Vianočná pohoda v teple domova

7. decembra 2020
Vianočná pohoda v teple domova

Rok 2020 so sebou priniesol veľa nečakaných zmien a tie sa odrazili aj v našom každodennom živote. Prišli, bohužiaľ, aj isté obmedzenia a my sa im pravdepodobne nevyhneme ani počas sviatkov. Netreba však zúfať a zameriavať sa na to, čo sa nedá. Skúsme sa spolu pozrieť na to, čo sa, naopak, dá!

S pozitívnou mysľou všetko zvládneme. Máme pre vás tipy na rodinné aktivity, ktoré k vám domov prinesú pravú vianočnú pohodu.

Bez vianočných trhov?

Ach… Zájsť si tak niekam do centra mesta, popíjať punč a pochutiť si na klobáske, kapustnici, lokši či štrúdli… Patríte k milovníkom vianočných trhov a nechcete sa ich tento rok vzdať? Urobte si ich doma! Pri príprave obľúbených predvianočných pokrmov sa veľmi nenamakáte, väčšina z nich sa dá kúpiť a treba ich len opiecť alebo zohriať. Varené vínko zvládnete ľavou zadnou a pre deti pripravte nealkoholický punč s ovocím. Ak potrebujete k trhom aj „poriadne vymrznúť“, dajte si pred alebo po takú pravú decembrovú prechádzku s rodinou.

Zdobí celá rodina

Predsviatočný čas dá zabrať – hlavne čo sa príprav týka. Všetko to pečenie, zdobenie, nákupy, chystanie… Ale čo tak tento rok spomaliť?

Prvú várku medovníkov si napečte už niekedy v polovici decembra a zapojte celú rodinu. Cesto predsa potrebuje ochutnávačov a vykrajovačov a hotové medovníčky potrebujú vyzdobiť.

Vianočná pohoda v teple domova
Vianočná pohoda v teple domova

Nechajte deti, nech popustia uzdu svojej fantázii, a ukážte im, že ste na ne hrdí. Ich výtvormi si dekorujte príbytok, a hoci aj stromček. Okná sa tiež samy nevyzdobia – hor sa na strihanie vločiek z papiera!

Rozprávkový maratón

Možnože ste už videli všetky vianočné rozprávky, ale keď je niečo dobré, tak sa toho držíme, no nie? Naučte svoje deti milovať klasiku! Pustite im svoje obľúbené filmy, ktoré vám rozžiarili očká, keď ste sami boli malí. A potom nechajte výber aj na ne.

Vianočný rozprávkový maratón
Vianočný rozprávkový maratón

Možno by ste sa divili, koľko pekného nájdete v moderných animákoch. Ešte obľúbené pokrmy na stôl a nealko punč – a filmový maratón môže odštartovať.

Hrajte sa!

A teraz pre zmenu tip na aktívnu rodinnú zábavu. Stolovky! Alebo ak chcete, stolové hry. Z času na čas poteší aj Človeče, nehnevaj sa, ale dnes je výber taký široký, že môžete jedno popoludnie stráviť s drakmi a druhé medzi pirátmi, inokedy môžete zasa investovať na burze. A to bez toho, aby ste vytiahli päty z obývačky a zapli wifinu.

S muzikou je sveta žiť!

Toto je tip najmä pre tých z vás, ktorí máte veľmi aktívne deti. Energiu totiž netreba krotiť, ale presunúť ju tým správnym smerom. A jedným z najlepších receptov je hudba.

S muzikou je sveta žiť!
S muzikou je sveta žiť!

Áno, áno, vieme, že Mariah Carrey vyhráva v rádiách už od októbra, ale napriek tomu je All I Want for Christmas jedna veselá tanečná pesnička. A takých je fúra.

Zostavte si playlist a hurá na domáce vianočné disko. Ozdobte sa santovskými čiapkami, zažnite stromček – a máte skutočnú vianočnú párty!

Čítanie pri stromčeku

Ak máte malé deti, asi už poznáte ich obľúbené knižky naspamäť. A predsa im z nich radi čítate večer čo večer.

Čítajte pri stromčeku
Čítajte pri stromčeku

Posuňte počas Vianoc túto spoločnú aktivitu na nový level a zaveďte u seba doma čítanie pri rozsvietenom stromčeku. Svojim drobcom tým vytvoríte nezabudnuteľné chvíle.

Tešiť sa je dôležité

Tak pre deti, ako aj pre dospelých platí, že život je šťastnejší, keď sú v ňom body, chvíle, udalosti, na ktoré sa môžeme vopred tešiť. Preto si svoje aktivity plánujte. Napríklad: „Dnes večer, keď skončíte s úlohami, zahráme sa.“ Alebo: „Keď budeme mať dnes po práci, s ockom si s vami pustíme vianočné pesničky.“

A dôležité je tieto plány aj dodržiavať. Aj vám ujde pracovný čas rýchlejšie, keď viete, že vás večer čaká zábava.

Tešiť sa je dôležité
Tešiť sa je dôležité

Extra tip

Máme pre vás jeden skvelý tip, ako všetky tieto aktivity – a ešte mnohé iné od výmyslu sveta – prerozdeliť tak, aby bola u vás doma ešte väčšia zábava. Pripravte si rodinný adventný kalendár! Ale nie čokoládový. Taký s aktivitami.

Každé ráno si z vrecúška alebo spoza dvierok vyberiete lístoček, na ktorom bude spoločná aktivita. Napríklad: „Tancovanie dnes o 6.00 večer. Kostým povinný!“ Alebo: „Dnes vyberá film Adamko.“ Ručíme vám, že takto spoločne strávený čas bude naozaj kvalitný!

1/1
Zavrieť reklamu