Intervalový beh v kopcoch – veľa muziky za krátky čas.

10. septembra 2021

Nie je veľa tréningov, ktoré vám doprajú tak veľa muziky za taký krátky čas ako práve beh do kopca. Vďaka intervalom v kopcoch budete silnejší a rýchlejší, pričom si zároveň zlepšíte aj techniku.

Fartleky sú spolu s intervalmi v kopcoch výborným prechodom na náročnejšie tréningy rýchlosti, ako sú tempové behy alebo intervaly na dráhe.

Pri fartleku si stanovíte cieľ (napríklad strom) a udržujete rýchle tempo, až kým k nemu nedobehnete. Foto: Shutterstock

Je veľmi veľa rôznych tréningov, ktoré si bežec môže v kopcoch namixovať, na začiatku je však dôležité nič neprehnať. Preto začnite s úsekmi dlhými 20 až 60 sekúnd, ktoré pobežíte v miernom kopci. Pri návrate do východiskového bodu vášho rýchleho úseku buď zľahka klusajte, alebo kráčajte, aby ste sa vydýchali.

Keďže dĺžka rýchleho úseku bude do jednej minúty, budete schopní odbehnúť viac intervalov. Nezabudnite sa sústrediť na dobrú techniku. Beh do kopca podporuje dobrú techniku behu, pretože vás núti dopadať na prednú časť chodidla, dvíhať kolená a švihať rukami.

Usilujte sa byť pri behu vystretí a vykonávajte krátke, rýchle a silné kroky. Počas behu do kopca zapájate všetko svalstvo od svalov spodnej časti nôh cez hamstringy až po svaly stredu tela a spodnej časti chrbta. Navyše, bojujete aj s gravitáciou.

Beh do kopca nás učí správnej technike behu. Foto: Shutterstock

Beh do kopca je jednoducho vynikajúci špecificky bežecký posilňovací tréning pre vaše nohy. Čím silnejšie budete mať tieto svaly, tým odolnejšie budú voči zraneniam. A keďže pri behu do kopca budete musieť makať viac ako pri behu po rovine, rýchlejšie vám vyskočí srdcový pulz, čo znamená okamžitý stimul pre kardiovaskulárny systém.

Výsledok? Budete fit, a to rýchlo!

Zdroj: Running
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu