Zmena je život: 8 krokov k spokojnosti

20. septembra 2017
Zmena je život: 8 krokov k spokojnosti. Foto: Shutterstock

Niektoré z našich zásad, ktorými sa v živote riadime, môžu byť prekážkou nášmu šťastiu a radosti. Máme pre vás návod, ako sa takýchto zbytočných pravidiel zbaviť.

Vždy makaj na 100 %

ČO S TÝM: Zložte masku váženého človeka a usmejte sa na svet.

Pohoršujete sa, keď si vaši kolegovia v práci pustia vtipné videá a smejú sa až sa za bruchá chytajú? Svojím pohľadom im dáte jasne najavo, čo si o nich myslíte a naďalej sa zaryto venujete svojej práci… pretože veríte, že len stopercentná tvrdá práca je kľúčom k úspechu. Nemusí to však byť úplne pravda.

Takéto mikropauzy popri práci sú výbornou psychohygienou a zároveň zlepšujú našu produktivitu. Odskúšaná rada znie – pracujte v 90-minútových blokoch, pretože práve vtedy dosahujete optimálnu produktivitu.

Počas prestávok medzi jednotlivými blokmi sa s kolegami pobavte, zasmejte sa na vtipných videách alebo starých dobrých vtipoch a necíťte sa previnilo v domnení, že strácate čas.

Ukázalo sa, že veľa vysoko postavených manažérov verí, že humor je pre kariérny rast a úspech veľmi dôležitý. Keď budete mať možnosť vybrať si ľudí do svojho tímu, pravdepodobne ani vy nesiahnete po tých nudných skostnatených tvárach, ktoré úsmev zatracujú.

Plus, máme pre vás ešte jeden tip. Možno sa vám to bude zdať poriadne strelené, ale vedeli ste, že vymaľovávanie obrázkov je momentálne, aj medzi dospelými, veľký hit? Je to totiž vynikajúci spôsob odreagovania sa a naštartovania kreativity.

Zložte masku váženého človeka a usmejte sa na svet. Aj v práci. Foto: Shutterstock
Zložte masku váženého človeka a usmejte sa na svet. Aj v práci. Foto: Shutterstock

Nikdy sa neľutuj

ČO S TÝM: Kúpte si zmrzlinu a zalezte pod duchny.

Prežívate ťažké obdobie? Okolie od vás očakáva, že budete silní a všetko zvládnete s ľahkosťou a úsmevom, aj keď to nie je jednoduché. Nenechajte sa však zomlieť stereotypmi.

Nie je nič zlé na tom netváriť sa ako superhrdina a trochu sa zakukliť do vlastných myšlienok. Takýmto spôsobom sa totiž môžu vaše pocity cez vás dostať, čo v konečnom dôsledku znamená, že sa z vášho svetobôľu dostanete skôr. Ako na to?

Popíšte si situáciu, napríklad: „Pohádala som sa s partnerom.“ Uvedomte si, čo cítite a popíšte to nejakým slovom alebo slovným spojením – takto lepšie vášmu pocitu porozumiete, ujasníte si, či cítite hnev alebo smútok. Potom sa zamerajte na analýzu toho, či sa obviňujete za to, čo sa stalo.

Snažte sa porozumieť samým sebe a namiesto kritiky uplatnite súcit. Nakoniec dajte voľný priebeh pocitom, pokojne sa v nich na chvíľu „utopte“, až potom ste pripravené pohnúť sa ďalej.

Čím viac ľudí zahrniete do vášho rozhodovania, tým lepšie

ČO S TÝM: S radami buďte selektívni.

Všetci tomu podliehame. Máte dilemu, kde si kúpiť dom, ktorá škola bude najlepšia pre vaše deti, či máte prijať tú lákavú pracovnú príležitosť… A tak do svojho rozhodovacieho procesu zapájate čo najširšie okolie a vypytujete
sa každého, kto vám príde pod ruku.

Je to prirodzené – chcete sa predsa čo najlepšie rozhodnúť a čím viac vstupných dát budete mať, tým predsa pravdepodobnosť dobrého rozhodnutia stúpa.

Avšak posledné štúdie naznačujú, že nie vždy je všetko tak, ako by sa nám na prvý pohľad mohlo zdať. „Kolektívne vedomie“ môže byť do určitej miery užitočné, ale čím viac ľudí je do neho zapojených, tým je menej presné.

Preto rada znie – ak stojíte pred vážnym rozhodnutím, je dôležité, aby ste boli pri výbere poradcov selektívni. Vyberajte si ľudí, ktorí sú vám veľmi blízki, ktorí vám skutočne rozumejú, poznajú váš životný štýl a vedia o vašich cieľoch.

Stále skúšajte nové veci

ČO S TÝM: Už viete, čo skutočne funguje.

Je super, ak ste zvedaví, ale necíťte sa previnilo, ak nemáte chuť vyskúšať zoskok z lietadla, hodiny spoločenských tancov alebo učiť sa nový cudzí jazyk.

