedavú pozíciu so sklonenou hlavou k počítaču či mobilu, čo vytvára obrovské napätie v krku a spôsobuje bolesti nielen v tejto oblasti, ale aj v oblasti ramien. Plecia nám padajú dopredu a chrbtica sa zakrivuje.
Naše telo si na nesprávne držanie tela rýchlo zvykne a oslabovať začne aj sedacie svalstvo, ktoré počas dlhého sedenia vôbec nepoužívame.
Za ním nasleduje celá oblasť brušného svalstva, ktorá už ďalej nedokáže udržať chrbticu v správnej – zdravej pozícii. To zase vytvára veľký tlak na chrbtové svalstvo. Výsledkom sú kŕče v tejto oblasti a čo je horšie, dokonca nám môže vyskočiť platnička.
Pilates pomáha znovu aktivovať svalstvo jadra a redukovať bolesti chrbta. Zlepšuje držanie tela a znižuje riziko zranenia.
Prečo dať ÁNO pilatesu
Pilates vytvoril v roku 1920 Joseph Pilates. Jeho účelom mala byť rehabilitácia tela. Vďaka týmto cvičeniam pomohol mnohým vojakom vrátiť sa do vojny. Svoj program nazval Contrology a popísal ho ako „úplné zosúladenie tela, mysle i ducha“.
Prostredníctvom týchto cvičení môžeme postupne nadobudnúť úplnú a vedomú kontrolu nad vlastným telom a ak cvičenia budeme praktizovať opakovane a najmä správne, osvojíme si prirodzený rytmus a harmóniu tela a mysle.
Pilates teda nie je len o spevňovaní svalstva a vyvážení tela. Na to, aby sme cvičenia praktizovali správne a vyťažili z nich pre svoje telo maximum, musíme sa naučiť, ako sa zosúladiť so svojím stredom.
Počas života robíme veľa vecí podvedome a naše telo to berie ako samozrejmosť. Keď porozumieme tomu, ako sa mentálne napojiť na svoje telo a svaly, neprinesie nám to iba úžasný pocit sebakontroly, ale tento benefit budeme môcť vedome využívať počas celého dňa.
Uvedomovať si svoje telo nevyhnutne patrí k pilatesu. Často máme problémy s precítením prítomného okamihu – a práve v tom nám pilates pomáha. Ak si vedome dávame pozor na správne držanie tela, či už pri chôdzi, sedení, cvičení, alebo upratovaní, umožní nám to lepšie sa sústrediť na „tu a teraz“.
Silvester na Maledivách
Čo sa robí na hodinách
Hodiny pilatesa trvajú väčšinou okolo 60 minút. Existujú však aj dlhšie či kratšie lekcie. Kratšie hodiny sa hodia, keď neviete, ako inak využiť obedovú prestávku, ale aby ste mohli skutočne relaxovať a sústrediť sa na svoje pohyby, na to budete potrebovať viac času.
Na hodinách sa naučíte, ako správne dýchať a využívať plnú kapacitu pľúc. Počas dňa častokrát nedýchame správne. Je to spôsobené nesprávnym držaním tela. Skrátené dýchanie ovplyvňuje to, koľko kyslíka sa dostane do nášho svalstva.
Naučíte sa, ako pracovať so stredom tela a ako pri cvičeniach správne zapájať svaly. Zosúladíte svoje dýchanie s pohybmi a zistíte, ako rozpustiť napätie vo svaloch.
Pilates je postavený na šiestich kľúčových princípoch. Postupom času si tieto princípy osvojíte, spevníte svoje telo a skľudníte myseľ.
6 princípov pilatesa
- dýchanie
- koncentrácia
- vycentrovanie
- kontrola
- precíznosť
- plynulosť
Na čo je pilates dobrý?
- spevní vaše jadro, čím minimalizuje riziko zranenia
- dostane vás do rovnováhy – telesnej aj mentálne
- zlepší vaše držanie tela
- naučíte sa, ako správne dýchať a využívať plnú kapacitu pľúc
- toto cvičenie je vhodné aj ako rehabilitácia
- pomôže vám zredukovať bolesti chrbta, krku, kolien a bedrovej oblasti
- uvoľní napätie a stres, čím pomáha pri úzkostných a depresívnych stavoch
- zvýši flexibilitu vášho tela
- naučí vás, ako vedome precítiť vlastné telo
Hlavou proti chorobám. 8 tipov, ako poraziť chorobu, ktoré znejú kontroverzne napriek tomu, že prednedávnom platili.
Text: Denisa Horáková
Foto: Isifa/Shutterstock