Zimný roadtrip okolo Peloponézu, 2. časť. Po pobreží Argolidy.
Po prvom týždni aklimatizácie na Peloponéze pri mestečku Galatas sme sa vybrali na náš roadtrip po pobreží tohto veľkého a pestrého polostrova.
Peloponéz je najjužnejšou oblasťou gréckej a európskej pevniny. Teplotný rozdiel je cítiť aj v porovnaní so severnejšími časťami Grécka. Je tu podstatne teplejšie ako v iných častiach gréckej pevniny.
Teploty v novembri a decembri sa cez deň pohybovali približne medzi 13° – 19°C. Počasie bolo premenlivé a menilo sa celkom rýchlo. Niektoré dni svietilo slnko, iné pršalo, sem-tam bola búrka alebo fúkal silnejší vietor. My sme boli takmer stále vonku a bolo to fajn. Ak sa sem vyberiete v tomto období, bude vám stačiť nejaká páperová zimná bunda a budete ok. Aj noci boli dosť dobré a nepotrebovali sme ani všetku výbavu, ktorú sme si zo Slovenska priviezli.
Rozhodli sme sa, že naša trasa bude čo najviac lemovať pobrežie Peloponézu, a tak sme z Galatas zamierili po pobreží na juh a potom na západ.
Krátko po odchode z Galatas sa nám otvorili výhľady na ostrov Hydra, a popri ceste sa začali striedať na úrodu bohaté sady a polia.
Olivové sady striedali ovocné sady a zelenina, napríklad polia plné baklažánov. Bola práve sezóna zberu. Pomaranče, mandarínky, citróny aj granátové jablká na stromoch boli úplne dozreté. Začínal sa aj zber olív a lisovanie čerstvého olivového oleja. A my sme si hovorili, že Peloponéz je naozaj raj na Zemi, aj čo sa týka stravy.
Zimný roadtrip okolo Peloponézu, 3. časť. Leonidio – raj horolezcov.
1 Ermioni s krásnymi výhľadmi
Našou prvou zastávkou na jeden deň (a jednu noc) sa stalo mestečko Ermioni, ktoré by sme pokojne označili ako ideálnu dovolenkovú destináciu.
Toto miesto je permanentne obývané už od čias Homéra, teda od 8. storočia p. n. l, a možno ešte dlhšie. Ale to na Peloponéze zas nie je až také neobvyklé.
Prekrásne prostredie nás očarilo. Páčili sa nám výhľady aj východ slnka z opusteného mlynu, ako aj prechádzky po zelenom polostrove za mestom. More tu má nádhernú farbu. A ako aj v iných mestečkách, aj v Ermioni sa pravidelne konajú miestne trhy s ovocím, zeleninou a iným tovarom.
2 Priezračné pláže na trase
Prenádherné čisté more medzi Ermioni a Porto Cheli nás samozrejme zlákalo na kúpanie. Aj v tomto období sme sa v mori kúpali takmer každý deň.
Prestávku na ceste sme si spravili v časti Petrothálassa, no išli sme po úzkom chodníčku kúsok ďalej a objavili sme nádhernú pláž s dokonale priezračnou vodou. Čo viac človeku treba ku šťastiu.
3 Malebné Porto Cheli
Malé a milé prístavné mestečko Porto Cheli je postavené okolo prírodného zálivu. Sú tu pokojné pieskové pláže, výborné kaviarne a pekárne.
V okolí Porto Cheli vlastní sídla a vily s veľkými dvormi mnoho bohatých ľudí a žije tu dokonca aj bývalý grécky kráľ Konštantín II. so svojou ženou.
My sme si na pláži v Porto Cheli pripravili šalát z čerstvých lokálnych ingrediencií, ktoré sme si nakúpili na trhu. Všetko, dokonca aj avokádo, pochádzalo z Grécka. Ochutnajte spolu s nami.
4 Prestávka na grécku kávu
Keď sme prechádzali dedinkou Drepano, všimli sme si, že to tu žije aj v zimnom období. A tak sme sa zastavili na tradičnú grécku kávu.
Príprava tradičnej gréckej kávy
Grécka káva je pomletá na drobnejšie kúsky, takmer až na prášok. Pripravíte si ju tak, že 1,5 ČL kávy rozmiešate vo vode (môže byť aj priamo v teplej vode) a varíte ju v tradičnej kanvičke, až kým nezačína vrieť – po okrajoch kanvičky sa začne zdvíhať pena. Vtedy plyn hneď vypnete.
Ak máte radi sladkú kávu, cukor sa pridáva hneď na začiatku a varí sa spolu s kávou.
Po gréckej káve sme sa prešli po dedinke a spravili zopár fotiek z mandarínkových sadov.
Polilimnio vodopády – skrytý poklad Peloponézu
5 Tolo, vychýrené svojimi plážami
Dedinka v zálive, ktorá je obľúbenou dovolenkovou destináciou pre rodiny s deťmi, pretože je tu väčšinou veľmi pokojné a čisté more.
Z pláže váš pohľad okamžite upútajú dva blízke ostrovy. Malý ostrovček s kostolíkom a väčší ostrov, ktorý nie je vôbec obývaný. Odporúčame vám prepraviť sa sem loďkou alebo vodným bicyklom, pretože to je výborné miesto na pekné prechádzky s čistou prírodou a krásnou odľahlou plážou na kúpanie.
6 Nafplio, bývalé hlavné mesto Grécka
Nafplio sa často považuje za najromantickejšie mesto Grécka. Je to aj vďaka romantickým uličkám v starom meste.
Nafplio sa nachádza takmer na vrchu Argolského zálivu a je hlavným mestom peloponézskeho kraja Argolida. Je to tiež veľmi staré mesto. Už v 14. storočí pred n. l. ho spomínal egyptský faraón. Turci neskôr spravili z Nafplia hlavné mesto Peloponézu a v 19. storočí bolo Nafplio dokonca zopár rokov hlavným mestom Grécka.
Pre Nafplio je charakteristická pevnosť Palamidi, ktorá sa vypína na skalnatom kopci nad mestom. Ak sa sem rozhodnete vyjsť, pripravte sa, ako hovoria miestni, na dobrých 1000 schodov. Keď sme sa v Nafpliu zastavili, konali sa tu práve bežecké preteky na 5, 10-kilometrov a polmaratón, ktoré sú známe práve výbehom hore na pevnosť. Trúfli by ste si?
Pod pevnosťou sa nachádza čistá mestská pláž s asi stovkou mačiek, ktoré sem chodia kŕmiť všetci domáci. Naša Amálka sa teda vôbec nenudila.
Z pláže vedie pekná promenáda popri mori až do starého mesta, skaly sú plné opuncií, jedlých kaktusov vynikajúcej chute (len samozrejme, pozor na pichliače).
Ďalšou neprehliadnuteľnou pamiatkou Nafplia je pevnosť na mori, vodný hrad Bourtzi, ktorý zastával obrannú funkciu vďaka jeho strategickej pozícií pred prístavom Nafplia.
Praktická informácia na záver, v tomto meste nájdete turistické obchody otvorené počas celého roka, teda aj mimo sezóny cez zimu, čo je teda celkom výnimočné.
Z Nafplia sme sa spustili na druhý prst Peloponézu. Pokračovanie nabudúce.
Zatvorené hranice nemusia byť pre cestovateľov prekážkou
Text a foto: Martina Strihová a Miroslava Rakúsová