Ak to necítite ako niečo, do čoho by ste sa naozaj veľmi radi pustili, nerobte to nasilu. Skúšanie nových vecí len preto, že to robia všetci alebo preto, lebo to od vás chce vaše okolie, môže byť veľmi vyčerpávajúce. Namiesto toho, aby ste si nadávali za všetky tie veci, ktoré nerobíte, pochváľte sami seba za to, čo všetko robíte.

Namiesto toho, aby ste premýšľali nad tým, že všetko potrebuje zmenu a vo vašom živote nie je nič dobré, oceňte to, čo stojí za to a v čom chcete pokračovať.

Takýto prístup vám pomôže nevrhať sa bezhlavo na všetky nové zážitky. Žijeme veľmi zaneprázdnené životy, takže nezaťažovať sa zbytočnosťami navyše väčšina z nás len privíta.

Skúšajte iba to, čo naozaj chcete skúšať a nie všetko, čo je in. Foto: Shutterstock
Skúšajte iba to, čo naozaj chcete skúšať a nie všetko, čo je in. Foto: Shutterstock

Len najvyšší post vo firme sa počíta

ČO S TÝM: Nemusíte byť šéf, aby si vás spoločnosť vážila.

Módny návrhár Paul Smith povedal: „Vždy som pracoval veľmi tvrdo nie preto, aby som bol najlepší, ale aby som bol druhý, tretí najlepší. Pretože ak ste na vrchole, je len jeden smer, ktorým môžete ísť.“

V našej kultúre je zažité, že ak chceme niečo dokázať, musíme byť lídri. Tento mýtus podporuje aj životný štýl, ktorý nám prezentujú médiá.

Väčšina reality show je totiž postavená tak, že len víťazstvo sa počíta. Avšak niektorým z nás sa viac hodí byť viceprezidentom alebo osobným asistentom. Aj na takomto mieste ste dôležitým človekom, navyše pracujete v blízkosti „vodcu“ a sami môžete vyhodnotiť, či je naozaj aj na tom najvyššom poste o čo stáť.

Vždy ver, že to vyjde

ČO S TÝM: Naučte sa pozerať za seba a učiť sa.

Ako často sa vám stáva, že sa pozriete za seba na niečo – vzťah, pracovný projekt, a uvedomíte si, čo presne ste spravili nesprávne? Pohľad dozadu je neskutočne silný nástroj a viete, čo je na ňom najlepšie? Môžete z neho ťažiť, poučiť sa a vďaka tomu sa v prítomnosti lepšie rozhodnúť.

Premisa je nasledovná: predstavte si seba v budúcnosti a predstierajte, že váš projekt zlyhal.

Priekopníkom v tejto oblasti bol psychológ Gary Klein. Tieto poznatky aplikoval pri práci s firemnými klientmi – chcel od nich, aby premýšľali nad potenciálnymi dôvodmi, prečo by ich plán, resp. projekt mal zlyhať. Takto boli donútení premýšľať nad slabinami a mohli sa tak s nimi vyrovnať v predstihu. Takýto prístup dokáže zvýšiť našu schopnosť identifikovať príčiny budúcich výsledkov.

Sebavedomie môžete predstierať

ČO S TÝM: Buďte pyšní na svoju nesmelosť.

V dnešnom svete sme nadobudli presvedčenie, že len sebavedomí ľudia môžu byť úspešní. Takže, čo robiť za predpokladu, že z vás sebavedomie nekypí? Musíte ho hrať. A snažiť sa tak všetkých ostatných presvedčiť, že ste
jedným z tých sebavedomých a úspešných. Ale ukázať svoju nesmelosť nie je vôbec na škodu.

Ľudia, ktorí sa červenajú, sú považovaní za milších a dôveryhodnejších. Červenajúcim sa a nesmelším tváram ľudia zvyknú veriť viac, ako tým sebavedomým. Zaujímavé, nemyslíte?

Netreba si však zamieňať sebavedomie s rozhodnosťou. Aj plachý človek musí vedieť, čo chce.

Buďte pyšní na svoju nesmelosť. Foto: Shutterstock
Buďte pyšní na svoju nesmelosť. Foto: Shutterstock

Nestrácajte čas snívaním, ale pracujte

ČO S TÝM: Vizualizujte si budúcnosť.

Vizualizácia je mocný prvok vo svete pozitívneho myslenia. Keď hovoríme o tom, že náš mozog pracuje s obrázkami alebo s myšlienkami, potom je potrebné našu hlavu zásobiť len pozitívnymi myšlienkami. Je preto dobré vytvárať si v hlave obrazy o tom aké si veci a situácie v živote predstavujeme.

Veľký zákon príťažlivosti hovorí, že na čo človek myslí, to si priťahuje. To čo momentálne ste je výsledkom minulých myšlienok.

Takže, ak chcete vo svojom živote zmenu v akejkoľvek oblasti, opakujem v akejkoľvek, je čas na zmenu. Popustite uzdu svojej fantázii, nech si len tak lieta a prinesie obraz toho, čo chcete aby život priniesol.

Keď zabudneme snívať, zabudneme žiť. Veriť, že niečo dobre dopadne a vidieť svet naružovo neznamená zatvárať oči pred realitou. No s jasnou predstavou budú aj činy, ktoré k naplneniu ideálov smerujú, jednoznačnejšie.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu